KTO Başkanı Öztürk: Konya Nisan ayında ihracat rekoru kırdı

KTO Başkanı Öztürk: Konya Nisan ayında ihracat rekoru kırdı

Nisan ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, "Nisan ayında Konya, ihracatını yüzde 78,18 artırarak 279 milyon dolar ihracat yaptı" dedi

Konya ihracatta Nisan’da tarihinin en yüksek artış oranına ulaştı. Nisan ayında Konya, ihracatını yüzde 78,18 artırarak 279 milyon dolar ihracat yaptı. En fazla ihracat yapan ilk on şehir arasında yer almaya devam eden Konya, Türkiye ihracatından yüzde 1.63 pay aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Nisan ayı ilk dört aylık ihracat rakamlarını açıkladı. Nisan ayında Türkiye'nin ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 109'luk artışla, 18 milyar 766 milyon dolara ulaştı. Ocak - Nisan döneminde 2020 yılındaki ilk dört aya göre yüzde 33,1'lik artışla 68 milyar 752 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. TİM’in açıklamış olduğu verilere göre Konya’nın Nisan ayı ihracat rakamı 279.392.189 USD olarak gerçekleşti. Bu rakama göre Konya il bazında Nisan ayında Türkiye ihracatından yüzde 1,63 pay alarak 10. sırada yer aldı. 2021 yılı ilk dört aylık ihracat rakamı da 978.081.454 USD olarak gerçekleşti. 2021 yılı ilk dört aylık rakamı, 2020 yılı ilk dört aylık rakamı göre % 45,87 artış gösterdi.

Nisan ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk:

“Mart ayında 284 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatımız Nisan ayında da yüzde 78 artarak 279 milyon dolar oldu. İlk dört ayda da 1 milyar dolara yaklaşan ihracatımızın hızlı yükselişi hedeflerimizde ilerlediğimizi göstermektedir. İlk dört ayda Türkiye ortamalası üzerinde ihracat artışımız devam etmektedir. Şehrimiz ve ülkemiz ekonomisinin büyümesine ihracatıyla katkı sağlayan müteşebbislerimizi ve emeği geçenleri kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyorum” dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler