Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor Harika İş Çıkardı

Rıza Çalımbay, Malatyaspor maçına hem mecburiyet hem taktik değişiklik nedeniyle farklı bir on birle başladı. Geçen hafta çok aksamayan savunma kurgusu aynıydı. Orta sahada ise önemli dokunuşlar vardı. Moke yerine top tekniği daha iyi ve soğukkanlı olan Jevtoviç’i Jonsson’un yanına yerleştirdi. Sağ açık oynattığı Yatabare’yi tek santrfor olarak ileri gönderip oraya savunmaya yardım edebilecek Vedat’ı, sakat olan Ömer Ali’nin yerine de orta sahanın önüne Miloşeviç’i koydu. 

 

Deplasman olduğu için Jahoviç’i dinlendirmesi de makuldü. Fofana’da gözle görülür bir pasa dönük oynama isteği gördüm. Hoca uyarmış olmalı. Kadro seçimi ve dizilişi ben hem teoride hem de sahadaki oyun itibariyle olumlu gördüm. Takım daha derli topluydu. Özellikle orta saha hakimiyetini rakibe vermemeleri Malatya’nın direncini kırdı. Miloşeviç ilk kez oynamasına rağmen hücum bölgesini iyi hareketlendirdi ve Yatabare ile yaptığı güzel bir verkaçla güzel bir gol buldu. 

 

Konyaspor golden sonra oyunun temposunu istediği gibi ayarlayıp ilk yarıyı istediği gibi bitirdi. Sakatlanan Ferhat’ın yerine giren Opanasenko da ön liberoların desteğiyle ilk maçında çok zorlanmadı. Fakat bu adam sağ ayakla sol bek oynuyor. Bazı pozisyonlarda acemi bir görüntü verdi. Garip... 

 

Malatya ikinci yarıda da Konyaspor’un üzerine çok gitmeden gol bulmaya çalıştı ama bu garip taktik Konyaspor’un işine yaradı. Tabi Rıza Hoca’nın oyuna Jahoviç’i de sürerek savunmakta gömülmeyeceği mesajı vermesinin de etkisi oldu. 

 

Son 10 dakika iki takımın da kondisyonu çok düştü. Yatabare resmen döküldü. Malatyalılar daha da kötüydü. Şuursuz atakları tehlike olmaktan çok uzaktı. Konyaspor maçı kalesinde iki pozisyonla kapattı ve çok kritik bir galibiyet aldı. Açıkçası çok da beklemiyordum ama kadro tercihi, oyuncuların sisteme daha da alışması ve Malatya’nın da gününde olmaması lokum gibi bir galibiyet getirdi. 

 

Milli araya girerken Yeşil Beyazlı taraftara harika bir moral oldu. Harika iş gerçekten. Bursa beraberliğine rağmen lige çok iyi bir başlangıç oldu ve disiplin devam ederse Konyaspor önü çok açık. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar