Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor için iki senaryo

Hazır olmadığını herkes biliyor. Takım baştan başa yeniden kuruldu. Oyuncular birbirini tanımıyor. Geride oynayan Erdinç, Mahamodou Kere’nin marke ettiği adamla birlikte gittiğinde hamlesinin yerinde olup olmayacağını ya da ne zaman geri döneceğini kestiremiyor. Rakip soldan gelirken defans kaydığında Basem Abbas için için “top arkaya giderse yandık. Kademeye girecek adam yok” demekten kendisini alamıyordur. Hakan Aslantaş kendisini çok fazla yoruyor. Önünde oynayan Peter Grajciar ile dönüşümlü oynayamamalarının yanı sıra gereğinden fazla sorumluluk alması onu bitiriyor. Takımın en iyilerinden olmasına rağmen o deparlara can dayanmaz.

Ölü toplarda adam paylaşımı da buna eklenince Ziya Doğan’ın “her maçta duran toptan gol yiyoruz” demesi hayli doğal karşılanmalı. Doğal ancak haklı değil.

Orta sahada da aynı sorunlar var. Emre Toraman, Adnan Güngör’ün bir türlü kendisine partner olamamasından yakınıyordur. Montano henüz tam anlamıyla kendisini gösteremedi. Acele etmemek gerek ancak vereceği söylenen kiloları sanki onda müzmin.

Başkan Bahattin Karapınar’ın iyi niyetle 5 bin kilometre yolculuk yaparak gidip izlediği iki Çek oyuncudan ise Peter doğru transfer gibi görünüyor. İvan Lietava zor bir futbolcu. Ya ona göre sistem kuracaksınız ya da tribüne göndereceksiniz. İstanbul Belediye maçında olduğu gibi son dakikalarda üzerine yüksek toplarla oynasanız dahi faydasız. Kaçan puanın da müsebbibi.

Tazemeta, orta sahadan istediği gibi top alamıyor. Alsa da rakibin hızlı bek oyuncularını o kiloyla geçmesi çok zor.

Bu yazdıklarım 5. hafta için yapılmış bir analizin parçaları. Bu analiz 10. hafta tamamlanır. Yukarıdaki noktalar olumluya da tamamlanabilir olumsuza da.

İki senaryo var.

Birincisi:

Konyaspor 10. haftaya kadar iç sahada 3, deplasmanda 2 maça çıkacak. Karabük, Fenerbahçe ve Trabzon ile içeride oynayacak. Ankaragücü ve Antalya ile deplasmanda.

Ziya Doğan, ligin ikinci haftası 5-6 hafta daha istemişti. 8 hafta diyelim. O zamana kadar, kadroda çok fazla revizyon yapmaması gerektiğini unutmamalı. Özellikle “unutmamalı” diyorum. Çünkü hafta sonu ilk on birde oynatmayı planladığı oyuncuya “kendine takım bul” dendiğini herhalde unutmuş olmalı. Ya da tam tersi 18 kişilik kadroya almadığı oyuncuya “seni akşam oynatacağım” dediğini unutması gibi.

Kanfory Silla, Bangura, Tazemeta, Montano gibi oyuncular kilo verir, takım birbirini tanır ya da daha uyumlu oynayabilecekleri oyuncularla kadro kurulursa, Konyaspor ilk senaryoya göre bu 5 haftada en az 5 puan toplar ve yoluna rahat devam eder.

Yönetim, kamuoyuna duyurma adına, maddi sorunlardan gereğinden fazla açıktan açığa bahsetmeye devam eder, oyuncuların maç başlarını makul süreden fazla geciktirirse, Ziya Doğan, berbat denecek kadar kötü olan rakibi karşısında, sahadaki takıma hakim olamamaya devam ederse, futbolculardan özellikle yabancılar böyle özverisiz oynarlarsa, bu 5 haftada Konyaspor en fazla 1 puan alır ve yoluna korkuyla devam eder.

 

Bunlar senaryo tabi.

Her ikisi de çıkmayabilir.

Ortak temenni: “Düşmesin yeter”

İnşallah…

Önceki ve Sonraki Yazılar