Memleketten Uzakta…

Dün vatan uğruna canlar feda ediliyordu, bugün hala öyle. Her gün yeni bir şehit haberine uyanıyor Türkiye, belki de her gün birilerinin hayalleri yarım kalıyor. Allahtan sabır dilerken geride kalanlara, dün de bizim için canını verenleri anmak gerekiyor biraz da…

Birinci Dünya Savaşı, Balkan Savaşı, Kırım Savaşı, Kore Savaşı, Osmanlı-Rus Savaşı, Osmanlı-Yunan Savaşı, Trablusgarp Savaşı ve daha nicelerinde hayatını kaybetmiş ecdadımız… Bugün bu topraklarda rahat uyuyabiliyorsak Onların torunları olmamız sayesinde belki de.

Milli Savunma Bakanlığı resmi web sitesine girdiğinizde, Şehit Listesi butonundan farklı yer ve savaşlarda şehit düşmüş her bir kişinin nüfus kayıt listesine ulaşabiliyorsunuz. Daha önce yazdığım “Çanakkale İçinde Konyalı Bir Binbaşı” başlıklı yazımda da yine bu kayıtlardan faydalanmıştım.

Şehidin baba adı, varsa lakabı, rütbesi, katıldığı cephe, hangi harpte şehit düştüğü, ölüm yeri her bir detayı öğrenmek isteyenler, merak edenler için, hazır kayıtlara girilmiş durumda. Memleketlerinden, ocaklarından kopup da hiç bilmedikleri ve belki de hiç de bilmeye fırsat bulamadıkları yerlerde soğuk toprağa düştü bedenleri. Vatanında belki karısı, varsa çocuğu gelmeyeceğini bilse de beklediler. İçten içe gelmesi için dua etseler de biliyordu anneleri, oğlunun geri gelemeyeceğini.

Şehit listelerinde en çok dikkatimi çeken şey ölüm yerleri oldu. Bugün ismini dahi telaffuz edemediğimiz, birçoğumuzun belki de hiç bilmediği o yerlerde bu vatanın selameti için verdiler son nefeslerini. Cizan yazıyor bölgesinde birinin, diğerinde Şıpka, bir başkasınınkinde Okulus Vakıasında diye not düşülmüş, biz bugün haritada gösteremiyoruz bu yerleri.

Onlar vatanın selameti için can verdiklerine pişman olmazlar da biz onlara layık olamadığımız için çok ağlarız gibi geliyor bana. Bugün hiçbirimiz onların gösterdiği çabayı göstermediğimiz gibi onların bizler için yaptıklarına karşı saygı duymayı bile yarım yamalak yapıyoruz. Eğer yaptığımızı iddia edebiliyorsak…

Bugün bu vefa borcu ülkemiz topraklarında yaşayan her bir vatan evladı için geçerli olduğu gibi bu ülkenin bayrağı altında yaşayan, başka etnik unsurlar da buna dahildir. Eğer duymuyorsa, vatan haini de derler, nankör de derler, her şey de söylerler. Onlara layık olmayı bırakın o ecdadı yok sayanlara ise diyecek tek bir sözüm dahi olamaz…

Bugün Japonya’dan Hindistan’a, İtalya’dan Letonya’ya, Arabistan’dan Lübnan’a, Ürdün’den Almanya’ya, Avusturya’dan Bulgaristan’a kadar pek çok uzak coğrafyada Şehitliklerimizin olması da aslında göstermemiz gereken vefanın sebebini çok net açıklıyor.

 

Pray For Parisciler Nerede?

 

Paris’te saldırı olduğunda herkes müthiş bir şekilde örgütlenip teröre lanetler yağdırmıştı. Terör her nerede, kim tarafından, kime karşı olursa olsun kötüydü, lanetlenmeliydi… İki gün önce Sultanahmet Meydanında meydana gelen patlamayla alakalı dünyadan, öyle ciddi bir ses gelmedi… Kısa kısa geçmiş olsun mesajları, baş sağlığı dileklerinden öteye geçemedi. Yine vahim bir olayla gördük ki Paris’te patlayan bomba Türkiye’de patlayan bombayı dövüyor. Acı ama gerçek olanda bu.

Hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır, yaralananlara şifa diliyor kendi kendimize, bir başımıza kalmaktan başka hiçbir seçeneğimiz olmadığını yine yeniden hatırlıyoruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.