Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor bu kafayla düşer!

Nalçacı Grubu’na kızmıştım. “Neden gol kaçırdı” diye takımdaki gol umudu olan iki futbolcudan birini yuhaladılar diye. “Serhat Akın topu boş kaleye gönderemese de kızmamalıydılar” diyordum. Çünkü futbolcu topu kaleye iki metreden havaya vurabilir. Şut atar, taca çıkabilir. Yuhalamak da değil ama kızmakta haklılarmış. Yanından geçen topa müdahale edemeyecek durumda. Çünkü çalışmıyor. Kilo fazlası var. Koşmuyor. Bunlar ciddiyetle ilgili sorunlar ve taraftarın kızmasının haklı gerekçeleri.

Musa orta sahanın sağında oynadı ama etkisizdi. Ve Giray Bulak’ın yerinde müdahalesi geldi. Bülent’i oyuna alıp, sol tarafa koydu. Maça sağ açıkta başlayan Cihan’ı içeri alıp ön libero sayısını üçe çıkardı. Serhat’ı da sağa çekip Veysel’i ilerde tek başına bıraktı.

İlk yarıdaki diziliş ve bazı futbolcuların beklenmedik kötü performansları, kazanmayı sanki hiç istemeyen Gençlerbirliği’nin yine de iki net pozisyon bulmasına neden oldu.

Bulak orta sahayı kalabalık tutup, baskı kurması kaçınılmaz olan rakip karşısında kontradan gol bulmak istedi ama Celalettin’i hesaba katmadı. Ya da keşke hesaba katmayıp oynatmasaydı. Celalettin hala Erhan ile birlikte yer aldığı haberlerin etkisinde sanki. Troisi ve Cem Can karşısında hayli zorlandı. Bir net pozisyon ve gol Celalettin’in Gençlerbirliği’ne hediyesi oldu. Ayman golden sonra O’na gerekeni söyledi ama neye yarar. Bir futbolcu yüzünden tüm takımın ve iyi sonuç bekleyen binlerce insanın kaybetmesi ya da birçok arkadaşı para alamazken bu konuda en rahat olan başka bir futbolcu yüzünden koca bir takımın kazanamaması insanın zoruna gidiyor.

Bulak, O’nun berbat oynadığı sol tarafa İsmail’i aldı ama geç kaldı. Yine yuhalanmasın diye de Serhat’ı çıkardı.   

“Konyaspor yaşlı bir takım olduğu için halı saha yani suni çimde kaybetmiyor” tezi de böylece çürümüş oldu. Ama asıl merak ettiğim bu mücadeleyle, kazanmak için çıktığı maçta sadece bir karambol pozisyon bulabilen bu takımın, iç sahada, o alınmasına kesin gözüyle bakılan maçları nasıl kazanacağı.

Sahadaki futbolun dışında bir de yönetim etkisi var tabi. Bırakıp kaçmayı düşüneceklerine takımı nasıl kurtaracaklarına kafa yormaları gerekiyor.

Kimse kusura bakmasın ama bu takım, eğer değişen bir şeyler olmazsa bu yönetimle, bu futbolcularla, bu parasızlıkla küme düşer.

Önceki ve Sonraki Yazılar