Ladikli Hacı Ahmet Elma

       Veliler Sultanı Şeyh Hacı Ahmet Elma  Hazretlerinin  hayatı ve eserleri bu günkü dersimiz.  Allah dostu ,  Şeyh Ahmet Elma,  Konyanın Sarayönü  İlçesinin  LADİK

  kasabası’nda 1888 doğumludur. Orada  büyümüş, kemalata ermiş,  1969  yılında   81  yaşında Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bir çok Kerametlerin sahibidir.  KORE  SAVAŞÇILARININ  Manevi  erlerindendir.  Hak Dergahının  canlı bekçilerinden , Tasavvuf kervanı mensuplarından , Ölü gönüllerin rehberi , ustası  danışmanı,  yerine göre Cenabı Allah’dan  izin çıktıkca   zaman ve mekan ve  Fizik kuralları dışında  gönüllere hayat bahşeden, Peygamber  aşkı ile  yanıp tutuşan,  Manevi ilmin sahibi,  Kutb’u Külli  mensubu,  Tayyı – Mekan ,  Rical’i Gayb   Manevi SAVAŞ ERİ , Şeriatı Ahmedi’yye   nuru ile bezenmiş  böylesine  mübarek  bu zatın , hele manevi hocası  HIZIR ALEYHİSSELAM  olunca doğrusu gönülden duyup hissettiklerimi  kalemim ile ifade etmede doğrusu  güçlük çekiyorum.

       Bu ulu Çınarın vefatında  46 yaşımda idim. Sohbetlerinde bulundum.Sofrasına oturdum,  yemeğini yedim suyunu içtim,  Vefat ettiği evin odasında   okunan mukabeleler de bulundum, iştirak ettim, Kasabanın ÇALIBAĞ mevkiindeki  baba yadigarı tarlasını   güllük gülistanlık  bahçeye çevirdiği  mekanda   sularını içtiğim kuyudan   defalarca nemalandım.  İşte bu  mübarek zatın  Vefatında oluşan  ve bendini yıkan sel gibi  gözü yaşlı Cemaatin  yerişan hallerini asla unutamıyorum.      

       İşte bu  manevi yaradılışlı mübarek zatın  hayatını ve eserlerini ve kerametlerini  tanıtmaya çalışacağım.  Yalnız,  çok önemli bir hususu  bilhassa belirtmeden geçemeyeceğim.

       HER HAYIR VE ŞER, ŞÜPHESİS YÜCE ALLAHIN EMRİ İLE  YÜRÜR. Allah dostu insanlar ise  birer sebeptir.  İnançlı kimselerin yardımcılarıdır. Dileği meşru olan ziyaret erbapları   bu Allah Dostlarının  şefaatlerinden daima faydalanmışlardır.  Dar’a  düştükleri anlarda  çok  sıkıntılarından kurtulmuşlardır.

       Gelecek hafta  KORE HARBİNDE manevi savaşçılar arasında  savaşmış olan   HACI AMCANIN   bizlere naklettiği   maneviyat kökenli  mucizevi   bir olayı  sunacağım.  Bu gün Kerameti ile ilgi bir ŞİİR’i ile yetiniyorum.

         Şeyh  Hacı Ahmet  ağanın yakın dostu Zıvarık’lı Hacı Ahmet efendi anlatıyor. Bir gece Hacı Ahmet  Elma ağa, Zıvarık  Camii İmamı Hacı Nuri efendi,  ve ben  Konya,da üçler mezarlığını ziyaret ettik.  Ziyaretten sonra   Mevlana hazretlerinin demir kapısı önüne geldik. Kapı kilitli idi.  Ahmet Ağa  cezbeli bir halde  irticalen şu beyitleri söyledi.

                                           AÇIN KAPIYI BEN GELDİM

             BALDAN OLUR KALBE ŞEKER              VARDIM AŞKI PERVANEYE

             BU YANGINI CESET ÇEKER                    HAK ESRARI DİVANEYE

             NE OLUR HAL ÇEKE ÇEKE                      SELAM VERDİM MEVLANEYE

             GÖTÜRÜRLER OL GURBETE                   AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

                  SELAM ENBİYA ERENLER                           KOKUN ENBİYA KOKUSU

                  HAKKA ARZUHAL VERENLER                   UYURSUN AHRET UYKUSU

                  AÇIP KAPIYI GİRENLER                               GELDİĞİM HAKKIN KAPISI

                  AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.                         AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

           SENİN AŞKIN DÜŞTÜ BANA                     HALK EYLEDİ BENİ YOKDAN

           HAK HİDAYET VERDİ SANA                    HİDAYET ERERSE HAKDAN

           SEHERDE CENNET REYHANA                 RAHMET İNER SEMAVATTAN

           AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.                     AÇIN KAPIYI BEN GELDİM.

   Bu beyitler okunduktan sonra  Dergahın kapalı kapıları  gecenin bu saatinde insan eli değmeden açıldı ve Hacı AHMET  ELMA  HAZRETLERİ  içeri girdi. Bir müddet sonra yetmiş kişi ile  birlikte dışarıya çıktı.

                                  Devamı haftaya

          ------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.