Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor'a disiplin şart!

Mehmet Güven hariç, Aykut Kocaman’ın Trabzon kadrosu idealdi. İyi bir savaşçı ön libero alternatifi olmadığı için O’nu oynatmak da mecburiyet zaten. Tam istediğim gibi Kabze santrfor başladı. Ve çok da güzel bir golle başladı. Kanatları canlı tutan Kocaman, az adamla yakaladığı rakibine Kabze ile ders verdi.

Teknik direktör değişikliği nedeniyle Karadeniz Ekibi’nin bocalayacağı belliydi. Yeni hocayla futbolcular, konuşacak zamanı bile zor bulmuştur. Ama futbolcuların motivasyonunu bu değişiklik değil Konyaspor’un golü güçlendirdi.  Hemen ders çıkarıp canlandılar. “Keşke erken gol atmasaydık” diye içimden geçirirken Tolga’nın yaptırdığı gereksiz penaltı skora dengeyi getirdi.

Gol sanki ev sahibi takıma doping etkisi yaptı. Önce Konyaspor’u sahasına hapsettiler. Sonra Kocaman, takımı öne çıkardı ancak savunmasının ağır olduğunu unuttu. Bosingwa ve Yusuf ile kanatlardan gelip terse uzun toplar attılar. Tolga’nın maçtan kopması nedeniyle Yusuf Erdoğan büyük boşluklar buldu ve ikinci gol kaçınılmaz oldu.

Devre arasında Aykut Hoca’nın Tolga’yı nasıl fırçaladığını, ikinci yarının ilk 5 dakikasını izleyince anladık. Yusuf’a yapıştı ve savunmadaki görevinin dışında ileri çıkıp macera aramadı. Bu arada direk kanatlardan hücum başlatmak yerine orta sahada Çamdalı ve Güven’i daha etkin kullanan Konyaspor, skorun üzerine yatmak isteyen Trabzon’un yüzüne soğuk su döktü. Aykut Kocaman geldiğinden bu yana sanki yeniden doğan Ömer Ali Şahiner, oynadığı üç maçta çok iyi işler yaptı ve yine güzel bir gol attı. Şunu da söylemeliyim ki, Hasan Kabze ileride hem gol atma hem de pozisyon hazırlama konusunda ne kadar üretken olduğunu yine ispatladı.

Son 60-75 arası Hleb de ön liberolardan aldığı topları çok iyi kullandı ve Trabzon resmen göçtü. Ancak sanki iki takım da tutturduğu oyun düzenini kendi kendine bozma konusunda birbiriyle yarışır gibiydi. Golü yiyen takım dağıldı. Atan toparlandı. Skor 3-2 olduğunda bu döngü beşinci kez tekrarlanıyordu.

Rastgele oynayan ve maçın sonucuna gitmeye değil sadece gol atmaya yönelik hücum yapan iki takımın mücadelesinde çok gol olması normal. Konyaspor’un kötü Trabzonspor’dan bir puan alamaması ise anormal. Bu kadro devre arasına kadar iş görür ama Aykut Hoca’nın oyun disiplininin ne olduğunu “güzelce” anlatması gerekiyor.

Twitter: @selmansel

Facebook: selman.akyuz

Mail: [email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar