Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR RECEP’İ HARCAMASIN!

Torku Konyaspor tatsız tuzsuz bir maça daha çıktı. Normal şartlarda, bu maç, prim kazanmak ve sonraki yılın yerini yapmak isteyen futbolcuların zevkli mücadelesi olacaktı. Maalesef öncelikle Soma’da yaşanan katliam gibi kaza herkesin moralini bozdu. Sonra da maçın seyircisiz oynanması “keşke oynamasalardı” dedirtti. Sonucu çok önemli olmadığı için maçtan değil futbolcların performansından bahsetmek daha doğru olur.

Saha içindeki oyuncular yine de profesyonelce mücadele etti. Konyaspor sahaya Itandje ve Hleb’den yoksun çıktı. Onların yerine oynayan Kaya ve Recep çok iyi bir maç çıkardı. Recep’i uzun yazacağım ama Kaya’nın PTT 1. Lig’deki kötü sezonunu hatırlamasam zaten gidecek olan Itandje’nin yerine rahatlıkla “kaleciyi bulduk” diyebilirdim. Ama diyemiyorum. Korkuyorum.

Erdinç, futbolu bırakmayacaksa bu takımda her zaman ihtiyaç duyulabilecek bir oyuncu olmaya devam eder. Tolga ve Selim’in yerleri sağlam. Mehmet Uslu ise kulübeyi iyice hazmetmeli. Orta sahada Ali Çamdalı kesinlikle bir yıl daha bu takımın bel kemiği olmalı. M’Bamba için olumlu düşünmek için çok sebep var.

Ve herkesin konuştuğu ileri dörtlüye gelelim. Herkes Gekas, Hleb, Djalma ve Hasan Kabze dörtlüsünün kalmasını istiyor. Ben katılmıyorum. Hasan Kabze bu takımdan ya gitmeli ya da yedek olarak planlamaya dahil edilmeli. Çünkü bu takımın Recep gibi bir değeri var. Gelecek yıl Konyaspor yönetimi ve Mesut Bakkal’ın yapacağı en önemli iş Recep’i Türk Futboluna kazandırmak olacaktır. Kabze’nin yerine sol kanatta tahtaya yazılacak ilk isim Recep olmalı.

Diğer üçünün kalacağı da kesin değil. Yönetimden bazı bilgiler aldım. Djalma’nın bonservisi 4 milyon Euro. Porto kiralarsa da kendisi ve karısı İstanbul’u istiyor. Yani zor iş. Hleb istediği takıma gidebilir. Sözleşmesi buna müsaade ediyor. Gekas’ın önceliği de yine para olacaktır. Adam Dünya Kupası’na gidiyor. Yani ikisi de zor. İşte bu yüzden hem gelecek yılki takımın maliyeti hem de bu şehrin futbolunun geleceği için Recep hamlesinin yapılması gerekiyor. Sayın Ahmet Şan’ın bu konuda mutlaka ağırlığını koyacağına inanıyorum.

Her yıl banko bir oyuncu kazanıp üstüne bir de ligde kalsa, yepyeni bir de stadyumu olan Torku Konyaspor’dan daha ne isteriz ki? 

Önceki ve Sonraki Yazılar