Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor'a geçmiş olsun

Hey gidi günler hey… Rakip takım başlama vuruşu yaparken ıslıkların kulakları çınlattığı günleri özlemişim. Binlerce kişinin kendisini sıkarak takımın yaptığı atağın golle sonuçlanması için dua ettiği günleri özlemişim. Yine o binlerin, kontratağa çıkan rakibin tehlikeli yabancısını durdurmak için boğazını yırtarcasına bağırdığını, oyuncusu düşürüldüğünde penaltı düdüğünü duyup ayağa fırladığını, golle birlikte çıldırdığını görmeyi özlemişim. 

Direkten dönen toplar, defansın son anda çıkardıkları, arkası kesilmeyen akınlar… 15 dakikada ancak bu kadar iyi futbol oynanır ve bir taraftar bu kadar etkili olur oyun üzerinde. Konyaspor taraftarı, takımını, yeşilini, beyazını öyle özlemiş ki, o müthiş başlangıçtan sonra 18. dakikada gelen gol bile hiçbir moral bozukluğuna yol açmadı. Futbolcular da taraftarlarını özlemişti. Süper ligden bu yana ilk kez 15 bin kişinin üzerinde bir taraftara oynadılar. 30. dakikadan sonra oyun dengelendi ama Rizespor güçlü bir rakip de olsa “maçın hakimi biziz, favori biziz” mesajını ilk yarı boyunca hep hissettirdiler.

Konyaspor’u ligden düşürüp borçlarının katlamasına neden olan Giray Bulak, ilk yarıda rakibin hızını kesmenin en doğru taktik olduğunu düşünüp oyunu sürekli soğutmaya çalıştı. Konyaspor’un taraftar desteğiyle birlikte ateşlenen futbolunu yavaşlatan Rizespor, Ali Dere ve Robak’ın kaçırdığı inanılmaz gollerin de yardımıyla ilk yarıyı zayiatsız atlattı. 

İkinci yarı Konyasporlu futbolcuların da taraftarların da stresi erken başladı. Daha 50. Dakikada gol için kurulmaya çalışılan şuursuz baskı Çaykur Rizespor’un kontra ataklarda etkili olmasına yol açtı. Maç boyunca kaçırdıklarıyla saç baş yolduran Robak’ın yanına desteğe gelen Gökhan Emreciksin de formsuz olan Recep de Konyaspor’a ilaç olamadı. Son 15 dakikada ise maçın hakimi Rizespor’du göründü. Konyaspor serbest vuruşta rakipten hiç oyuncu yokken bile kendi yarı sahasında 3 oyuncu bırakarak beraberliğe razı olduğunu gösterince Rize daha etkili oldu. İlk yarıda Giray Bulak’ın rakip için yaptığını Osman Özdemir kendi takımına yaptı ve rakiplerden gelen puan kaybı haberlerinin de etkisiyle beraberliği yenilgiye tercih etmiş göründü. Ama yanlış bir tercih yapmıştı. Çünkü Rizespor daha fazlasını istiyordu ve 85. dakikada aldı. Öne geçtikten sonra savunma yapması beklenen Giray Bulak, Konyaspor hücum yaparken bile ilerde üç oyuncu bırakıp tüm hatlarıyla yüklenmesini önledi. Üçüncü gol de sabrının hediyesi oldu. 

Konyaspor çok büyük bir fırsat tepti. Rizespor karşısında hem de büyük bir taraftar önünde kaybedilen üç puan Konyaspor’a çok şey kaybettirdi.

Geçmiş olsun.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar