Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kötü Fener, kötü Konya

Saraçoğlu deplasmanı ve Fenerbahçe gibi güçlü bir takım olmasına rağmen Aykut Kocaman’ın çok da savunma ağırlıklı bir kadro sahaya sürdüğünü söyleyemeyiz. Rangelov’un sakatlanması nedeniyle Ömer Şişmanoğlu gol bölgesinde oynadı. Çamdalı’nın yanına İnceman’ı koyan Kocaman, Holmen’e, hücuma daha çok yardımcı olma görevi verdi.

Perreira ağırlıklı olarak kanatları kullanarak oyuncularını sürekli öne doğru itti. Konyaspor ilk 20 dakika, Ömer Şişmanoğlu’nun tesadüf bir pozisyonu hariç, Fenerbahçe ceza sahasına, bırakın girmeyi, 20 metre bile yaklaşamadı.

Sonraki dakikalarda Konyaspor orta sahada biraz daha sert oynayınca ev sahibi kaleye daha dikine gitmeye çalıştı. Diego Ribas’ın çabasına rağmen hücumda çok etkisiz kaldılar. Top kanatlara gitti ama oradan Fernandao ve Van Persie’ye bir türlü ulaşmadı. Persi’nin umursamaz ve kötü futbolu da bunda hayli etkiliydi.  

Fenerbahçe’nin sonuç vermesi çok güç olan baskısı dışında iki taraf için de tatsız tuzsuz bir karşılaşma oldu.

Sarı Lacivertli taraftarın  ilk yarıda takımı sık sık ıslıklaması Perreira’yı korkutmuş olmalı ki De Souza ile Persie’yi çıkarıp ikinci yarıya Nani ve Volkan Şen ile başladı. Özellikle Nani’nin sağ kanattaki etkili oyunu maçı yeniden tek kale yaptı. Diego’nun 55’te vurduğu şutu Serkan çok iyi çıkarıp takımını biraz rahatlattı.

69. dakikada bir kontra pozisyonda Ömer Şişmanoğlu Konyaspor’un en gole yaklaştığı anı heba etti. Aykut Hoca bunu affetmedi ve hemen yerine Bajic’i aldı. Sissokko’nun girmesiyle ise orta saha baştan aşağı yeniden dizildi.

Sağ kanata geçen Sissokko daha ilk pozisyonda kademeye gelmedi ve Konyaspor O’nun yüzünden iyi idare ettiği beraberliğin bozulmasına engel olamadı. Ömer Ali adeta çıldırdı. Fernandao’nun golünden sonra Konyaspor biraz daha öne çıkmaya çalışınca arka arkaya pozisyon buldu.

Ev sahibi takımın kadro ve seyirci açısından her halde avantajlı olduğu bu karşılaşmada Konyaspor yapması gerekeni yaptı. Rakibini kontrol etti, kontra ile olabilirse etkili olmaya çalıştı. Takım olarak gole yönelik hiçbir arzu göstermediler ama savunmada da takım olarak hata yapmadılar.

Kocaman beraberliğe oynayarak doğru strateji izledi ama oyuna sonradan giren bir kişi bu takım oyununu bozdu ve bir puan uçup gitti.

Tam da beklediğim gibi iki haftadır kötü oynayan Konyaspor büyük zaiyat almadan Fenerbahçe deplasmanından döndü.

“Kötü Fener’i yenmeliydik, bir daha böyle bulamayız” deyip takıntı yapmayın. Büyük kayıp yok. Yola devam.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar