Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR’A BU YENİLGİ YAKIŞMADI

Gençlerbirliği maçında Atiker Konyaspor küçük bir duraklama yaşadı. Maçın son 10 dakikası dışında gerçekten çok kötü bir futbol oynadılar. Ağırlıklı olarak UEFA maçından kaynaklanan bu durumu bazıları acımasızca eleştirdi. Biz de “yapmayın kardeşim. Bu takım gerçek bir takım. Uzun süreli iniş çıkışları olmaz” dedik.

Trabzonspor maçının ilk yarısı bizi haklı çıkaracak şekilde geçti. Bildiğimiz Konyaspor vardı sahada. İlk 45 dakika klasik deplasman taktiğini uygulayıp rakibi durdurdu ve oyunda denge sağladı. Trabzon’un özellikle kanatlardan gelmesini engellerken Mehmet Ekici’nin orta sahada etkili olmasına da izin vermediler.

İkinci yarıya ev sahibi daha istekli başladı. Zaten ligde çok kötü durumda olan Bordo Mavililer’in bu maçta üç puandan başka alternatif düşünmemeleri son derece normaldi ama kadro kaliteleri berbat olduğu için bu isteklerine ulaşmaları çok zordu.

Ersun Yanal etkili olamayan Ekici’yi kenara alınca Muhammet Demir biraz daha ipleri eline aldı. Sağ kanadı etkili kullandıkları dakikalarda tehlikeli pozisyonlar buldular. Konyaspor’un beraberliğe razı olduğu çok belliydi ancak o kadar gömüldüler ki, bi ara dikkat ettim, 25 dakika Trabzon’un ceza sahasına bile yaklaşamadılar. Rakip üzerine gelirken hızlı paslarla çıkmayı da başaramadılar.

Savunma anlamında sağlam ama orta saha ve hücum organizasyonu anlamında kötü bir Konyaspor izledik. Deplasman maçı olması, Trabzon’un şuursuz baskısı ve akılların beraberliğe fazla endeksli olması bu tabloyu ortaya çıkardı.

Ha şunu da ekleyelim: 60. Dakikalarda Trabzon'un aleyhine bir faul veren Hakem Serkan Çınar, itirazlar üzerine Ersun Yanal’ı tribüne gönderdi. Maçı beraber izlediğimiz Futbol Uzmanı Hasan Hüseyin Köse, “iyi bak, hakem şimdi Nasıl dönecek?” dedi. Tribünlerin tepkisinden etkilenen Çınar, düdük ağzında gezdi ve resmen eyyamcılık yaptı. Trabzon’un uzatmada, Kaleci Serkan’ın baraj kurma hatası nedeniyle attığı golden önceki pozisyonda, faul falan yoktu.

Uzatmada atılan o berbat gol olmasa bu maçı izleyen herkes “90 dakika televizyonun başında boş yere durduk” der ve maçın başladığı gibi 0-0 bitmesi kimsenin umurunda olmazdı. Baskısına rağmen Trabzon’a bu golü attıran Konyaspor’a bu yenilgi ve30 dakika sahasına hapsolmak hiç yakışmadı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar