Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR KENDİNİ ZORLAMADI

Sosyal medyada Osmanlıspor’un bir taraftar hesabı var. Hesabı yöneten müthiş zeki ve bilgili birisi. Deplasmanda oynanan ve 2-1 Torku Konyaspor’un kazandığı maçtan sonra “bizde büyüğe el kalkmaz. Atalarımız olan Selçuklu’nun takımını kutluyoruz” yazmıştı. Konyaspor’un Beşiktaş’ı yendiği maçtan sonra da İstanbul hegemonyasına karşı Konya’yı destekleyen bir mesaj paylaştı ve çok ilgi gördü. Konya’daki maçtan önce Osmanlıspor’un yaklaşık bin kişilik taraftar grubu, iki takımı da tribüne çağırdı ve alkışladı. Bu kulübü kuran, harika bir isim veren ve Ankara futboluna güzellik katan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i tebrik ediyorum.

Sahada ise Osmanlıspor futbol açısından pek de sempatik değildi. Galatasaray ve Beşiktaş karşısında alınan önemli sonuçların ardından Konyaspor’un rehavet hastalığına yakalanmasından korkuyordum. Kaldı ki Osmanlı da ligde iyi durumda ve diri futbol oynuyorlar. Maçın başlamasıyla birlikte rakibinin kendisini dar alana sıkıştırmasına izin vermemeye çalıştı.

20. dakikaya kadar iki takım da birbirini kilitledi. Sonra Osmanlı orta sahası biraz sertleşip 30 metreye sıkışan oyunu açmaya çalıştı. Konyaspor rakibinden çaldığı topları ayağında tutmakta zorlandı. Meha’ya ve Bajiç’e hiç top aktaramadılar. Traore ilk 15 dakikadan sonra savunmanın arasında kayboldu. Çok kısır bir ilk yarıydı.

45 dakikaya genel olarak bakınca, iç sahada oynayan Konyaspor’un dengi olan bir takıma karşı tek golcü ile sahaya çıkması hücum gücünü hayli olumsuz etkilediğini görmemek imkansızdı. Rangelov’un yokluğunda M’Bamba ile başlayıp Traore yerine Holmen’in gol bölgesine sürse daha farklı olabilirdi.

İkinci yarı Osmanlı’nın iki net pozisyonunu Kaleci Serkan’ın savuşturması, golün habercisi gibiydi. 64’te çok organize, iyi paslaşarak gelip Torje’nin olduğu sağ kanattan bir gol buldular. Konyaspor’un bir kaç dakika sonra bulduğu gol ise tamamen şans golüydü. Ömer Ali pozisyonu çok iyi takip etti, topu kaleye gönderdi ama Osmanlı’nın savunmasındaki Numan'ın kale çizgisinde inanılmaz şekilde topu ıskalaması Konyaspor’a beraberliği getirdi.

Beraberlik golünden sonra Kocaman’ın dakikalarca galibiyete dönük oyuncu değişiklikleri yapmaması ve takımı öne çıkarmaması çok da böyle bir niyeti olmadığını gösterdi. Sanki kendini fazla zorlamak istemeyen bir takım vardı sahada.

Size bir şey diyeceğim ama kimseye söylemeyin: Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçında yüzde yüz  galibiyeti düşünmedi. Yenilmemek için de beraberliğe razı oldu. Yani lig maçını düşünerek Beşiktaş maçına yedek kadroyla çıktığını söylemesi bu maçtaki tavrına bakınca pek anlamlı gelmiyor.

Neyse oyun da, sonuç sonuç da kötü değil. Olur böyle ufak kayıplar. Yola devam.  

Önceki ve Sonraki Yazılar