Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor rezillikte istikrarlı

Galatasaray hezimetinden sonra basın toplantısında, Aykut Kocaman’a; “iki maçta sonradan girdi ancak galibiyete katkı sağladığı çok açık belliydi. Buna rağmen neden Djalma’yı on birde başlatmadınız?” diye sordum. Tabi buradan “Rangelov kötü olmasına rağmen neden ısrar ediyorsunuz” anlamı çıkarmak da çok zor değil. “Taraftar ve basının işler iyi gitmediğinde böyle şeyler söylemesi normal. Ama ben öyle her hafta kadro değiştirmem” dedi.

            Anlaşılan 5 gol sonrası değişiklik yapılması gerektiğine kanaat getirmiş ki, Rangelov’u ve Tolga’yı kulübeye gönderip Djalma ve Fucs’u on birde başlattı. Hasan Kabze santrfor başlayınca takım ilerde daha da hareketlendi.

            Gençlerbirliği de Torku Konyaspor da, savunmaları öne çıkarıp birbirlerini dar alanda hata yapmaya zorlamak istedi. Ancak iki takım da orta sahadaki oyuncularını doğru kullanamadı. Konyaspor’da hala Hleb’in üzerine kurulu bir oyun anlayışı yok. Top ayağına resmen yapışan ender futbolculardan Hleb’e basit top kayıpları yaptıracak kadar nerede duracağını bilmiyor, takım arkadaşları.

            İlk yarı yine de ön liberoların baskılı ve boş alan bırakmayan oyunu nedeniyle iki takım da defansın arkasına atılan toplarda başarılı olamadı. Tam bir beraberlik maçı derken yine hiç sevmediğim bir şey oldu. Pozisyonsuz maçta duran toptan gol geldi. Tamam futbol hata oyunu ama tüm savunma hata yapmaz ki. Konyaspor’un ön liberosu, stoperi, bekleri ve kalecisi, toplu halde saçmasapan gol yemenin sırrını paylaştı. Geçen hafta takım savunmasının alarm verdiğini gördük. Ciddiyetsizlik konusunda değişen bir şey olmamış. 

“Körle yatan şaşı kalkarmış” sözü ne güzel söylenmiş. Takım Hleb’e uymayınca dünya yıldızı oyuncu, onlara uyup savunmada top saklamaya çalıştı. O’nun yüzünden ikinci, Mehmet Uslu denen ikinci lig futbolcusu yüzünden üçüncü ve dördüncü golleri yediler. Berbat Kaleci Belec de bacak arasından yediği golle Galatasaray’dan sonra skorda istikrarın sürmesine imkan sağlayan adam oldu. Tabi ki rezillikte istikrar bu. 

Ve ne gariptir ki, Aykut Kocaman, belki de yenilgide en az suçu olan Djalma ve Ali Çamdalı ile Hleb’i oyundan çıkardı.

Hiç lafı uzatmayalım. İlk yarıdaki son iki maçı fark yemeden bitirip en az 5 oyuncu alınırsa bu takım ikinci yarı adam olur. Aksi halde Konyaspor, ligi düşme hattının hemen üzerinde bitirirse başarı olur.

           

Twitter: @selmansel 

Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar