Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR’UN SİSTEMİNE NE OLDU?

Osmanlıspor maçının ilk yarısında hiç de UEFA kupasında iddiası kalmadığı için rahatlamış bir takım göremedik. Ali Turan, Vukoviç, Douglas, Bajic ve Rangelov da Shaktar maçında oynamamasına rağmen Osmanlıspor maçının ilk yarısında en çok hata yapan isimlerdi. Demek ki oynatılmayınca özellikle fiziksel performansın korunduğu mantığı çok da doğru değilmiş.

Osmanlıspor’a ilk 15 dakika baskı kuran Atiker Konyaspor basit bir gol yiyince bütün oyun düzenini bozdu. Ayağa pasların yerini saçma sapan uzun paslar, savunmadan hücum hattına atılan ve duvara çarpar gibi geri dönen toplar aldı. Rangelov ve Bajic’in ayağında hiç top tutamayıp geriden gelen oyunculara zaman kazandıramaması etkinliğin Osmanlı orta sahasına geçmesine neden oldu.

Hele Rangelov, hem top kayıpları hem de kaçırdığı net gol ile çok formsuz olduğunu herkesin gözüne soktu. Aldığı topları kısa paslara dönüştürmekte bile zorlanan Volkan’ın atmaya çalıştığı fakat alakasız yerlere giden pasları görünce sadece gülümsedim. Bir şey demiyorum. Üst üste koyunca kendi orta sahasını kendi by-pass eden bir Konyaspor vardı sahada.   

İlk yarı sahanın her yerinde olan Ömer Ali ile Ali Çamdalı’yı aratmayan bir baskı yapan Amir’in çabasının boşa gitmesine üzülmemek elde değildi.

Neyse ki Aykut Kocaman fazla ısrarcı olmadı ve Rangelov’u 57. Dakikada çıkarıp takımını bir kişi eksik oynamaktan kurtardı. Halil İbrahim ile ataklar biraz daha canlandı. Fakat bir türlü istenen pas koridorlarını oluşturamadılar. Çok erken doldur boşalt yapınca Osmanlı’nın işi hayli kolaylaştı.

Konyaspor’a beraberliği getiren gol ise ne kadar düzensiz oynasa da arzusu oldu. Kaybetse çok kızılacak bir maçı berabere bitirdiği için Konyaspor’ sadece “ucuz yırttı” diyebiliriz. Rusescu ve N’Diaye gibi etkili oyuncuları olsaydı, Osmanlı ile baş etmek çok daha zor olurdu.

Aykut Hoca ligin ikinci yarısına işaret ediyor. Haklı. Bu takım anca ikinci yarıya toparlanır. UEFA nedeniyle bozulduğunu iddia ettiği sistemi eski haline getirmesi gerekiyor. Her zaman göze hoş gelmediği eleştirilerine rağmen o sistemi hep savundum. Savunmasından rakip ceza sahası önüne uzun top bir Konyaspor izlemek istemiyorum.

Sistem düzelene kadar umarız fazla kayıp olmaz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar