Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR’UN ARTILARI, EKSİLERİ

Konyaspor’u nihayet izleyebildim. Kadroyu çok merak ediyordum. İsterseniz oyuncuları ve daha sonra kadronun tümünü bir değerlendirelim.

İlk yarı, kalede İtandje, defansın sağında Ali Turan, solunda Abdülkerim, ortasında Selim ve Kokaloviç, orta sahanın sağında Kibong, solunda N’Douassel, ortasında Ali Çamdalı, Thomas Borek ve İshak ileride ise Thorvaldson oynadı.

Öncelikle şunu söyleyelim; iki takımın teknik direktörünün de, maçta oyuncuları görme amacıyla kadro seçimi yaptığı çok belliydi. Uğur Tütüneker son oynanan Hellas Verona maçında da sahaya sürmedik oyuncu bırakmadı. Süper Lig’e yeni çıkmış bir takım için bu sık karşılaşılan bir durum ve maalesef yapacak bir şey yok. Gerek transferlerin geç yapılması gerekse oyuncuların çoğunun ilk kez Türkiye’ye gelmesi teknik direktörleri hayli zorluyor. Yani size takımın bir fotoğrafını çekmemiz zor ama oyuncularla ilgili bir şeyler söyleyebiliriz.

Kaleci İtandje, güven veren bir görüntü sergiledi. Özellikle cepheden ve kanatlardan gelen yüksek toplarda başarılıydı. Kamp boyunca gelen bilgiler de kalede sorun yaşanma ihtimalinin düşük olduğu yönünde. Defansın sağında oynadığı sürece de Ali Turan’ın problem adama dönüşme ihtimali azalıyor. Ancak Selim’in yanındaki Kokaloviç yetersiz görünüyor. Ciddi hatalar yaptı, hava toplarını ıskaladı ve Ali Turan kademeye girmekten hayli yoruldu. Slovenya’daki muhabir arkadaşlar da stoper sorunu yaşanabileceğini bildirmişlerdi. Birinci handikap burası ve takım içinde çözülebilir mi bilmiyorum.

Orta saha net bir şey söyleme imkanı vermiyor. Biraz vasat göründü. İshak’ın Süper Lig’de oynama şansı yanındaki oyunculara bağlı. Yani o top kaptığında yanına yaklaşıp isabetli pas vermesini garantiye alacak oyuncular olursa İshak çok iyi bir ön libero. İlk yarı kaçak güreşen Ali Çamdalı ikinci yarı daha iyiydi. Thomas Borek’in yanına soru işareti koyuyorum. Uğur Tütüneker’in Kibong ısrarını ise anlamak lazım. Gerçekten iyi oyuncu. Ama sağ kanatta verimsiz gibiydi. Aynı şekilde soldaki N’Douassel de “burası benim yerim değil” der gibiydi. Bu arada Abdülkerim’i unuttum. Sol ayağını iyi kullanıyor ama sol bekte Mehmet Uslu’nun yeri garanti gibi. Hoca Abdülkerim gibi yetenekli bir oyuncunun nerelerde oynayabileceğini tarttı galiba. Yürükuslu ise bu lige bir numara küçük gelir.

Asıl sorun gol bölgesi. Ben geleceğini düşünmesem de taraftar sürekli Elmander deyip dururken yine bir İzlandalı Thorvaldson transfer edildi. Adam gol attı, ilerde baskı, dönen topları takip ediyor ama kötü Gençlerbirliği’nin kötü defansı karşısında rahat oynamak ölçü olmuyor. Elmander flaş transfer olur ancak Semih Şentürk konusunda karamsarım. Fenerbahçe’den başka takımda oynamamış ve arka arkaya beş 90 dakikası var mı bilinmeyen bir oyuncu için ilk Anadolu macerası olan Konyaspor, deneme tahtası olabilir. O bölgedeki Atilla Yıldırım için ise yorum yapmama gerek yok.

Oyuna sonradan giren Erdal, Recep ve Şenol Akın ise neler yapabileceği bilinen oyuncular.

Bir maç izleyip konuşmak güç ama söylenebilecek en kolay şey bu takımın bir lider oyuncuya ihtiyacı olduğudur. Bu da bu ligi tanıyan bir golcüdür. Kadro tercihindeki ısrar da taşları yerine oturtabilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar