Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor rüzgarı arkasına alınca

Fenerbahçe maçında destan yazan Konyaspor taraftarı hızını alamayıp bir de deplasman dersi verdi. Sayılarının ne kadar olduğu önemli değil. 12 bin kişilik Başakşehir Statyumu’nda takımlarına en azından bir Konya olmasa da “tarafsız saha” havasında maç oynama şansı sundular.

Djalma’nın sakat, Ömer Ali’nin sarı kart cezalısı olması nedeniyle Aykut Kocaman’ın sağ kanatta çok da fazla alternatifi yoktu. Bekte Benjamin Fucs, önde ise Kenan Özer ile başladı. Defansta yine Ali Turan’ı oynatması ise akıl alır gibi değildi. Semih Şentürk iyi ki ilk yarının büyük bölümünde O’nun üzerine oynamadı. Patlamaya hazır bomba gibiydi.

Kocaman, galiba Fenerbahçe maçındaki kadroyu bozmak istemedi ve sol bekte yine Mehmet Uslu, ortada da çok koşan ama göze görünmeyen Mahlangu vardı. Mehmet, Edin Visca’nın karşısında sırıtmadı. Mahlangu ise yine çok koştu, Kabze’ye daha yakın oynadı ama hücum hattında ilk yarının en iyisi Torje’ydi.

Genel olarak baktığımızda ise ilk on dakika orta sahada üstün olan Başakşehir’di. Ancak daha sonra Konyaspor önce dengeyi sağladı ardından da rakip ceza sahasında daha çok gol koklayan taraf oldu.

İkinci yarı Aykut Kocaman’dan hiç de beklemediğim bir “saldırı hamlesi” geldi. Normal şartlarda maçı dengede götürüp bir puan ya da olursa bir şans golüyle galibiyete hayır demeyecek düşüncede olan Kocaman, Başakşehir’in ilk yarıdaki “berbat” futbolundan iştahlanmış ve arkasından esen sert rüzgarı da düşünmüş olacak ki oyuncularına hücum emri  verdi. Özellikle kanatları o kadar iyi kullandılar ki ev sahibi takım şaşkına döndü. Orta sahada sezon başından beri eleştirdiğim Mehmet Güven basmadık yer bırakmadı.

20 dakikalık baskıya tek ayak uyduramayan Mahlangu’ydu. Bu arada Hasan Kabze’nin üç metre mesafeden Kaleci Volkan Babacan’a nişanladığı top biraz moral bozdu ve takımın hızını kesti. Abdullah Avcı’nın Da Costa ve Mehmet Batdal’ı alması da hiç bir şeyi değiştirmedi. Ancak Aykut Kocaman maç boyunca tek olumlu hareketi sol kanattan Hasan Kabze’ye yaptığı orta olan Kenan Özer’i tam 30 dakika oyunda boşuna tutunca “bir kişi eksik oynadı” desek yeridir. Sadece Akhisar’da oynadı diye böyle oyuncuları almak yerine Recep Aydın’ı kanat oynatmayı düşünmek on kez daha mantıklı. Kaldı ki oyuna girdikten sonra kısa sürede çok da güzel işler yaptı.

İkinci yarı Ali Turan daha mücadeleci görünürken maçın adamı yine kesinlikle Torje’ydi.

Başakşehir deplasmanından alınan bir puan gerçekten çok değerli. Maçtan önce de Konyaspor’un puansız dönmeyeceği yönünde güçlü bir önsezim vardı. Oyun disiplininden kopmayan futbolcular ve cesur futbol oynatan Aykut Kocaman Kasımpaşa maçını kazanırlarsa Konyaspor’un harika taraftarına en güzel hediyeyi vermiş olurlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar