Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’da neler oluyor?

Konyaspor’da Hilmi Kulluk yönetimi aylar sonra şehirdeki gazete ve televizyonların spor müdürleriyle bir araya geldi. Toplantı gerekçesini de “zaten bir araya gelecektik ama İsmet Çelik’in ‘Kulüp 60 milyon lira kredi kullandı’ haberinden sonra hızlandırdık” şeklinde açıkladılar.

Öncelikle belirteyim: Özellikle Başkan Hilmi Kulluk kayıt dışı bir çok bilgi verdi. Onları yazamayacağım ama kayıt dışı olduğunu belirtmediği fakat yazılması hem kendisine hem Konyaspor’a zarar verebilecek bir çok ifadeyi de ben yazmayacağım. Yine de toplantıdan kamuoyunun haberi olması gereken bir çok ayrıntıyı not alarak ayrıldık. Gazeteci arkadaşlar iki gündür bunların neredeyse tamamını yazdığı için daha çok değerlendirmeye yönelik bir yazı kaleme almak istedim.

Öncelikle Hilmi Kulluk’un özgüveninin aşırı yüksek ama bir o kadar da yazılan her eleştiriden, dedikodudan biraz fazla etkilenen bir tarzı olduğunu gözlemledim. Ayrıntısını vermeyeceğim ama genel kuruldaki rakipleri Mustafa Oral ve Zeki Çimen’i anması kaygılarını, yaptıkları işlerin “büyüklüğünü” onlar üzerinden değerlendirmesi de yüksek özgüvenine işaret ediyordu. Özgüven de, eleştirileri dikkate almak da çok iyi hasletler ama Hilmi Başkan bundan kendisi de yönetimi de zarar görebilir.

Başlıklara geçelim.

Anadolu Selçukspor konusu gereğinden fazla konuşuldu ve zaten yönetim, “sene sonu bakacağız” dediği takımı siyasetin müdahalesiyle bir gün sonra Ereğli’ye devredip geçti. O yüzden fazla konuşacak bir şey yok sanırım.

Benim en çok dikkatimi çeken, Ahmet Şan ve Fatih Yılmaz döneminin borç bilgilerinin bu yönetime eksik bildirilmesi ile sponsorluk ve reklam anlaşmasıyla ilgili Hilmi Kulluk’un yoğun sitemli sözleriydi. 25 milyon lira olarak belirtilen borç, 41 milyon olarak ortaya çıkıyor ve kur farkıyla 47 oluyor. Hilmi Kulluk da kendi dönemlerinden itibaren sene sonuna kadar borcun 67 milyon liraya çıkacağını belirtti. Kullanılan kredi miktarı ise şu an 35 milyon lira olmuş. 100 milyon lirayı aşan bir bütçede bu rakam çok yüksek olmasa gerek.

Diğer yandan reklam anlaşmasıyla ilgili çok fazla spekülasyon yapılmıştı ama duyduklarım sonrası her şeyiyle nefret ettim bu işlerden. Hilmi Kulluk, milyonlarca liradan bahsetti ve “doğru dürüst gelen bir şey yok. Sürekli mahsuplaşıyoruz” dedi. “Konyaspor’dan saha içi reklam alanlarını kiralayıp tekrar Konyaspor’a satmak” gibi detayları da ekledi.

Dikkatimi çeken ve üzerinde uzun durulan bir başka konu ise Ali Çamdalı transferiydi. Burada Selçuk Aksoy, “hoca ısrar etti ve bizim uyarımıza rağmen ‘geçen seneki yönetimle yaşadıklarında Ali Çamdalı haklıydı’ noktasına getirdi. Biz de ısrarını anladık ve hocaya güvendiğimiz için aldık” dedi. Ben, “Size yapsaydı aynı şeyleri, ne yapardınız?” diye sordum. Cevap netti: “Bize yapamazdı”.  

Neyse, dediğim gibi bilgiler zaten yayımlandı. Ben değerlendirmemi şöyle özetleyeyim: Başkan Hilmi Kulluk’a bu toplantıyı yapıp kamuoyunu aydınlattığı, açık sözlülüğü ve kulübün menfaatine çalışmalar yapma gayretinde olduğu, ayrıca delege sayısını 600 civarına çıkardığı için özellikle bir Konyaspor delegesi olarak teşekkür ediyorum. Kurumsallığa çok önem veriyor ve kulübün imajının düzelmesi, taraftarla ilişkilerin güçlendirilmesi için de gayretliler.

Borç konusunda ise uzman olmadığım için bir şey demiyorum. Sezonu 20 milyon lira artı borçla kapatacak olmaları kısa vadede büyük bir sorun değil gibi görünüyor. Ancak gelirlerin arttırılmaması ya da giderlerin kısılmaması durumunda bu kartopuna dönüşebilir. Çünkü takımın puan kapasitesi de gelir kalemleri de belli. Kulluk’un faaliyet raporunda bazı gereksiz harcamalar da gördüm ama büyük rakamlar değil ve kalıcı, uzun süre yeniden harcama yapılmasına gerek bırakmayacak niteliğe sahip yatırımlar.

Borcun ilerde büyümemesi için çıkış noktası yine kadro yapılanması ve transferde akılcı davranmak. Yabancılara verilen ücretlerin acilen düşürülmesi ve genç oyunculara alan açılması şart. Aykut Hoca iki yıl kalırsa bu sorun da ciddi ölçüde çözülür. Yönetimin de gelir arttırıcı başka yöntemler bulması gerekiyor. Store mağazasıyla ya da aidiyet açısından faydalı olsa da delegelere 250 liraya plaket satılmasıyla da olacak gibi görünmüyor.

Ha unutmadan, Başkan’ın Anadolu Selçuk’un devri ve Konya Şeker’in tavrı konusunda da sitemleri vardı ama katılmıyorum. Bildiğim kadarıyla Konya Şeker, kulübü devrederken destek olma sözü verdi ve hem stadyum hem isim sponsoru oldu. Yıllık 6 milyon lira zor döneminde Konyaspor’a ilaç gibi geldi. Torku’nun neden devam etmediğini de o “meşhur” reklam anlaşması ve öncesinde, çevresinde, ilişkilerinde aramak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Belki de en önemli konuyu sona bıraktım. Hilmi Kulluk’un yeni tüzük teklifini çok beğendim. Yönetimlere belli bir borç hakkı tanınması, fazladan yapılan borcun görevdeki yönetimden tahsili, divan kurulu oluşturulup yönetimin kontrol edilmesi, vergi ve kredi borçlarını bilerek ödemeyenlerin sorumlu tutulması ve başkan istifa ederse ikinci başkanın devam edememesi gibi yenilikler, Türkiye’de örnek olur ve Konyaspor’un geleceğini kurtaracak bir hamle niteliği taşır. Umarım hayata geçirilir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar