‘Kudus’u özgürleştirecek Çocuk, Sizin Eserinizle Kudus’e Sevdalanacak’

Geçen yıl başlatılan Kudus Konulu Çocuk Edebiyatı Kitap Yarışmasına Yazarlarımız Kudus Bilincinin inşasına katkı sunmuştur. Ağırlıklı olarak öykü tarzındaki eserler birbirinden nitelikli duyguları ifade etmekle birlikte eserlerin kitap hacminde olamayışı Jurimizi zorladı. Yarışma ile ilgili farklı bir değerlendirme içine girdik. Eserlerin duygu yoğunluğunu,  Kudus Bilincine sunacağı katkıyı düşünerek ve  kitap boyutunu da dikkate alarak 3-4 öyküyü birleştirerek ‘Kudus Çocuk Öyküleri’ başlığı ile 4 kitap halinde yayınlama kararı aldık. Sendikamızın gerekli hukuki prosedürleri tamamlamasının ardından alanında  belki ilk olan bir çalışmaya imza atılacak. Yarışmayı sonlandırmadan devam edeceğiz. Aynı formatta öykü gönderimi devam edecektir. Kudus Şairi Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan’ın vefatının sene-i devriyesinde, 6 Ocak’ta ama her yıl edebiyat dünyası ile paylaşıp Kudus Çocuk Öyküleri 5,6 seri olarak kitaplaştırarak devam etmek istiyoruz.  Çağrımız;

‘Kudus’u özgürleştirecek Çocuk, Belki Sizin Eserinizle Kudus’e Sevdalanacak’    

Toplu Sözleşme Süreci;

Yoğun tartışmalarla  4. Dönem Toplu Sözleşme Süreci başladı. 4 Milyona yakın memuru yetkili sendika Memur-Sen temsil ediyor.  Memur-Sen olarak, sadece kamu çalışanlarının bordrolarındaki rakamları yükseltmekle sınırlı, ücret sendikacılığı olarak kodlanmış sendikacılığı eksik buluyoruz. Toplumsal sorumluluklarımızın farkındayız. Gücümüzün farkındayız.  Üyelerimizin sayısına, yetkili oluşumuza bakıp övünemeyiz,  kibre düşemeyiz. Yine biliyoruz ki; alanlardan ürettiğimiz gücü, güçlü sivil toplum/sendikal kimliğimizi Yeni Türkiye’nin kuruluş harcı olarak değerlendirmek zorundayız. Güçlü bir Sivil Toplum/sendika aynı zamanda güvenlik bürokrasi ile yargı bürokrasisinin uygun ortam bulduğunda kurmaya tevessül edeceği aşikar olan vesayete karşı da en önemli sigortadır. Biz, “Yeni Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya” hayali için ter akıtmaya devam edeceğiz.

Ancak; bir kısım eski Türkiye kalıntısı bürokrat; eski alışkanlıklarının etkisi ile, Toplu Sözleşme Sürecinde farklı toplum kesimlerini Memurlar aleyhine yönlendirerek siyasi iradeyi maniple etmeye çalışıyor. Kullanılan argumanlardan birisi ‘HUBB-U VATAN’ sevdamızı istismar ederek şimdiye kadar kendilerinin hiç yapmadığı, yapamadığı fedakarlığı yapmamızı, haklarımızdan feragat etmemizi istiyorlar.  Fedakarlık gerektiğinde bu ülkenin memurları fedakarlığı fazlası ile gösterirler, gösterdiler. 15Temmuz gecesi Burokratik Devletin Efendileri,  telefonlarını kapatıp süreci gözlerken, gece 02.00’a kadar ortalıklarda gözükmez iken; memurlar ve onun sendikası Memur-Sen, daha gece yarısı bile olmadan meydanlarda idi. Ve alan hakimiyetini tesis etmişti. Evet, vatan sevgisi bizi biz yapan kimliğimizin bir parçası… İstismarınızın argümanı ne kadar güçlü olursa olsun tuzağa düşmeyecek kadar da zekamız var elhamdülillah. 

Fedakarlık... emeğin, alınterinin karşılığı ki biz buna HAK diyoruz ve inanıyoruz ki Hak'kın hatırı Ali'dir. Hak bizatihi varlığı ile hiçbir şeye feda edilemez.

Adil Düzen iddiamız var. Bu iddianın en önemli boyutu ADİL EKONOMİK DÜZEN’dir. Adil Ekonomik Düzen için ise ürettiğimiz geliri; Milli Gelir diyoruz Adil dağıtmak zorundayız. Milli Geliri adil dağıtmanın yöntemi ise sermayeye haksız gelir transfer eden FAİZ YASAĞI uygulaması ile emek gelirlerinin ‘ücretlerin’ milli gelirden aldığı payı arttırmaktır. ‘ADİL ÜCRET’  Memur-Sen’in talebide zaten budur.   Enflasyon artı Türkiye’nin milli gelir artışından pay… Emeğimizin hakkını, ne 1 eksik ne 1 fazla taleb ediyoruz.

4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’ni başarı ile sonuçlandırmak istiyoruz. Sendikamızın talepleri, ülkenin ekonomik dengelerini gözeten mütevazı taleplerdir. Ülkenin milli gelir artışından hakkımız olan payın bir kısmı ile dezavantajlı konumda bulunan temel ücret seviyesinde 2 bin 500 TL'nin altında maaş alan memurlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini hedefliyoruz.

4. Dönem Toplu Sözleşme hayırla anlaşma ile sonuçlanır, inşallah…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.