Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR NEREYE KOŞUYOR

Konyaspor’un nereye koştuğunu kimse bilmiyor aslında. Çünkü farklı ağızlardan ağzından duyduğumuz şeyler bizi şaşırtıyor. Türkiye kupasından elendiği için fazla üzülmeyen, yöneticiler, futbolcular ve teknik heyet lig için de ilginç bir hedefsizlik grafiği çiziyor. Sakaryaspor maçının hazırlıklarının başladığı ilk gün, yöneticiler, Hasan Dağlı, Memduh Oğuz ve Mehmet Üzümcü antrenmandaydı. Çalışma öncesi haberciler Kaleci Özden ve Teknik Direktör Nurullah Sağlam ile konuştu.

Özden’den başlayalım. Tecrübeli Kaleci, “İkinci yarı neler yapacaksınız, neyi hedefliyorsunuz?” sorusuna güzel yanıtlar verdi. Yani duymak güzeldi. “Biz bu ligin iyi takımlarındanız. Lig sonunda 5. ya da 6. olmalıyız. Hedeflerimiz küçülecekse ben ve benim gibi bir çok futbolcu zaten bu takımda oynamaz” derken çok gerçekçi görünüyordu. İnanmış görünüyordu. Fakat 5 dakika sonra röportaj yapılan Nurullah Sağlam, konuşmasına yine yönetime mesaj göndererek başladı ve takımının ne yapacağından emin olmadığına işaret eden sözlerle konuşmasını bitirdi. “Yönetimden 4 oyuncu istedim. Ama sadece bir oyuncu aldılar. Son günler ne olur, bilemem. 31 Ocak’tan sonra istediğiniz soruyu yanıtlarım” diyordu. Hala transfer yapılacağını ümit ediyordu. O yüzden 31 Ocak’a işaret ediyordu. Ama bence şansı fazla yok. Nurullah Sağlam, zaten kampın başından bugüne kadar kendisinden hiç beklemediğim kadar cesur konuştu. Ne söyleyecekse şimdi de söyleyebilir. Bence şunu söylemekten çekinmeyin: “Bu takıma transfer yapılmazsa çok sıkıntı çekeriz. Hatta art arda kötü maçlar çıkarırsak ligden düşme ihtimalimiz bile var” diyebilmeli. O zaman ne kadar cesaretli olduğunu görürüz. Bunu en son Sakıp Özberk söylemiş ve işinden olmuştu. Sayın Sağlam, tabi ki Özberk’ten beş gömlek üstün bir teknik adam ama lütfen yönetim gibi siz de insanları oyalamayın.

Gelelim yönetim cephesine. Nurullah Sağlam, önce, 5.’likten bahseden Özden’i uyardı sonra da “Türkiye Kupası’ndan elendiğimiz için üzgünüz, oradan UEFA’ya gitmeyi planlıyorduk” şeklinde açıklama yapan Basın Sözcüsü Memduh Oğuz ile şaka yollu atıştı. “Nereden çıktı bu UEFA” diye. Nurullah Sağlam, takımının kriz dönemlerinden çıkamayacağını biliyor. Telaşı bundan kaynaklanıyor. Aslında yönetim de bunun farkında. Sayın Ahmet Şan, bir programda; “Bizim için en büyük başarı ligden düşmemektir” diyordu. Ama genelde konuşulanlar kandırmaktan ibaret. Takımına çok güvenen ve “Anadolu kulüplerinde en iyi hücum oyuncuları Konyaspor’da diyen” Hasan Dağlı’nın transfer döneminde yaptığı açıklamaların tamamı, demek ki oyalama taktiği. Uzun vadede Gençlerbirliği gibi hiçbir zaman ligden düşmesi gündeme gelmeyen ve kendi yağıyla kavrulan bir kulüp olmayı hedeflediklerini söylüyor. Ama İlhan Cavcav hiçbir zaman böyle yabancı transferi yapmıyor. Ve hiçbir zaman Fırat gibi oyunculara bel bağlamıyor. Golcüye ihtiyacınız yoksa, niçin; “Lima’yı bitiriyoruz. Bonservisini bekliyoruz, olmadı, kaçtı, Arap Kulübü vermiyor, vazgeçtik, Chiristiano’ya yöneldik, uçağa biniyor. Uçak kaçtı, bugün binecekti olmadı yarın geliyor. Yok biz bundan da vazgeçtik.” Süreçleri yaşanıyor. Çünkü bunları yaparken 26 gün geçti.

Çıkın açıklayın. “Transfer yapmayacağız. Bizim forvetlerimizin eşi benzeri yok, defansın sağında çok rahatız, Uğur’u, Erkan’ı, Ozan’ı, Volkan’ı oynatacağız” deyin ve oynatın” deyin. Kaç gol attığınızı, ligi nerede bitirdiğinizi ve cesaretinizin Konyaspor’u nereye getirdiğini görelim. Ben inanıyorum sizin yapacağınıza ama siz bunu yapıp yapamayacağınıza galiba inanmıyorsunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar