Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Kurbanı aldınız mı Gurban?

Kurbanlıklar geçen seneye göre bir miktar da olsa pahalı gibi. 2005 enflasyonunun 7,72 olarak açıklanmasıyla bu pahalılık da normal olsa gerek. Pek çok şeyin fiyatının daha ucuz olması da cabası…

Son 7-8 senedir özellikle üç beş kişi bir araya gelerek büyükbaş hayvan kesiyoruz. Hemen her sene ya çok pahalı ya da yavrulamak üzere bir hayvanı almış, kesmiş oluyoruz. İnsanımız çok değişmiş. Çok bozulmuş. Bin bir türlü kurban satma hileleri duyuyorum yeni yeni. Hepsi bir yana buzağılayacak hayvanı kurbanlık olarak satmak nasıl bir şerefsizlik? Ne gibi bir canilik anlatamam! Yav bu adamlar ticaret yaptık diye gidip çoluğuna çocuğuna buradan kazandığı(!) parayı nasıl yediriyor, aklım almıyor. Ne Allah korkusu kalmış, ne çatlamamış ar damarı…

Kurban ibadetini yıllık et stoklama günü haline getirdiğimizi de bu vesile ile itiraf edelim. Millet sanki kurbanlık değil de etlik arıyor. Kimi sucukluk, kimi pastırmalık… Yahu yapmayın etmeyin, hani kurbanı üçe bölüp birini fukaraya verecektik. Kalanından yarısını konu komşuyla yiyeceğiz, kalanı ise evimizin et ihtiyacı olarak ayrılacaktı. Hiç bu dediğim gibi yapan var mı? Kaldı mı aranızda? İnanın bu iş ibadetlikten çıktı. Gelin bu sene aslına çevirelim. Haaaaa, unutmayın ki sözüm maddi durumu iyi olanlara. Onlar kendilerini bilirler. Fukaralara da diyeceğim o ki, kurban meselesini büyütmeyin. Bu Allah’ın zenginleri ve fakirleri ayrı ayrı sınadığı bir ibadet. Borca girerek kurban almaya kalkışmayın. Allah kalbinizi bilir…

 

Kurbanlık alacaklara bazı tavsiyelerim olacak.

1. Kurbanlık alma işini son ana bırakın. Günler öncesinden alıp ne kendinize ne de hayvana eziyet edin. Hem de yılların tecrübesiyle sabit ki daha ucuza alırsınız.

2. Unutmayın ki bu bir ibadettir. Alacağınız kurbanlığa ne kadar et verir gözüyle değil, ne güzel kurban olur gözüyle bakın. Gözünüze iyi görüneni alın, söylenenlere kanmayın!

3. Tanımadığınız kişilerle kurbanlık üzerine ortaklık yapmayın. Paylaşımda başınız ağrır ve ibadetin tadı tuzu kaçar. Küçükbaş kesiverin.

4. Son güne kaldınız, baktınız ki kurbanlıklar acayip pahalı, dönün gidin. Eğer ucuzlarsa bir iki gün içinde alır, kesersiniz. Ucuzlamaz ise ne diye mağdur olacaksınız ki? Unutmayın bu ibadet maddi durumu iyi olanlara farz değil, vaciptir. Diğer mezheplerde ise sünnettir.

5. Maddi durumunuz iyi ise kurban etinden tadımlık alın ve fukaralara verin gitsin. Bu iyiliğiniz karşınıza ummadığınız bir zamanda çıkacak ve iyi ki vermişim diyeceksiniz.

6. Kurban kesildikten sonra; eti yağlıymış, tahminimizden az et verdi, bilmem ne gibi konuşmalara girmeyin. Bütün sevabınız uçar gider.

7. Sağlık açısından da unutmayın ki kurbanın etini kestikten hemen sonra yemeyin. Mümkün olduğu kadar bekletin. Acele etmeyin. Ve çok yemeyin…

Haydi hayırlısı bakalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.