Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Köprünün altından çoook sular aktı

Köprünün altından çoook sular aktı


 

Geçtiğimiz Çarşamba günü sabah saat 10.00’da, Kule Site’de Melike Arındaş ve Naciye Desteli hanımefendilerin el emeği  göz nuru SU’YA DÜŞEN AŞK adlı Geleneksel Ebru Sergisi’nin  açılışına katılmak nasip oldu. Beni oraya çeken iki şey vardı, biri konunun Ebru sanatı olması, diğeri ise Naciye Desteli hanımefendinin babası bizim ağabeyimiz İsmail Desteli yazarımız ile olan dostluğumuz.

   
Açılış kurdelesi Valimiz Aydın Nezih Doğan ve Karatay Belediye Başkanımız Mehmet Hançerli tarafından kesildi. Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Kültür Müdürümüz Mustafa Çıban’ın yanı sıra bir avuç dost ve basın mensuplarının ilgisi beni fazlasıyla memnun etti.

   
Özellikle Valimiz Sayın Doğan’ın her tablo için eserlerin üstatlarından tek tek bilgi alması dikkatimizden kaçmadı. Protokolün orada bulunan basın mensuplarıyla da samimiyeti güzellikti. Bir Valinin böyle bir programa önem verip yarım saat kadar zaman ayırması onun sanata verdiği değeri ve halkın Valisi olduğunu göstermeye yetti. Hançerli’nin konuya duyarlılığı zaten malum.

   
Bu olay beni, birini 2002 yılında, diğeri ise 2008 yılında bir resim sergisi programına götürdü.2000 yılını takiben Konya Bisiklet Sporunu Kalkındırma Derneği Başkanlığı görevini 4 yıl yürütmüştüm. Dernek Yönetimindeki arkadaşlarımla dernek faaliyetlerine hayli hareket verdiğimiz dönemde bizim öncülüğümüzde Okullar arası Bisiklet Yarışları’nı Saraçoğlu Spor Tesislerinde yapmanın hazırlığına zamanın İl Milli Eğitim Müdürü Osman Göçer’i yarışa davet etmekle başladık. Daha sonrada yaptığımız girişimle Büyükşehir Belediyesi yarışların sponsoru olmuştu.

    
Milli Eğitim Müdürü’nü ikinci kez ziyaret ederek davetiyemizi takdim ettik. İşin içinde Belediye olunca hem de okullar arası olan yarışa Milli Eğitim Müdürü katılmamıştı. Hani spor evrenseldi? Siyaset üstüydü!

   
2002 Yılından itibaren bir grup arkadaşlar memleketimiz Akören ile ilgili bir dergiyi çıkarmaya başladık.2008 Yılına gelindiğinde İlçemiz Akören’in yetiştirdiği büyük bürokrat ve dürüst insan rahmetli Altan Tufan adına adının verildiği Maliye Sarayı’nda onun adına bir resim sergisi açmaya karar verdik. Ressamlarımız Akörenli olmalıydı. Bunu da başardık. Öğretmen Arzu Tüybek ve Yaşar Doğan’ın el emekleri,  galeride hazırdı. Konya Valimiz Osman Aydın, Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Garnizon Komutanı Uğur Uzal Paşa dâhil diğer protokol oradaydı. Kurdeleler kesildi, ikramlar alındı.

 

Aradan 2 yıl geçti Konya Valisi,  halkın Valisi, 24 Şubat 2010 sabahı Kule Site’de açılan Ebru Sergisi’nde hem kurdeleyi kesiyor, hem de sanatçılarından bilgi alıyordu. Bunu görünce zihnim 2002 ve 2008’e gitti. Derin derin düşündüm…

 

Köprünün altından çoook sular akmıştı!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum