KTÜN’de uzay teknolojileri söyleşisi

KTÜN’de uzay teknolojileri söyleşisi

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu,“Uzay Teknolojileri ile İlgili Söyleşi” kapsamında, Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) öğrencileriyle buluştu

 

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Robotik ve Otomasyon Topluluğu ile Robotik-Otomasyon-Kontrol Araştırma Laboratuvarı (RAC LAB) tarafından düzenlenen “Uzay Teknolojileri ile İlgili Söyleşi” kapsamında, Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) öğrencileriyle buluştu.  Doç. Dr. Kuzu, söyleşide, CERN deneyleri, Big Bang teorisi, uyduların kullanım özellikleri ile dünya ve Türkiye’deki gelişmelere ilişkin bilgiler verdi.

KUZU BİLGİ VERDİ

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Halil Cin Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferruh Yıldız, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cemil Sungur, öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı. Doç. Dr. Kuzu, söyleşide, ilk GPS fikrinin doğmasına neden olan ve dünyadaki ilk uydu olma özelliğini taşıyan “Sputnik 1”in 1957 yılında uzaya fırlatıldığını söyledi. Türkiye’nin ilk uydusu olan “TURKSAT 1B”nin ise 1994 yılında yörüngedeki yerini aldığını ifade eden Doç. Dr. Kuzu, ülke olarak bu tür çalışmalarda geç kalındığını, şu anki şartlara göre emin adımlarla önemli bir ilerleme kaydedilmeye başlandığını belirtti. Uydu tiplerinin “haberleşme uyduları”, “görüntü uyduları”, “meteoroloji uyduları”, “bilimsel uydular” gibi farklı hedef ve amaçlara göre çeşitlendirilmekte olduğunu anlatan Doç. Dr. Kuzu, devletlerin uydu kullanımına genellikle güvenlik amacıyla yönelim gösterdiğini aktardı. Doç. Dr. Kuzu, RASAT, GÖKTÜRK II, BİLSAT, İMECE Uydu Alt Sistemleri Geliştirme Projesi, HALE Etkili İtki Motoru Geliştirme Projeleri hakkında da kısa bir bilgi vererek, TURKSAT 6A’nın Türkiye için önemine dikkati çekti. Soru – cevap bölümünün ardından, Topluluk Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Akif Durdu tarafından Doç. Dr. Lokman Kuzu’ya plaket takdim edildi.

ktun’de-uzay-teknolojileri--(3).jpg