Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor harika işler yapıyor

Uzun haftalar sonra Konyaspor eksiksiz ve belki de taraftarın istediği, beklediği bir kadro ile gördük. Defansta oturan Ali Turan-Vukoviç ikilisinin sağına Ömer Ali yeniden geldi. Orta da Mehmet Güven-Ali Çamdalı zırhlısının önünde Hasan Kabze ileriye dönük serbest adam oynarken sağda Djalma solda Torje. Sayarken bile mutlu oluyor insan. İyi kadro.

Zor zamanlarda kötü oynayan Mehmet Güven ve Mehmet Uslu da eriyip gidiyor iyilerin arasında. Rangelov ise ilerde adam olsun kabilinden işte. Başka yok zaten.

İlk 15 dakika Torku Konyaspor temkinli ama rakip kaleye gitmeyi daha fazla arzulayan taraftı. İki takımın da ligde risk olmayan bölgede yer aldığını düşününce basit oynamaları, pas trafiğini bozmaya yönelik ani hamleler yapmayacakları belliydi. Fakat bir süre sonra Konyaspor’da orta sahanın kanatlara attığı toplar ceza sahasına hiç gitmemeye başladı. Kabze sık  sık geri gelip top almaya çalışınca Akhisar savunması rahatlayıp öne çıktı.

Birbirini rahatsız etmek istemeyen iki takımın mücadelesinde daha laubali oynayan gol yer. Bu sanki kural gibidir. Hiç pozisyon yokken serbest vuruşta adam paylaşımı hatası Akhisar’a beleşten bir gol getirdi. Sonra da aynı saçmalığa kendileri imza attı. ilk yarının bitmesine bir dakika kala bütün savunmaları uyudu. Ceza sahasına hiç yaklaşmamış Mehmet Güven boşta kalmış serseri bir topa “bari vurayım” dedi ve skoru dengeledi.

Haftalardır Konyaspor’da dikkat çeken bir başka özellikle devre arasından sonra takımda ilk yarıya göre neredeyse yüzde 100 mücadele farkı olması. Demek ki Aykut Kocaman hem motivasyon hem de oyun tarzı açısından devre arasını iyi değerlendiriyor. Akhisar maçında da aynısı oldu. İlk yarıdaki uyuşuk Konyaspor gitti ve yerine bu basit maçı bile dolduran taraftara yakışacak bir futbol oynayan Konyaspor geldi.

Devre arasında takımdan gönderilmesine en çok tepki gösterilen isim olan Tolga Ünlü ve Orhan Taşdelen öyle bir hata yaptı ki, 40 metre top süren Rangelov sezonun en güzel gollerinden birini attı.

Üç haftadır Hasan Kabze ile birlikte oynadığı için rahatladığı ve özgüven kazandığı açıkça belli olan Rangelov bu maçta da iyiydi. Ama yine tekrar edelim: Konyaspor’a sezon boyunca 34 maçın 8’inde değil 28’inde faydalı olacak golcü gerek. Takımın can çekiştiği dönemlerde bu oyuncuların neler yaptığını daha doğrusu yapmadığını unutmamak gerek.

Maç öncesi Konyaspor’un kazanması kadar genç oyuncuları da yavaş yavaş takıma monte ederek kazanmasının da gelecek sezon için çok önemli olduğunu yazmıştım. Maçın son bölümünde Akhisar’ın daha canlı oynadığını gören Kocaman, kazanmak isteyen bir teknik direktör olarak risk almadı. Ama Volkan Fındıklı’yı uzun süre oynatmasına sevindim. Kenan Özer’i kendisi getirdiği için oyuna almasını anlıyorum.  Fakat Recep ya da başka bir genç oyuncudan hiçbir fazlası olmadığı aşikâr.

Konyaspor çok güzel bir galibiyet aldı ve Süper Lig tarihinde ilk kez 7 maç üst üste kaybetmediği bir seri yakaladı. Güzel günler devam etsin.

Stressiz haftaların keyfini çıkarın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar