Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’un testisi kırılmasın

Torku Konyaspor’un lige yenilgiyle başlaması, şehirde hafif bir hayal kırıklığına neden oldu. Sosyal medyada ya da sokakta herkes “Hani, ne oldu?” diyor.

Yeni stadyum ve kadronun önemli ölçüde korunması ve yeni alınan oyuncularla güçlendirilmesi ciddi bir hava oluşturdu. İstanbul basınında “ligin en hazır takımı Konyaspor” şeklinde yapılan yorumlar da taraftarı bir kat daha heyecanlandırdı. Hazırlık maçları ve TSYD Kupası maçlarındaki performans da motivasyonu arttırırken herkes Eskişehirspor’u sahadan silecek bir Konyaspor beklemeye başladı.

Maçın ilk yarısı gerçekten öyleydi. Ama Eskişehirspor çok kötüydü. Rakibinin baskılı başlaması karşısında neye uğradıklarını şaşırdılar. Fakat ikinci Konyaspor’un zaafı ortaya çıktı.

Maçı tekrar anlatmayalım. Futbolda teknik direktörün, işleri doğru yaptığı zaman, sonuca katkısının yüzde 10 olduğu öngörülür. Bu da aslında önemli bir oran. Yani kadroyu doğru çıkarırsa gerisi futbolculara ve rakibin performansına kalır. Ama yanlış kadro ile çıkarsa, bu hata silsile halinde tüm takımı etkiler. İşte o zaman teknik direktörün yenilgiye veya kötü oyuna etkisi yüzde 50’yi bile bulabilir.

Mesut Bakkal, defansta stoper yerine orta sahadan bir oyuncuyu oynatıp, orta alana Mehmet Güven gibi toptan kaçan bir adamı koyunca ikinci şapka düştü. Güven’in kötü oyunu nedeniyle, üç oyuncu birden, İnceman, Torje ve Hleb erken yoruldu ve takım adeta pes etti.

Şimdi Mesut Bakkal’ın konuyla ilgili soruya verdiği cevaba bakalım:

“Selim şu an formsuz. Bekleyecek. Oynayan oyuncular daha iyi oynuyor. Herkesin bu tercihime saygı göstermesini beklerim. Belki hata da yapabiliriz. Kişiler üzerinden değil de takım olarak nasıl iyi duruma geliriz, benim tek düşüncem o. Keşke orta sahamızda Alex biraz daha iyi oynasaydı”.

Hoca; “Selim üzerinden beni eleştirmeyin” diyor ama kendisi Hleb’i kötü oynamakla eleştiriyor.

Mesut Bakkal korkmasın, herkes tercihine saygı duyuyor. İnsanlar sadece testi kırılmasın istiyor. Ama mantıklı olmak kaydıyla. Selim yerine başka bir stoper oynatsa, kötü Mehmet Güven’i oynatmak için kendini zorlamasa herkes daha çok saygı duyar.

Saygılar…

 

Twitter: @selmansel

Facebook: selman.akyuz

Mail:  selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar