Kuran okunurken ondan etkilenmemek mümkün mü?

 

Çeşitli zaman diliminde en az üç sefer okuduğum Şehit Seyit Kutup’un Yoldaki İşaretler kitabında anlattığı bir olayı hiçbir zaman unutmam.

 Bir gün ABD yolculuğu sırasında gemide bulunan Müslümanlar Cuma namazı kılarlar ve gemide Müslüman olmayan başka dinlere mensup insanlar da vardır. Namaz bittikten sonra namaz kılanları seyreden bir ABD’li vatandaş, “siz ibadet yaparken arada bir şeyler okudunuz o neydi?” diye sorar.

Seyit Kutup ise şu tarihi sözleri söyler: “Kuran okunurken ondan etkilenmemek mümkün mü? Eğer okunan Kuran’dan insan etkilenmiyorsa ya okuyan da bir şey vardır ya da dinleyen de” der.

Öyle değil mi; ilk vahiy geldiğinde Mekke müşrikleri gizli gizli Peygamber efendimizin (sav) o muhteşem Kur’an okuyuşunu dinlemeye geliyorlar. Giderlerken birbirlerine diyorlardı ki biz ne yapıyoruz! bizi bu halde görseler ne derler. Kendi aralarında konuşup bir daha gelmemek üzere anlaşıyorlar ama ertesi gün yine birbirinden gizli olarak hepsi Kuran dinlemeye gelmekten kendilerini alamıyorlardı.

Bu kuranın hem bir Furkan ve hidayet kaynağı olmasının yanında güzel okumanın bir psikolojik tedavi özelliği olduğunu gösterir. Tabiî ki rabbimiz kuranı sadece güzel sesle okunsun ve insanlar etkilensin diye indirmemiştir.

Diğer kısımlarını isterseniz Kuranı Kerimden dinleyelim.

Bu Kitap, hiç şüphesiz muttakiler için rehberdir." (Bakara, 2)

"Elif-lâm-râ. Bu, rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, güçlü ve övgüye lâyık olan Allah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz kitaptır.." (İbrahim, 1)

 “ İşte bu(Kuran), bütün insanlara, bununla hem uyarılsınlar hem Allah’ın ancak bir tek Tanrı olduğunu bilsinler hem de akıl sahipleri öğüt alsınlar diye yapılmış bir bildirimdir.” (İbrahim, 52)"

Bu Kur'an, insanlara bir açıklama, muttakilere yol gösterme ve bir öğüttür." (Âl-i İmran, 138)

"Doğrusu size Allah'tan bir ışık ve apaçık bir Kitap gelmiştir. Allah, rızasını gözetenleri onunla selâmet yollarına eriştirir ve onları, izni ile karanlıklardan aydınlığa çıkarır, onları doğru yola iletir." (Mâide, 16)

"De ki, bu, müminlere doğruluk rehberi ve şifâdır." (Fussılet, 44)"

Kur'an'ı insanlara ağır ağır okuman için bölüm bölüm indirdik." (İsrâ, 106)

"Rabbınızdan size indirilen Kitaba uyun; ondan başka veliler edinerek onlara uymayın. Pek az öğüt dinliyorsunuz." (A'râf, 3)

"Yoksa siz Kitab'ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Sizden öyle davrananların cezası dünya hayâtında ancak rüsvaylık; kıyamet gününde ise en şiddetli azaba itilmektir. Allah sizin yapmakta olduklarınızdan asla gafil değildir." (Bakara, 85)

 “Kur'an, âlemler için bir öğüt ve hatırlatmadan başka bir şey değildir." (Kalem, 52)

Kur’an ayı geldi.  Hoş geldi ,Ramazan, Kur’an’ın doğum ayıdır. Bütün bir Ramazan’ı, “Kur’an bu ayda doğdu” diye oruçla kutlayacağız İnşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.