Konya’ya Yakışır Albümler

Şehrimizde son birkaç yıldır çok önemli kitaplar yayımlandı. Özel yayınevleri olsun, kurumlarımız olsun, Konya kültür sanatına ağırlık vermeye başladılar. Bunun sonucunda da kültür dünyamız dev eserler kazandı.

Kültür sanata ağırlık veren, kültürümüze dev eserler kazandıran kurumların başında Selçuklu Belediyesi geliyor.

Fotoğraf sanatçısı arkadaşlarımız Ahmet Kuş, İbrahim Dıvarcı ve Feyzi Şimşek’in çektikleri fotoğraflardan oluşan, Selçuklu Belediyesi’nin hiçbir masraftan kaçmayarak yayımladığı dört albüm birer başucu eseri. 26.5x27 cm boyutlarında basılan albümlerde sanatçılarımızın toplam 785 birbirinden güzel fotoğrafları yer almış.

Selçuklu Belediyesi “Sille Fotoğraf Albümü” ile “Konya ve İlçelerindeki Selçuklu Eserleri Fotoğraf Albümü”nü daha önce yazar ve basın camiasına dağıtmıştı. Bu kez Geçtiğimiz Salı günü Dündar Otel’de kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyen Selçuklu Belediyesi yetkilileri “Konya’da Osmanlı Dönemi Eserleri” ile “Konya’da Beylikler Dönemi Eserleri” albümlerini basın mensubu ve şehrimiz yazarlarına verdiler. Yayınlanan eserlerin gerçek ehline ulaşması için güzel bir tutum bu. ayrıca bu toplantıya katılarak Kültür-Sanat çalışmalarında belediyeyi sonuna kadar destekleyeceğini belirten Selçuklu Kaymakamı’na bir sanatçı olarak teşekkür ediyorum.

İçinde 141 footğraf yer alan Sille albümü’nde Sille’nin doğasını, tarihini, sosyal yaşamını güzel fotoğraflar eşliğinde yaşıyorsunuz neredeyse.

“Konya’da Osmanlı Dönemi eserleri Footğraf Albümü” 224 sayfa ve Osmanlı döneminde yapılan camileri, köprü, çeşme, han, köy odası gibi yapıları yeniden belgeleyen 269 fotoğraftan oluşuyor. “Konya ve ilçelerindeki Beylikler Dönemi Eserleri” albümü ise 130 sayfa ve 138 fotoğraf var içinde.

Gerçekten büyük bir özveri ve çaba ile çekilen, geçmiş tarihimizi bize yeniden hatırlatan bu  fotoğraflar için üç sanatçı arkadaşımıza, bu fotoğrafları bir değer bilirlik örneği göstererek yayınlayan Selçuklu Belediyesi’ne ve albümlerde emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür borçluyuz.

 

Davet: 3 Nisan günü saat 17.30’da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılacak ve 8 Nisan’a kadar açık kalacak fotoğraf sergime bütün Memleket okurları davetlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.