Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor ligi nerede bitirir?

            Ligin sonu yaklaşıyor. Torku Konyaspor, Gaziantep deplasmanından aldığı puanla artık çok daha rahat bir durumda. 35 puanla 9. sırada yer alan Yeşil Beyazlılar tam anlamıyla bir orta sıra takımı oldu. Oynadığı futbolun kalitesi ve aldığı puanlara bakıldığında ligi şu anki yerinde bitirmesi halinde hiç kimse rahatsız olmaz.

            Ancak üstündeki iki takıma baktığımda, “neden daha üst sıralar olmasın?” diye de düşünmeden edemiyorum. Üstündeki iki takım da Konyaspor’dan daha iyi değil. Mersin İdman Yurdu sezona iyi başlamasının ve teknik direktörünün kaliteli olmasının sonuçlarını erken topladı ama üst gruptan koptu. Gençlerbirliği “omurgasız adam” Mesut Bakkal’ın gazıyla lige tutundu (Hleb’i Konya’da göndermeye çalışıp Ankara’da yalakalık yaptığı için çok sinirliyim).

            Konyaspor, mücadele gücü ve sağlam savunmasıyla bu iki takımın da üzerine çıkıp ligi 7. sırada bitirmeyi hak ediyor. Üç hafta önce Aykut Kocaman’ın o sıraya işaret etmesinin sebebi de buydu zaten. Keşke iç sahada kaybedilen bazı puanları kaybetmeselerdi de tüm Türkiye’ye ders veren taraftar ve o taraftarı coşturan stadyumun hakkı olan Bursaspor ve Trabzonspor ile yarışma halinde olunsaydı.

            Futboldaki öngörülerine çok güvendiğim, Konya’nın yetiştirdiği önemli futbolculardan Hasan Hüseyin Köse, haftalar önce “Konyaspor’un 23 puanı var. Kalan haftalarda hiç puan almasa bu ligde yine kalır” sözlerinin doğruluğu bir kez daha ortaya çıktı. Erciyes yenilgisinden sonra takım düşecek korkup bana kızanlara, hem Türk futbolcusunun yarı profesyonelliği hem de ligin kötülüğü nedeniyle sakin olma tavsiyesinde bulunmamın nedeni de buydu.

            Akhisar maçı çok önemli. İki açıdan önemli. Bu maç kazanılmalı. Hem taraftara olan borcun ödenmesi hem de kulübün üst sıralara yükselip maddi açıdan da rahatlaması için iyi sonuçlar alınmalı. Bu arada gelecek yılın planları doğrultusunda genç oyuncular da oynatılarak bu maçlar kazanılmalı. Artık yeter. “Ligden düşeriz” deyip Recep gibi yeteneklerimizi harcamak için bahane de kalmadı.

            Aykut Kocaman’ın, eğer seneye Konya’da kalacaksa, kalan haftalarda çok iyi işler yapacağına inanıyorum. Hem sonuç hem de gençler açısından.

             

Twitter: @selmansel  / Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar