Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor hedef mi küçülttü?

“At sahibine göre kişner” diye çok güzel bir atasözü var. Atalar yüzlerce, binlerce yıl yaşamış ve öyle söylemiş bu sözleri. Atlara bakmışlar; dilinden anlayan, onu koşturmasını, beslemesini, yönetmesini bilen sahipler olunca farklı, hayvanın potansiyelinin farkında olmayan bir sahip ya da binici olunca farklı hareket ediyor.

            Atasözleri tabi ki, atlar için değil insanlar ders alsın diye söylenmiş ve şu anlam çıkarılsın istenmiş: “Yönetilen veya buyruk altında çalışan kişi, tutumunu ya da çalışmasını yöneticisinin tavrına göre ayarlar. Bu sebeple yönetilen değil yöneten, çalışan değil çalıştırıcı daha önemlidir”.

            Hop diye atlıyorum Konyaspor’a. Hatırlarsanız Aykut Kocaman Konyaspor’a geldiğinde sosyal medyada iki fotoğraf paylaşmıştım. Konyasporlu yöneticilerin Mesut Bakkal’ın imzasındaki kıyafetleri ve ortamın düzenlenişi ile Aykut Kocaman’ın imza törenindeki kıyafetleri ve tavırları arasındaki farkı ortaya koymuştum. Birinde iğneyle birbirine tutturulmuş bayraklar, kazak giyen yönetici, diğerinde tam kadro, takım elbise giymiş yöneticiler ve stadyumda atılan bir imza vardı. “Hocaya duydukları saygının yansımasıydı” diyelim, geçelim.

            Bu hafta Konya’da Beşiktaş maçından sonra yapılan iki açıklama arasındaki fark da tıpkı bu olay gibi çok dikkatimi çekti. Başkan Ahmet Şan ile Aykut Kocaman’ın açıklamaları, yönetimin teknik direktörden, yani yönetilenden (sahibin attan) nasiplenmeye devam etmesi gerektiğini gösteren çok iyi bir örnek diye düşünüyorum.

            Bakalım, ne demişler?

            Ahmet Şan: “Haksız bir yenilgi aldık. Hakemler takdir haklarını İstanbul takımlarından yana kullanıyor. Onlar şampiyonluğa oynuyorsa biz de düşmemeye oynuyoruz”.

            Aykut Kocaman: “Orta ve uzun vadede orta grup takımı olma yolunda gideceğiz. Daha sonra yapabilirsek ligin ikinci yarısının ortalarında ve gelecek sezonda bugünkü oyuna yakın (yani büyük takımlara kök söktüren)  bir takım olmak istiyoruz. 16 puanda olmamız kimseyi karamsarlığa sevk etmesin. Taraftarın içi rahat olsun. İkinci yarının başından itibaren yavaş yavaş yukarıya yükseleceğiz”.

            Dikkatinizi çektiğine eminim. Yöneten Ahmet Şan, sezon başında 50 milyon TL bütçe ile 50 puan hedefi koymalarına rağmen şimdi “düşmemeye oynuyoruz” diyerek yeni hedefi ağzından kaçırıyor. Yönetilen Aykut Kocaman ise son derece kendinden emin, kararlı bir şekilde orta sıraları bulacaklarını söylüyor.

            Ataların sözlerini bazen değiştirmek gerekiyor.

Bence sahip, ata göre kişnesin.

 

Twitter: @selmansel  / Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar