Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor taraftarı neden mutlu değil?

Ahmet Şan: Ligi  ilk 6 içinde bitirmek istiyoruz. Bu hedefe ulaşırsak seneye borcumuz biter.

Ömer Korkmaz: Biri şimdi bir daha sonra olmak üzere iki oyuncu almayı planlıyoruz.

Aykut Kocaman: 4-6 arasında bir yerde ligi bitirmek istiyoruz. Ön elemeden de olsa Avrupa'ya gitmek istiyoruz.

Bu açıklamalardan anlaşılan şu. Aykut Kocaman’ın kulüp üzerinde net bir etkisi var. Şu an takımın yeterli olduğunu düşünüyor. Aldığı puanlar da onu destekliyor açıkçası. Bu yüzden transfer yapmak için acele etmiyor. Kendisine kimsenin bir şey diyemeyeceğini düşünüyor. Sene sonunda5 değil 8. sırada da bitirse ligi, en fazla “ayrılırım” diye düşünüyor. Geçen sene üçüncü yapan ve katı bir şekilde savunduğu kadronun 8. olmasının nedenini açıklamaya bile ihtiyaç duymayacak kadar kredisi var. Kendi açısından haklı.

Peki kendisini sürekli destekleyen, takımın buraya gelmesinde onun kadar hatta daha fazla katkısı olan taraftarı neden kimse düşünmüyor. Şu an Konyaspor taraftarının psikolojisi şu: “İyi bir takımımız var ve başarılı. Hoca bunun mimarı ama neden bizim futbol zevkimizi hiç umursamıyor? Biz heyecanlanmaya geliyoruz. Futbol üzerine yüksek lisans yapmaya değil. Neden sürekli savunma yaparak kazanıyoruz? Hücum bu oyunun bir parçası değil mi? Neden takıma kalite olarak yakışmayan oyuncular ısrarla oynatılıyor ve tepki gösterince biz suçlu oluyoruz”?

Evet, her gün gazeteci olarak taraftarla biz muhatap oluyoruz ve duyduğumuz bu eleştiriler artıyor. Kulübünü çok seven ama oyundan zevk almadığı için maça gitmeyen binlerce insan var. Bu kulübün iyiliğini düşünen ve pahalı transfer yaptırmayan Aykut Kocaman Türkiye'nin takımına en çok destek veren 4. büyük taraftarı neden bu kadar görmezden geliyor.

Taraftarın gönlünü almak ne Konyaspor'u borç batağına götürür  ne de Aykut Hoca’yı kötü bir hoca yapar. Konyaspor taraftarı Hoca’yı seviyor ve O’na saygı duyuyor. Değerini biliyor. Sadece üç yıldır görevde olan bir teknik direktörden sadece biraz heyecan oluşturacak  futbol oynatmasını istiyor. Yani yapamayacağı bir şey değil. Aslında ona iyilik yapıyor. Daha iyiye  zorluyor. Kötüye, yanlışa değil.

Atıf Şeyşu’yu istemesi bu anlamda çok isabetliydi. Umarım transferde bu tip bir oyuncu mutlaka alınır ve Konyaspor hem ilk 5 hedefine ulaşır hem de taraftar mutlu olur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar