Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR’A NUR YAĞACAK MI?

Konyaspor, 6 yılın ardından süper ligden düştü. Niye düştüğünü, kimlerin düşürdüğünü yazacaktım ama sağolsun duyarlı basınımız ve kulislerden derin bilgileri alan taraftar konuyu yeterince irdeledi. Ama yine de hatırlatmak gerek. ÜNTV’de Pazartesi akşamı Uğur Özteke ile yaptığımız Futbol Analiz programına gelen yüzlerce mesaj, önce Mehmet Ali Kuntoğlu ve yönetimini ardından da Mehmet Baykan ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğuna işaret ediyordu. Bazen bizi eleştiriyorlar, “muhalifler oturup mesaj atıyor” diye. Biraz insaf. Bu yönetimin, kongrede destek verenlerin, iki ellerini birden kaldıranların ve bu sezon içerisinde yaşananların sorumluların muhalefet edilmeyecek bir icraatı var mı ki? Ebru Gündeş’in katıldığı gece dışında elle tutulur hiçbir sosyal çalışma yokken sportif başarı da ortada: Takım düştü. Konyaspor gecesinde de Ramazan Özer ile birlikte bir iki yöneticinin kişisel ilişkileri sayesinde forma satıldı.

Şöyle bir geçmişe dönüp bakıldığında Kuntoğlu yönetiminin yanlışlarını bir kenara bırakırsak Konya’da futbol ve sporda, Şekerspor’un heyecanlı ama tecrübesizlik nedeniyle eksik kalan gayretlerinin dışında bir adım dahi atamamış. O yüzden şehrin de sorumluluğunu unutmamak gerekiyor.

“Şimdi ne olacak?” diye soruyor herkes. Ne mi olacak? Bit pazarına nur yağacak. Atasözleri boşuna söylenmez. “Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı” demişler. Konyaspor, süper lige çıktığı ilk 2 yılın ardından bit pazarına döndü. Eski futbolcular, eski yöneticiler, eski teknik direktörler, eski antrenörler. Vizyon olmadığı için bitti kulüp. Şimdi herkes bir heyecanla “Takım düştüğü gibi çıkması gerek yoksa bir daha ayağa kalkamaz” diyor. Nasıl kalkacak? “Büyükşehir Belediyesi ile kalkacak.” diyorlar. Doğrudur. Sayın Tahir Akyürek, kanaat önderleriyle görüşmelerini sürdürüyormuş. Nabız yokluyormuş. Memleket Gazetesi de duyumları yazıyor. Kongrede kim aday olacak, kimin listesinde kim var, kim çıkaracak takımı? Bir bildikleri var ki nabız yoklamadan yazıyorlar. Ama ben Ahmet Şan’ın Konyaspor’da yeniden görev alacağına ya da O’na yeniden görev verileceğine inanmıyorum. Çünkü Konyaspor’un heyecana ihtiyacı var. Sayın Şan, 7-8 haftadır tekrar göreve gelmenin hazırlıklarını yapıyordu. Bunu bilmeyen yok. Başarılı olamamasına rağmen neden istiyor ya da birileri onu ısrarla çıkarmaya çalışıyor? Cevap: Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini yalnızca o alabilir. Önceki dönem aldı da ne oldu? Cevap: Kuntoğlu yönetimine trilyonlarca borç kaldı. Tamam “Konyaspor’un başarısı için şart” diyelim. Peki o zaman; “Madem Büyükşehir Belediyesi Ahmet Şan’a destek verecek, Kuntoğlu’na neden destek vermedi? Takım düşsün diye mi?” sorusu sorulmaz mı?

Ve son çünkü…

Çünkü, Sayın Ahmet Şan, gayretli ve iyi niyetli çalışmalarına rağmen Bursa ve Diyarbakır’da olduğu gibi birliktelik sağlayıp, büyük bir heyecan yaratacak isim gibi görünmüyor. Çünkü O’nu herkes tanımaktadır ve bu yüzden eskidir.

“Pazara nur yağacak mı?” Bu sorunun cevabını ben bilmem. Şimdiye kadar olduğu gibi “büyükler” bilir. Birileri nur yağması için uğraşıyor zaten. Bunun için onlar düşünsünler.

 

Selman Selim AKYÜZ

 

selmanakyuz@selcuk.edu.tr

Önceki ve Sonraki Yazılar