Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Maçtan daha önemli olanlar var

Konyaspor Camiası Ünal Karaman’a iyiden iyiye ısınmaya başladı. Gelişinden itibaren bir güven duygusu, takımı düzlüğe çıkaracağı inancı zaten hakimdi. Dinamik, düzeyli, soğukkanlı duruşu da takdir ediliyordu. Antipati toplayan tek özelliği olan zaman zaman aşırı sert mizacının etkisinde kalması sorununa da, kendisi çözüm bulunca her şey rayına oturmuş gibi görünüyor. Artık “gazeteci gibi” sorular sorulduğunda rahatlıkla istediğiniz cevapları alabiliyorsunuz. Soru sormaya gelen de yok ama neyse…

Nurullah Sağlam hakkında “Konyaspor’a gelen iyi teknik direktörlerden biri” yorumunu yapanlar onun sadece olayları, durumu “idare etme” özelliğinin negatif olduğu görüşünde birleşirdi. Transferi idare et, oyuncuyu idare et, yöneticiyi idare et, derken Konyaspor’a kazandırdı fakat kendisi kaybetti. Aslında Konyaspor da kaybetti.

Ünal Karaman geldiği günden bu yana Konyalı gibi davranıyor, daha da önemlisi lider bir teknik direktör gibi davranıyor. Bir toplantıda “Süper ligde takım çalıştırmak benim için hiç zor değil” dediği zaman “kendine fazla güveniyor” şeklinde yorum yapmıştık. Henüz netleşmeyen bazı ayrıntılar var ama galiba bu yorumlarda haksız olduğumuzu görmemiz gerekecek. En azından durumu idare etmiyor.

Devre arası onun, sahadaki futbolun seyrini değiştirecek alt yapıyı oluşturma, yani takım yapma yetisinin düzeyini hep birlikte göreceğiz. Konyaspor kötü takım değil desek de bu takımla istediği gibi satranç oynayamıyor. Kazandığı oyunlarda her zaman istediği hamleleri yapamıyor. Atlar doğru koşmuyor.  

Maçtan niye mi bahsetmiyorum? Öncelikle, Kasımpaşa gibi bir takım karşısında ortaya konan berbat futbol 3 puandan öte hiçbir şey ifade etmiyor. Türk futbolcusunun hastalığı. Eskisi, yenisi, antrenörü, yöneticisi, taraftarı, tüm kesimler bu durumdan utanç duymalı. Ne demek; “Tatil havasına girmek.” Binlerce insanın takip ettiği bir maçın kaderini bilmem kaç yüz milyar alan futbolcuların tatile düşünceleri belirliyor. Türk futbolunu, futbolcusunu yazmaya da utanıyor insan. Maç sonrası galibiyete rağmen mutlu görünmeyen Ünal Karaman da bundan rahatsızdı belki fakat bunu değiştirmek hayli zor.  

İkinci neden ise transfer çalışmaları ve devre arası kampının başlamasıyla birlikte topun artık teknik heyet ve yönetimde olması. Uyumlu çalışma bu dönemde çok önemli. İnşallah bu kez, “Konyaspor’un geleceğine yatırım yapıyoruz” sözleri safsatadan ibaret kalmaz.

 

Transfer soruları: **

Soru: Transfer çalışmaları artık başlayacak. Değerlendirmeniz nedir?

Cevap: Transfer zaten başladı. Hocanın raporu doğrultusunda hareket ediyoruz. Hafta içinde çalışmalar netleşecek.

Soru: Kaleci Özden’in takımdan ayrılacağı söyleniyor. Ne diyeceksiniz?

Cevap: Öyle bir şey yok.

Soru: Özden ile görüşmeniz olmuş.

Cevap: Öyle bir şey yok. Bizden öyle bir talebi olmadı. Biz de bir şey söylemedik.

Soru: Bir kaleci alınacağı doğru mu?

Cevap: Düşünülüyor ama özden’i göndermek gibi niyetimiz yok.

Soru: Yani yeni bir kaleci alacaksınız ve Özden de kalacak, doğru mu?

Cevap: Kesin bir şey yok. Ama mutsuz olursa bilemeyiz.

**Cevaplar Konyaspor’un yeni başkanı Mustafa Yayla’ya ait.

Önceki ve Sonraki Yazılar