Maganda Kültürü… Ve Ramazan

Geçen haftaki yazımızda sokakları maganda kültürü kuşatmış dedik ya, acı haber tez düştü.  Şehrimize geleli bir gün olmayan genç, civan üniversite öğrencisi yolda yürürken bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Ne kadar acı değil mi? Üniversite okumak için İstanbul’dan Seydişehir’e gel, yolda yürürken bir maganda hayallerinle birlikte seni yok etsin.

İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Birileri TV karşısına her gün çıkıp da irtica yaygaralarından dem vururken biraz da bu sokakları kasıp kavuran, başıboş dolaşan magandalara dikkat çekse çok iyi olur diye düşünüyorum.

Aile ya da arkadaş sohbetlerinde mangalda kül bırakmayanlar, Müslümanlığı elden bırakmayanlar, irtica teraneleri ile bu milleti manevi ihtiyaçtan yoksun bırakanlar, kah cumhurbaşkanını, kah başbakanı, kah ekonomiyi ya da uluslar arası dengeleri bile en iyi bilen rolü kesenler evlatlarını eğitmekten acizken ne kadar gerçekçi olabilirler?

Bu ülkenin gençliği elden gidiyor. Geleceği elden gidiyor. Yolda yürüyen gencecik masum insanlar kör kurşuna kurban veriliyor. Hiçbir suçu olmayan masum insanlar magandaların çarpması sonucun hayatını kaybediyor. Küçüçük çocuklar serseri kurşunlar sonucu sakat kalıyor.

Uçurumun kenarındayız sanki. Değerlerimiz kayboluyor. Başıboşluk almış başını gidiyor. Kim bu gidişatın müsebbibi? Yürekler sızlamıyor mu?

 RAMAZAN AYI BİZİM İÇİN YENİ BİR FIRSATTIR

“Nerde o eski Ramazanlar?” diyerek eski Ramazanları yad ederiz. Ramazan ayları bir öncekine methiyeler yakılan değil de, kişiliğimizi, inancımızı, direncimizi daha sıhhatli bir zemine taşıma imkânını tekrar tekrar bize getiren bir rahmettir.

Ramazan ayı Allah’a daha çok şükretme ve daha iyi kulluk yapmanın doruğa ulaştığı bir zaman dilimidir. Bu sebeple bu yılda bizleri Ramazan ayına ulaştıran Rabbimize hamd ediyor ve bu ayı her zaman olduğundan daha fazla O’na yakınlaşmanın, O’nun la aramızı iyi tutmanın bir aracı olarak görüyoruz.

Ramazan ayı Kur’an ayıdır.  Kuranı daha iyi anlamak daha iyi yaşamak için Tekrar tekrar açarak sayfalarını hayatımızı daha bir düzene sokmak için Allah’ın bize sunduğu rahmetidir. Bize rehber ve Furkan olan Kur’an bu ayda indirilmeye başlandı.  Karanlıklar içinde boğulan yeryüzü bu ayda aydınlanmaya başlandı.  Tam uçurumun kenarına gelen insanlığa mesajlar bu ayda ulaştı.. Yaşamımızın her salisesini Allah için yaşama sorumluluğumuzu bu ayda inmeye başlayan Kur’an la öğrendik.  Bu ayda inmeye başlayan o rehber, o Furkan, o hidayet kaynağı bu gün insanlığın tek sığınağı tek yol göstericisidir. İşte bu yüzden bu ayda her zamankinden daha fazla Kur’an ile o eşsiz kitabı anlama için gayret sarf etmeliyiz.

Ramazan ayı hatalardan ve yanlışlardan dönmek için bir fırsat zamanıdır. Nefsimizi ve düşüncelerimizi her türlü kirlilikten kirden pastan ve şirkten, arındırıp İslami inancımıza amellerimize daha sıkı sarılma zamanıdır Ramazan. Kendimizi ve ailemizi çoluk çocuğumuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem azabından sakınmanın uzaklaşmanın daha iyi hissedildiği aydır.

Ramazan ayı kardeşlik ayıdır. Açların dilinden anlamak fakire, yetime ve ihtiyaç sahiplerini kucaklamak için oluşan bereket ve manevi iklimin kapladığı aydır. Ramazan ayı sabır ayıdır. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.