Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Medeniyet Okulu

Medeniyet Okulu, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının önemli bir projesidir.

Bu proje kapsamında yazar – öğrenci buluşması gerçekleştirilmekte ve yazarların mezun oldukları okullarda, öğrencilerle sohbet etmeleri sağlanmaktadır.

Her hafta farklı bir konu ve farklı bir şahsiyet ele alınmakta, ilgili konu ve ilgili şahsiyetle ilgili öğrenciler bilgilendirilmektedir.

Hangi yazar hangi okuldan mezun olmuş ise o okula götürülerek, şu anda öğrenim gören öğrencilerle bir araya getirilmekte ve yazarın öğrencilere bilgi ve tecrübelerinin aktarılması sağlanmaktadır.

İlgili okulun idarecileri ile önceden yapılan planlama gereği, öğrencilerin haberi olmadan sınıflara çat kapı girilerek, önce Büyükşehir Belediyesi tiyatro grubu oyuncuları tarafından o hafta işlenecek konu ile ilgili bir oyun sahneye konulmakta, daha sonra da söz yazara bırakılmaktadır.

Bu haftanın konusu Paylaşma, şahsiyette İbrahim Hakkı Konyalı idi.

Bu proje kapsamında, geçtiğimiz Salı günü Medeniyet Okulunun görevlileri ile birlikte, 1967 yılında mezun olduğum Alparslan İlkokulu’na gittik.

O zaman ki Alparslan İlkokulu’nun tek katlı binası tamamen yıkılarak, yerine 4 katlı güzel bir bina yapılmış ve Alparslan Ortaokulu’na dönüştürülmüş. Ayrıca ek binalarda yapılmış.

Okula intikal ettiğimiz andan itibaren, öğrencilik yıllarım, öğretmenim, sınıf arkadaşlarım ve yaşadığım bazı olaylar gözümün önünden film şeridi gibi geçmeye başladı. 

Babamın da aynı okulda öğretmenlik yapması dolayısı ile, beni okula bisikleti ile getirip götürmesi, öğretmenimiz rahmetli Niyazi Dinç’ten oğlu Yahya Kemal ile birlikte yediğimiz dayaklar, 23 Nisan Bayramında okulumuzla birlikte Konya’yı da temsilen stadyumda şiir okumam, mezun olacağımız yıl benim, Yahya Kemal Dinç ve Mehmet Şişe ile okul birincisi olmak için kıyasıya yarışmamız, okul bahçesindeki oyunlarımız hatırladığım tatlı hatıralar olarak gözümün önünde canlandı. 

Okul Müdürü Rafet Candan beyin gösterdiği ilgi bizleri son derece memnun etti.

Hep beraber ilgili sınıfa girerek, sınıf öğretmeni ile yaptığımız kısa hoş beşten sonra arka sıraya oturduk ve oyuncuların sahneye koyduğu oyunlarını izledik.

Oyuncular, gerek paylaşma konusunda gerekse İbrahim Hakkı Konyalı ile ilgili güzel ve önemli mesajlar veren oyunlarını gayet ustaca sahnelediler.

Daha sonra söz bendenize verildi.

Ben, kendimi tanıtarak ve yaklaşık 50 yıl önce bu okulda okuduğumu anlatarak sözlerime başladım. Sonra da paylaşmanın önemi ile ilgili örneklerle bazı bilgiler vermeye çalıştım.

Aslında bizim de yaptığımız, paylaşımın bir türü olan bilgi paylaşımı idi.

Bu bilgi paylaşımında vereceğimiz önemli bir mesaj olmalıydı. Paylaşımın maddi ve manevi boyutlarını anlatırken daha önemli bir mesaj vermem gerekiyordu.

En önemli mesaj olarak şu hususları iletmeye karar verdim.

Paylaşma; yardımlaşmayı, dayanışmayı, birlik ve beraberliği doğurur.  Biz millet olarak, yardımlaşmanın, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini 15 Temmuz’da verdik.

15 Temmuz ihanet kalkışmasında, milletimizin dayanışması, birlik ve beraberlik içindeki şanlı direnişi olmamış olsa idi, bugün ülkemiz hangi hain ellerin yönetiminde olacaktı.

İşte sizin bu sıralarda kalemle, silgiyle başlayan paylaşmanız daha sonra büyük maddi ve manevi paylaşmalara, milli dayanışmaya ve millet olarak birlik içinde hareket etmeye kadar gider ve vatanın kurtuluşuna sebep olur.

İkinci olarak biz millet olarak en büyük paylaşmamızı, ölüm korkusu ile vatanlarını terk ederek bize sığınan 3 milyon Suriyeli kardeşlerimiz ile yapmaktayız.

Biz millet olarak bize sığınan hiç kimseyi kapı dışarı etmeyiz, edemeyiz. Onların derdi, onların sıkıntısı hem Müslüman olarak hem de insan olarak bizim derdimizdir, bizim sıkıntımızdır.

Bu mesajların verilmesine vesile olan Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı başta olmak üzere Medeniyet Okulunun tüm görevlilerine ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Medeniyet Okulu projesi insana yapılan yatırım açısından çok yerinde, çok verimli, çok faydalı bir projedir. Bu önemli projeyi hayata sokan Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek beyi de kutluyorum.

Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.        

salihsedatersoz.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar