Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Memleket’i hedef gösterdi!

Cumhuriyet Memleket’i hedef gösteriyor!

 

Kendisini 15 yıldır uzaktan tanırım. Taa asistanlığından belliydi farklı duruşu. En sonunda Cumhuriyet gazetesinin sahip çıktığı bir ilim adamı oluverdi. Peki, Cumhuriyet gazetesi niye sahip çıkıyor? İlahiyatçı, ama ilahiyatçı gibi konuşmadığı için. Hoşlarına gidecek laflar ettiği için…

Şahin Filiz, beni ya da bizi özellikle ilgilendirmiyor. Gazete olarak farklılıkları haber yapıyoruz. Bu adam da fazlasıyla farklı olduğuna göre bu bizim en doğal hakkımız…

Bizim gazete bir süredir Filiz’in alışılmışın dışındaki demeçlerini okurlarına aktarıyor. Bundan haz etmesi gerekirken, o bizi ispiyonluyor. Kime? Cumhuriyet gazetesine…

Sadece ismini beğendiğim bu gazete bundan 10 gün önce Memleket’i hedef göstermiş. Ayrıca da her fırsatta çamur attıkları Fethullah Gülen Hoca’nın çizgisine yakınlık gösterdiğimizi yazmışlar. Memleket’i dinci gazete diyerek tahfif etmişler. Aşağıya alıntılayacağım metin 15 Aralık’ta Cumhuriyet gazetesinde haber olarak yayımlanmış:

LİNÇ KAMPANYASI

Dinci gazeteler hedef gösterdi

"Türban" konusundaki açıklamalarıyla, dinci kesimleri rahatsız eden ve hakkında fakültesince soruşturma başlatılan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Filiz 'e baskı, sadece idari değil yerel boyutta da yapılıyor. Konya'nın etkin yerel gazetelerinden olan ve yayımladığı çeşitli haber ve yorumlarla Fethullah Gülen çizgisine yakınlığını gösteren "Memleket" te gerek basılı sayılarda gerekse www.memleket.com.tr adresli internet gazetesinde yer verilen haber ve yorumlarla Filiz suçlanıyor, aşağılanıyor. Filiz, "adeta boy hedefi" haline getiriliyor.

KONYA'YI TERK ETMESİ İSTENDİ

Gazetede 21 Kasım'da Murat Güzel 'in yazdığı yazıda da Filiz'in Konya'yı terk etmesi istendi. Güzel, "mikrofaşizm" değerlendirmesine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: "Filiz'in sözlerinin ülkemizdeki din ve vicdan özgürlüğünü tehdit eden niteliği gayet açık. (...) Ben bir Konyalı olarak Afyonlu Şahin Filiz'in Selçuk Üniversitesi'nde değil, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde çalışmasının hem Konya'nın hem Selçuk Üniversitesi'nin huzuru için hem de Şahin Filiz'in akademik kariyer ve geleceği için uygun olacağını düşünüyorum." Güzel, 27 Kasım'da yayımlanan bir başka yazısında ise "sosyal meseleleri yorumlamaktan aciz" dediği Filiz'i, "sahte peygamberler, filozoflar, din bilginleri hatta sahte Atatürkçülerle" bir tutuyor. Murat Kayacan ise bir yazısında, Filiz'in türban yasağına karşı çıkması gerekirken "dini özgürlükleri kendi anladığı ölçülerdeki milli çıkarlara feda ettiğini ve yasağı meşrulaştırmanın da ötesinde yasağın muhataplarını zanlı pozisyonuna indirgediğini" öne sürdü. Memleket Gazetesi Yazıişleri Müdürü M. Ali Köseoğlu da "Filiz'in, hangi gelenekten beslendiğini ve yaşayış tarzı ile hangi geleneği temsil ettiğini bilmek bile istemiyorum... Fakat üniversitelerde bilimsel özgürlüğün önünün açılmasını isteyen bizler, kale alınmaması gereken bazı cümlelere, sahiplerinin yanında taşıdığı birer odun gözüyle bakmaya alışmamız gerekiyor" dedi.

Bu gazeteye kısa ve öz cevap vereceğim: Biz dinci değil, dindarız. Baskıcı değil, liberaliz. Kimseyi linç etmeye kalkışmadık, bilakis o sizin uzmanlık alanınız. Ayrıca Fethullah Hoca’nın değil, tüm ülkesini, milletini seven ve düzgün işler yapanların çizgisindeyiz.

Şahin Filiz’e de diyorum ki, seni dinleyip başını örtmekten vazgeçecek birileri varsa, açsınlar. Açmalılar da zaten. Biz ne açın diyenlerdeniz ne de kapatın diyenlerden.

Anladın sen onu…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum