MAZLUM TÜRKİSTAN

İki bin iki yüz yıllık geçmişi ile Türkistan toprakları, dünyanın en önemli ve köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır Tarih boyunca büyük imparatorluklara ev sahipliği yapan bu topraklar, Halife Abdülmelik Mervan döneminde Türklerin kendi rızaları ile İslam'ı kabul edişinden sonra İslam âleminin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu topraklarda doğan Karahanlılar, Gazneliler, Harzemşahlar, Selçuklular, Saidiler İslam'ın bayrağı altında devlet kurup, Türk-İslam uygarlığının en güzel örneklerini vermiş ve insanlığa büyük hizmetlerde bulunmuşlardır.

Mahmut Gaznevi, Abdülkerim Satuk Buğra, Timur, Selçuk Bey, Babürşah, Melikşah gibi büyük devlet adamları da bu topraklarda yetişen değerli isimlerdendir. İmam Buhari, İmam Tirmizi, İbn-i Sina, Ebunasril Farabi, Fergani, Zimahşeri, Sekkaki gibi eserleri ile İslam kütüphanelerini zenginleştiren, dünya bilim adamlarına yol gösteren bilginler de bu toprakların evlatlarıdır. Ayrıca Divan-ı Lügat-it Türk'ün yazarı Kaşgarlı Mahmud, Kutadgu Bilig'in yazarı Yusuf Has Hacib, Atebet'ül Hakayık adlı dev eserin sahibi Ahmed Yüknek gibi dünya tarihine kültür hazineleri ile yazılan isimler de Türk-İslam uygarlığının beşiği olan bu topraklarda yaşamıştır.

Çin'de İslam dinine ve Müslümanlara yönelik saldırıların kökeni eski dönemlere dayanır.Camilerin, mescitlerin, medreselerin ve dini eğitim veren kurumların kapatılması ile başlayan din düşmanlığı, Mao'döneminde 29 bin cami kapatılması ile devam eder..

 Bundan sonraki aşamada ise özellikle din adamlarının, mesnetsiz iddialara ve düzmece suçlamalara dayanılarak gözaltına alınır.. Bu dönem boyunca din adamlarına fiziksel işkencelerin yanı sıra, manevi işkenceler de yapılmaya başlar. . Kapatılan camiler ise askeri kışla, depo veya sinema, tiyatro gibi eğlence yerleri olarak kullanılır. Cuma ve teravih namazları da dâhil olmak üzere her türlü toplu ibadet yasaklanır, geride kalan birkaç camide ibadetlerini yerine getirmeye devam eden Müslümanlara ağır vergiler konulur. Kuran öğrenmek ve öğretmek tamamen yasaklanır. Dini eserler evlerden toplanır. Arapça metinler, pek çok tarihi el yazması kitap da dâhil olmak üzere yakılır.

Türkistan topraklarında Son elli yıldır devam eden olaylar ne ilktir nede son olacaktır.  Bu gün Türkistan topraklarında Uygur kızlarının fuhuşa sürüklenmek İstenmesine gösterilen tepki vardır... Kızıl Çin’in bu uygulamasını protesto eden Doğu Türkistanlı gençler sokaklara dökülüp gösteri yapmışlar, Çin polisi de terörist.! dediği göstericilerin üzerine kurşun yağdırmış ve yüzlerce  Müslüman’ı katletmiştir!..

Nerede kan ve gözyaşı , nerede vahşet ve tecavüz ,nerede işgal ve katliam  varsa,  oralar Müslüman topraklarıdır..

Müslümanları ezenler ve onlara zulmedenler de ya komünisttir, ya Faşist, ya da Siyonist, ya Emperyalisttir.

İşte Komünist Çin ve Siyonist İsrail ve işte emperyalist Amerika!..

Kimi Doğu Türkistan’a, kimi Çeçenistan’a, kimi Filistin’e, kimi de Afganistan ve Irak’a zulmediyor, o topraklarda akan hep Müslüman kanı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.