Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor'da temizlik şart

Bir sorun var. Kesinlikle var. Bu bir motivasyon kaybının ardından alınan mağlubiyet ve düşüş döneminin klasik görüntüsü değil. Konyaspor’da şu an futbolcular ve teknik heyet arasında bir problem var. Yönetimin içinde de rahatsızlık oluşturan fikir ayrılıkları var. Konyaspor şu an tahammül denilen sihirli değnek ile yürüyor.

Tatlıcak’taki tesislerde, sahada, soyunma odalarında yerler kirlenmiş durumda. Odalarda halılar ve akvaryumlar var. Kötü görüntüler oluşturan çöpler, odalardaki halıların altına süpürülüyor.

Malzemeciler, futbolcuların formaları ve antrenman malzemelerinin temizliğinden çok, sıkıntılarıyla, dedikodularıyla ilgileniyor. Oynatılmayanlar, kaleci antrenörünün tavırlarına kızanlar, Ünal Karaman’ın kurduğu akvaryumun içine atıyor sorunları. Balıklara sorun, Konyaspor’da neler olduğunu. Atasözlerini tersine çevirdiler. İyilik yapıp atmıyorlar denize. Dedikodu yapıp atıyorlar, balık bilsin diye, akvaryuma.

Ama balık baştan kokar. En çok dedikoduyu teknik direktör yapıyor galiba. Taraftar biraz dokunuyor, O’nu tutana aşk olsun. Bazı gazeteciler biraz “hadi” diyor, O “Allah Allah” deyip hücuma kalkıyor. Duygularıyla hareket ediyor. Şartlanmışlığın, tedirginliğin, korkunun esiri. Konyaspor’da kimse gerçeklerle düşünüp, hareket edemiyor. Karamboller, “haydi aslan”, “şampiyon olacağız”, “oynamazsanız ayıp size”, “haydi asılın, oynasana la..” nidalarıyla, ite kaka giden bir takım.

Konyaspor şampiyonluğa koşuyor. Evet, hemen herkes iddialı ve inanıyor. Tüm şehir, zor da olsa bu takımın şampiyon olacağına inanıyor. Ama nasıl olacağını onlar da bilmiyor. Ya teknik heyet ve futbolcular kendine gelip şampiyon gibi oynayıp ilk iki takım arasına girecek ya da bu takım süper ligi hayalden öte göremeyecek. Ekstra play off, bu takımın başarısızlığının adı.

Futbolcular, halının altını artık daha fazla gizleyemez. Hüsnü Özkara akvaryumlu odanın halılarını gördü, biliyor. Müdahaleye gerek kalmadan kendisi müdahale etmeli, temizlemeli. Tıpkı Çanakkale Dardanelspor maçında ve öncesinde olduğu gibi.

Gerektiğinde antrenmanı iptal etmeli, oyuncuyu dinlendirmeli, formayı hak edene vermeli, Zafer Demir ve Uğur’da olduğu gibi.

Sakin olmalı. Şampiyon takımın hocası gibi.

Üstü kapalı yazmak zor ama bu takımın zor bulduğu morali en azından Buca ve Kartalspor maçları öncesi yüksek düzeyde tutmak gerekiyor. Yoksa temizlik için kullanılacak deterjanı dahi yazmak mümkün.

Önceki ve Sonraki Yazılar