Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

#Konyaspor kupaya kenetlendi

15 yıllık gazeteciyim. Konyaspor’un hiç 20 bin taraftara bir kupa maçı oynayacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Bir önceki lig maçında Avrupa hedefiyle 30 bin taraftar kampanyası başlatan Konyaspor taraftarı yanlış hedef seçmişti. Cumartesi ve soğuk hava nedeniyle beklenen ilgi olmadı fakat Ziraat Türkiye Kupası’nda Antalyaspor ile eşleşme olunca sosyal medya organizasyonu tam anlamıyla tuttu. Herkes akın akın maça koştu. #KonyaKupayaKenetlendi ve #ArabanıPaylaş etiketleri de çok güzel bir sinerji oluşturdu. Ben bile maça gelirken yolda gördüğüm Konyaspor atkılı gençleri aracıma aldım ve stadyuma birlikte geldik.

Torku Arena’ya girip stadyumdaki coşkuyu ve birlikteliği görünce Konyalı ve Konyasporlu olduğum için bir kez daha gurur duydum.

Maçta ise kadro değişikliğine anlam veremedim. Hafta içinde kupada finale kadar gitmek istediklerini söyleyen Kocaman,telafisi olmayan bir maçta  4 oyuncuyu kenara oturttu. Yerine oynayanlara haksızlık etmek istemem özellikle Rangelov ve M’Bamba’nın yokluğu net şekilde hissedildi. Halil İbrahim Sönmez ile Meha takıma neredeyse hiç katkı sağlamadı.

Tam kadro sahada olan Antalya, Konyaspor’un ceza sahasına yaklaşamadı ama aynı şekilde Konyaspor da ilk yarı orta sahayı geçemedi. Ne kanatlardan, ne de merkez bölgeden gidebildiler. Antalya’daki Sousa Campos’un insan üstü mücadelesinin de bunda etkili olduğunu mutlaka söylemeliyim.

İkinci yarı Konyaspor’un uyuduğunu gören Antalya, biraz daha sert oynamaya başladı. Konyaspor da hemen kanatları kullanarak çıkış yolu buldu. Halil İbrahim’in sağdan götürdüğü toplar hayli etkili oldu. Rangelov oyuna girince ve kanatlara oyun daha çok yayılınca,  Antalya savunmasının ofsayt taktiği de kendi aleyhine dönmeye başladı. Taraftarın da gücünü arkasına alan Konyaspor, oyundaki coşkuyu arttırınca golün geleceği çok belli olmuştu.

Golcüleri gol atamayan Konyasopr’un kahramanı  yine Vukoviç oldu. Rangelov'un ortasında 20 bin kişiyi ayağa kaldıran kafa vuruşunu yaptı. Torku Arena bayram yerine döndü. Coşku, sevinç görülmeye değerdi. Maça gelemeyenler çok şey kaybetti.

Konyaspor’un Avrupa’ya gitmesini isteyen taraftarın bu hedefe ulaşmak için takımı kupada daha çok teşvik etmesi gerektiğini yazmıştım. Ligde bir kaç hafta sonra motivasyon kaybı olabilir ama elemeli maçların oynandığı kupada işler çok daha farklı oluyor. Üçüncü lig takımları bile olmadık sonuçlar alırken, Konyaspor’un finale çıkması işten bile değil.

Aykut Kocaman, futbolcular ve en önemlisi harika Konyaspor taraftarı bu galibiyetin en büyük mimarıdır. Tebrikler hepinize. Bu etiketi devam ettirelim: #KonyaKupayaKenetlendi

KONYA EMNİYETİ’NE YAKIŞMADI

Uzun süredir Konya’da holiganizmin örneklerini görmüyorduk. Antalya’dan gelen bir avuç ahlaksız, seslerini duyuramayınca yüzlerce patlayıcı madde patlattılar. Koca koca meşaleleri nasıl stadyuma sokarlar? Polis sanki aramamış. Sonra cam bölmeleri tekmelediler. Özellikle baktım, oradaki polisler hiçbir şey yapmadı. Hatta bir tanesi yanında getirdiği minderi poşete koyup yerinden kalktı ve tribünün içine girdi. Çoğu da eli cebinde öyle izledi. Bu polislerin amirleri ne yapıyordu o sırada, merak ediyorum. Kavgalar böyle çıkıyor. Konya Polisine ve emniyet müdürümüze hiç yakışmadı. 

Önceki ve Sonraki Yazılar