Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR NASIL PES ETTİ?

 

            Maç taraftar için günler öncesinden başladı. Maçın düdüğü de 15 dakika önce çaldı. Nasıl çalmasın? 40 bin kişi Torku Arena’yı doldurdu ve 15 dakika kala binlerce kişi, ellerinde Konyaspor ve Türk Bayraklarının yanı sıra özel hazırlanan “Coğrafya yalan söylemez, En büyük Konyaspor” pankartını açtı. Harika bir atmosfer vardı. Beşiktaş – Trabzonspor maçına imrenmiştik. Rekoru Konyaspor taraftarı kırdı.

Futbolcular da üzerine düşeni yaptı ve maça çok iyi başladı. İlk 15 dakika çok iyi oynadılar. Sağ kanadı iyi kullanıp ceza sahasına iyi top taşıdılar. Ancak kale önündeki Rangelov’un pozisyon alma hataları ve karşı karşıya kaçırdığı bir pozisyon hem arkadaşlarının hem de tribünlerin hevesini kaçırdı.

Tam da bu durgun anda, kornerden gelen şans golü Galatasaray’ı değiştirdi. Önüne gelenden 4 yiyen Sarı Kırmızılılar, Konyaspor savunmasının Sneider’e çözüm bulamaması nedeniyle çok açık buldu. İkinci önemli pozisyonda yine kademe hatası nedeniyle gelen Emre Çolak’ın golü, Konyaspor’un bütün avantajlarını yitirmesine neden oldu. Tüm takım üzerindeki negatif hava Selim’e patlayınca ilk yarı 3-0 bitti.

Yeşil Beyazlılar’ın tek şansı, ikinci yarıya çok hızlı başlayıp hemen gol bulmasıydı. Bu kez de Hasan Kabze kabuğu kıracak hamleyi kaçırdı. Muslera ile karşı karşıya öyle bir gol kaçırdı ki, bu ciddiyetsizlik,  Galatasaray’a “farkı daha da açabilirsiniz” demekten başka bir anlam taşımıyordu.

Nitekim öyle de oldu. Önce Burak sonra Hamit derken bir utanç tablosu çıktı ortaya. Bu stadyumun sonuç tabelasına 0-5 yakışmadı. Kolu bükülünce ağlayan güreşçiler gibi pes etmek yakışmadı. 40 bin kişinin önünde bu kadar kolay dağılmak, rakibin sarı kart görmeden ucuz goller atmasına izin vermek hiç yakışmadı. Farkın kapanmayacağı belli olmasına rağmen hala gol bölgesine oyuncu alan Aykut Kocaman da, maalesef sonuca katkıda bulundu. Bana göre bu maçın sonucunu yine psikoloji belirledi. 40 bin coşkulu taraftar, üzerinde aşırı motivasyon yüklemesi olan Konyaspor’a yan etki yaptı. Haftalardır berbat sonuçlar alan Galatasaray’ı ise böyle bir rakibin karşısında öne geçmek ateşledi.

Konyaspor’un bu tarihi hezimeti, vefalı taraftarına acilen unutturacak bir sonuç alması şart. İnsanları lütfen küstürmeyin. Havayı bozmayın.

          

Twitter: @selmansel  

Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar