"Küresel barışın sağlanmasında üniversiteler ön plana çıkıyor"

"Küresel barışın sağlanmasında üniversiteler ön plana çıkıyor"

Muğla'da uluslararası göçmen çocuklar çalıştayı düzenlendi- MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek:- "Küresel barışın tesisi için kurulmuş olan birçok uluslararası kurumun zaman zaman yetersiz kaldığı günümüzde, üniversitelerin mesuliyeti bir kez daha ön pl

MUĞLA (AA) - Muğla'da göçmen çocuklar için uluslararası katılımlı çalıştay düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde, Swabish Gmünd Üniversitesi, Gavle Üniversitesi, De Calabria Üniversitesi, MSKÜ ve "Back on Track" stratejik ortaklığında yürütülen proje kapsamında düzenlenen çalıştayın açılışında, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek bir konuşma yaptı.

Prof. Dr. Çiçek, insanlık tarihi boyunca toplumsal çatışmaların ve iç savaşların en büyük mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğunu kaydetti.

Alıştıkları kültürden, ülkelerinden, evlerinden koparak göç etmek zorunda kalan mülteci çocukların göç ettikleri ülkelerde çok büyük zorluklarla karşılaştığını vurgulayan Çiçek, "İşte bu zorluklardan en kritiği olan mülteci çocukların eğitim sistemine adaptasyonu çözülmesi gereken öncelikli sorunların başında gelmektedir. Küresel barışın tesisi için kurulmuş olan birçok uluslararası kurumun zaman zaman yetersiz kaldığı günümüzde, üniversitelerin mesuliyeti bir kez daha ön plana çıkmaktadır." dedi.

Avrupa ülkelerinin Suriye’de ve Ortadoğu’da yaşanan savaşın yıkıcılığına Türkiye kadar yakından tanık olamadığını anlatan Çiçek, bu tür bilimsel etkinlikler ve kıtalararası iş birliğiyle tüm potansiyeli sorunların çözümü için kullanabileceklerini dile getirdi.

MSKÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Rezan Çeçen Eroğul ise projenin amacının göçmen çocukların öz düzenleyici öğrenme stratejilerini geliştirme ve öz yetkinliklerini güçlendirme konularında destekleyen müfredat dışı bir eğitim modeli geliştirmek olduğunu söyledi.

Bu modeli entegrasyon sürecindeki öğrencilere anadili Arapça olan eğiticiler ve öğretmenler yardımıyla ulaştırmak istediklerini vurgulayan Eroğul, şöyle konuştu:

"Böylece göçmen çocukların kendilerini motive edebilme ve kendi öğrenme davranışlarını çevreye ve istenen çıktılara uyarlayabilme konularında gelişim göstermeleri beklenmektedir. Şu ana kadar ilkini Almanya’da, ikincisini İtalya’da ve üçüncüsünü İsveç’te gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarda anadili Arapça olan eğitmenlere destekleyici bir öğretmen olmak, travmayla baş etme yolları, çocukların bilgilerini belirleme, iletişim üçgeni, benlik saygısı, motivasyon ve öz düzenlemeli öğrenme gibi konularda bilgi aktarmayı ve onların deneyimleri ve yaşadıkları zorluklar hakkında paylaşımda bulunmayı hedefledik. Dördüncü çalıştay proje ortaklarımızın katılımıyla üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor."

14 Şubat'ta sona erecek çalıştayın açılış programına Muğla Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Duman, proje ortakları ve öğretim üyeleri katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı