Maaş zammıyla ilgili ilk kez oran verildi! Emeklilere yüzde 40 artış, asgari ücrette seçenekler var!..

Milyonlarca çalışan ve emeklinin beklediği Temmuz maaş zammı konusunda ilk kez oran verildi. AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, "Çalışanlarımızın hayat kalitesini artıracak bir dokunuş yapılacak. Yüzde 40 seviyelerinde olacağını düşünüyorum" dedi

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Temmuz ayıyla birlikte çalışanlarımızın hayat kalitesini artıracak bir dokunuş yapılacak. Bu dokunuşun yüzde 40 seviyelerinde olacağını düşünüyorum" dedi. Kurtulmuş, emekliler için yüzde 40 olarak ifade ettiği düzenlemenin, asgari ücretlilerde beklenti oluşturmamasını isteyerek, "Asgari ücretliyle ilgili olarak ise bakanlığın önünde farklı seçenekler var. Bunlardan birine karar verilir ve sonunda o uygulanır" açıklamasında bulundu.

Dünya ve Türkiye'de artan enflasyonla birlikte AK Parti, Temmuz ayında asgari ücretliler için ara zam formülü için çalışma başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da asgari ücret artışı konusunu TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile görüşerek zam için yeşil ışık yakmıştı.

Konuyla ilgili ilk oran açıklaması ise bu akşam Numan Kurtulmuş'tan geldi. AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş Haber Türk'te gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

"BU YAZ İTİBARİYLE RAHATLAMA HİSSEDECEĞİZ"
AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, dar ve orta gelirli vatandaşların alım gücünü yükseltmek için ilgili tüm kurumların çalıştığını belirterek, "Bu yaz aylarıyla birlikte rahatlama hissedeceğimiz anlaşılıyor" dedi.

"CİDDİ BİR ENFLASYONU DİZGİNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ"
Numan Kurtulmuş, "İlk olarak döviz piyasalarında olağanüstü hareketliliğin belli bir seyre girmesini sağlayabilmek. Bu anlamda aşırı sert oynamaların kaybolmakta olduğunu görüyoruz. Ciddi bir enflasyon söz konusu. İkinci alan da enflasyonun bir şekilde dizginlenebilmesinin temin edilmesi" dedi.

YÜZDE 40 CİVARINDA BİR ARTIŞ..
Emeklilerin ve çalışanların alım güçlerini yukarıya çekeceklerini belirten Kurtulmuş, "İlgili kurumlarımız tüm mesailerini veriyorlar. Vatandaşlarımız da hayat pahalılığına maruz kalıyor. Vatandaşımızın gelir seviyesinin artırılması için çalışılıyor. Önümüzde güncel konulardan biri de Temmuz ayıyla birlikte emeklilerimizin, çalışanlarımızın alım güçlerini daha yukarı çıkmak için yüzde 40'lara yakın bir dokunuş burada gerçekleştirilecek" diye konuştu.

"TEMMUZ'DA YAPILMASI BEKLENEN ZAM ASGARİ ÜCRETLİLERE DEĞİL"

Numan Kurtulmuş, memur ve emeklilere yapılacak zam oranına dair açıklamaları asgari ücrete Temmuz ayında yüzde 40 civarında bir zam yapılacağı olarak algılanınca, şunları söyleyerek konuya açıklık getirdi: Bunu düzeltmek lazım. Memur ve emekli çalışanlarına dair yaklaşık yüzde 40 civarında biraz aşağı olur biraz yukarı olur, bir iyileştirme yapılabilir Temmuz'da. Asgari ücretliyle ilgili olarak ise bakanlığın önünde farklı seçenekler var. Bunlardan birine karar verilir ve sonunda o uygulanır. O konuda aman yurttaşlarımız kesin bir beklenti içerisine girmesin. Konuyu yanlış anlayan arkadaşlarımızın düzeltmesini istirham ederim. Yanlış bir algı oluşturmak istemeyiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler