Küçük Yaşta Evlenmek Diye Suç mu Olur?

Levent Tan, eski bir uzman çavuş. Eski diyorum çünkü aşağıda yazacağım gerekçeden dolayı cezaevine girdi ve işini kaybetti.  Tam beş yıl cezaevinde yattı. Kendisi içerideyken iki çocuğu ve hanımı çok zor şartlar altında hayat mücadelesi vererek babalarını beklediler. Hamdolsun kavuştular ve yaşanan acının açtığı hasarı onararak hayatlarına devam etmeye çalışıyorlar.

Sivas'ta Fatih Mahallesi'nde oturan Levent Tan, 2006 yılında 17 yaşındayken, Adana’nın Kozan ilçesinde lise eğitimini sürdürürken tanıştığı 14 yaşındaki Leyla Mutlu'ya aşık olur. Levent Tan, o dönem kendisinden 3 yaş küçük Leyla Mutlu ile resmi nikah olmaksızın dini nikahla evlenir ve  birlikte yaşamaya başlarlar. Bir yıl sonra çiftin Muhammet Akın adını verdikleri çocukları dünyaya gelir.

Leyla Mutlu, 2008 yılında aldığı ağrı kesici ilaçtan zehirlenince Numune Hastanesi'ne kaldırılır. Buradan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne sevk edilen Leyla Mutlu'yu muayene eden doktor, nikahsız evli olduğunu öğrenince "küçük yaşta evlilik nedeniyle bunalıma girerek intihar girişiminde bulunduğu" şüphesiyle durumu hastane polisine bildirir ve soruşturma başlatılır. Levent Tan hakkında, "çocuğun zincirleme nitelikli cinsel istismarı" suçundan dava açılır.

Sivas 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, 6 Ekim 2009 tarihinde sonuçlanır ve  mahkeme Levent Tan'a, 8 yıl 4 ay hapis cezası verir.

Levent Tan, 6 Ocak 2010 tarihinde Leyla Mutlu ile resmi nikah kıydırırken, Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi'ne başvurarak hakkındaki karara itiraz eder. Davanın Yargıtay sürecinde olduğu dönemde Levent Tan, 2010 yılında girdiği uzman çavuşluk sınavını kazanarak Siirt'te görev yapmaya başlar. Ailesini de yanına alan Tan, burada 3 yıl görev yapar. Yargıtay 14'üncü Dairesi, yerel mahkemenin kararını 23 Ocak 2014 tarihinde onadığı için 27 Ocak 2014'de gözaltına alınır, tutuklanır ve Kozan cezaevine konur.

Sonrasında nakledildiği Sivas E Tipi Cezaevi'nde 4 yıl 8 ay hapis yatan Levent Tan, cezasının kalan kısmı Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında değerlendirilerek 17 Ağustos 2018'de tahliye edilir. Levent Tan tahliye edilse de şu an Türkiye'de yaklaşık 4.000 aile, bu dramı yaşamaya devam etmektedir.

Her şeyden önce şunu sormak gerekiyor.

Böyle suç mu olur, bu suçu kim, niye icat eder?

Nikahlanmış, etrafına evli olduklarını duyurmuş, çoluk çocuk sahibi olmuş, ebeveyn onayları alınmış ve evlenenler de kendi rızalarıyla birbirlerini severek karı koca olmuşlar. Ama devlet tüm bu süreçleri kabul etmeyerek, erkeği, 'çocuğun zincirleme nitelikli cinsel istismarı' suçunu işlediğine hükmederek tutuklayabiliyor.

Neden? Kızın yaşı 18 değil diye.

Düşünebiliyor musunuz? Devletin, 18 yaşın üstünde bedenini satarak geçimini sağlayan onca kadın için bir sözü ve önlemi yok ama, nikahı tamam, töreni tamam bir evliliği nasıl bozabilirim diye yasa üretmiş.

Allah aşkına böyle yasa mı olur?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum