Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR İÇİN KONUŞUN

Şimdi sayacağım isimlere bakın. Tahir Akyürek, Ahmet Şan, Arif Çelik, Mehmet Bezirci, Bahattin Karapınar, Faruk Turhan, Mehmet Köseoğlu, Mehmet Oktut, Halit Büyükbayraktar, Hüseyin Çevik, Mehmet Baykan, Nuri Mehtap, Fethi Büyükbalta, Sefa Ortaç, Alaaddin Yüzer, Yusuf Genç, Mehmet Han Çopur, Yusuf Selek, Veli Kurt, Celalettin Çakıcı, Halil İbrahim Kaplan, Güven Öten ve diğerleri… (kimse yanlış anlamasın aklıma ilk gelenleri karışık bir şekilde yazdım) bir de Galip Marlalı var. Onu da bu yönetici isimlerinin yanına niçin yazdığımı aşağıda anlatacağım. Sağdan saysan 50, soldan saysan 50 kişi deniyor. O kadar da yok sanki. Daha doğrusu isim var ama Konyaspor’a yöneticilik yapacak isimler değil bunlar. Diyeceksiniz ki şu anki yönetimde bile 20 kişi var. Yok. Onların içinde de yöneticilik yetisine sahip olmayanlar var. Bu nedenle 50’yi bulmak zor. “Avukatları futbol adamı yaparız” diyorsanız, o zaman haklısınız. Konyaspor için lütfen konuşun.

 

Peki başkanlık için kim var? Vizyon sahibi, Konyaspor ve Konya’yı kaldıracak, profesyonel düşünen 5 kişi sayamıyorum. “Konya ne başkanlar çıkarır” diyorlar. Yok kardeşim çıkmıyor işte. Çıkanın paçasından asılıp indiriyorlar. Şimdi bugün kongre var. Büyük ihtimalle ertelenecek. Konyaspor yönetiminin kongre öncesi internet sitesinden yaptığı açıklama çok anlamlı. Diyorlar ki: “finansman sorunu olmayana görevi bırakırız”. Bu açıklamayı neye dayanarak yapıyorlar, anlamıyorum. Kendilerinin finansman sorunu yok sanki. Kulübün  en az 2, en fazla 5 trilyon borcu var. Yani Ortalama 3 trilyon borcu var. Bu borç nereden geldi? Finans sorunu olmayan birilerine “bu işi devrederiz” diyorsanız, sizin para sorununuz olmaması gerekiyor. Hadi açıklayın bu borçları. 1,2 trilyon vergi borcu nereden geldi? Yoksa siz kulüp yönetmeyi sadece futbolcu transfer etmek ve takımı deplasmana götürmekten ibaret mi zannediyorsunuz? Bu yönetimin, belediyenin sağladığı destek dışında ne kadar kaynağı var? Kaç trilyon? Gelecek yönetimlerden finans garantisi istiyorsunuz. Kongrede Ahmet Şan yönetimi göreve gelirse, gelecek dönem için hazırda ne kadar paraları var? Bütçeleri ne kadar? Başkasından trilyonluk bütçe istemeye ne kadar hakkınız var? Açığı kapatmak için bir bankada kulübün hesabı olduğu doğru mu? Hadi bunu da bırakın, kulübün denetleme kurulu üyesinin bilmem kaç milyar maaşla aynı kulüpte çalışması ne kadar doğru? Kulüp çalışanı Bütçe açıklarını nasıl denetleyecek? Lütfen Konyaspor için konuşun.

 

Şimdi gelelim Bahattin Karapınar’ın hazırladığı iddia edilen listeye. Bahattin Karapınar başarılı bir iş adamı. Konyaspor’da yöneticilik yaptığı dönemde hataları olsa da bu işi çabuk öğrenen ve taşıyabilen ender isimlerden biri. Ahmet Şan Yönetimi’nin istikrarı önemli ancak yönetimin önemli isimleri zaten istifa etti. Kongrede ayrılacak isimleri de hesaba katarsak bu yönetimin her kesimden olma özelliği kaybolacak. İki kesim olacak. Mehmet Baykan ve Ahmet Şan ekibi. Doğru mu? Lütfen konuşun Konyaspor için.

 

Sayın Akyürek… Öncelikle sizin hakkınızda  cümle kurarken  çekiniyorum ve kendimi boşlukta hissediyorum. Bunu belirtmek isterim. Çünkü üç gün boyunca ulaşamadığım bir başkana saygı duyarım, Konya için sarf ettiği çabayı bölmüş olmamak için çekinirim, yazdığım satırları da, yoğunluktan başkana ulaşmayacağını düşünerek, boşa yazdığımı düşünürüm. Üç gün boyunca Konyaspor konusunda konuşmak için randevu almaya uğraştık. Basın Müşaviri Galip Marlalı’yı geçemedik. Onu atlamak zorunda kaldık. Özel kalem Murat Bey’e ulaştık. Onu da geçip başkana ulaşamadık. Halbuki biz de birileri gibi bu şehrin ve güzide kulübünün nasıl ve kimler tarafından yönetileceğini kamuoyuna duyurmakla görevliyiz. Maalesef kamu adına bilgi edinme hakkımızı kullanamadık. Bu demek oluyor ki; Tahir Akyürek, Konyaspor yönetimine hiçbir şekilde müdahale etmeyecek. O da demek oluyor ki, Ahmet Şan başkan olmayacak. Eğer bunlar doğru değilse, Sayın Akyürek kongrede çok net bir açıklama yapar. Çünkü Konyaspor’un Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ihtiyacı var. Bu durumda doğruyu Sayın Akyürek bilir.

 

Konyaspor için herkes konuşsun. Lütfen.

Önceki ve Sonraki Yazılar