Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-37

BOZKIR KINIK’LI GÜMÜŞ KARDEŞLER

 

Aslen Bozkır ilçemize bağlı Kınık köyünden (mahalle) olan İbrahim Gümüş ve kardeşi Erdoğan Gümüş meşin yuvarlak peşinde çeşitli kulüplerde forma giydiler. Amatör bir ruh ile spor yaptılar.

 

İBRAHİM GÜMÜŞ (1965)

 

Halen Emlakçılar içinde mesleğini sürdüren İbrahim Gümüş, gayri federe mahalle takımı Hababamspor 98 takımında 1979 yılında yer alarak futbola başladı. Aynı dönemde o yılların fedakâr sporseverleri tarafından Hacıkaymak’ta yapılan turnuvalarda da top koşturmaya başladı.

            İbrahim Gümüş 1980 yılında Yeni Meramspor’a lisans çıkartarak 1980–81 sezonu ile birlikte Hicret Loras antrenör nezaretinde Genç Takım’da forma giymeye başladı. Ertesi sezon antrenör Hüseyin Akın ile tekrar Genç Takım’da oynadı.

İbrahim Gümüş 1982–83 sezonunda 2.Amatör Kümede mücadele eden Yeni Meramspor ile şampiyonluk tattı. Sonraki yıl 1.Amatör Küme’de mücadele eden Gümüş, Köksal Gürler, Salim Topbaş, Mahir Benli ve rahmetli Etem Bilgekarca antrenörlerle çalıştı.

1985 yılında Antalya’da askerliğe başlayan İbrahim Gümüş, sonrası Babaeski’ye dağıtım oldu. Burada Askeri Birlikler Arası maçlara katıldı ve Karagücü’nde de kaptanlık yaptı.

            1987 yılında, terhis sonrası 3 sezon antrenör Aydın Sümeralp nezaretinde Şekerspor’un yeşil-beyaz formasını giydi. İbrahim Gümüş ilk yılında 1.Amatör Küme’de şampiyonluk tattı. 2 yılda Deplasmanlı Lig’de mücadele verdi.

1991–92 sezonunda profesyonel oldu. Akşehirspor’un kırmızı-beyaz formasını giydi. Sakatlık sonrası amatörlüğe döndü. 1992–93 sezonunda Antrenör Naci Renklibay ile eski kulübü Yeni Meramspor’un mor-beyaz formasını giydi.

İbrahim Gümüş, 1993–94 sezonu ile birlikte 3 yıl Emniyetgücü’nde Antrenör Selahattin Karadağ ile çalıştı. Buradayken 1 yıl ceza aldı. Antrenörlük diploması aldı ama yapmayı düşünmedi.

Halen emlakçılık yapan, Bozkır-Kınıklı İbrahim Gümüş, 1997–98 sezonunda kulübün fedakârı Kudret Sabancı’nın ilgisiyle 8 maçta Alibeyhüyüğüspor forması giyerek 20 yıllık spor hayatını 1998 yılında noktaladı. Gümüş, ara sıra halı sahalarda eski alışkanlığını devam ettiriyor.

İbrahim Gümüş, futbolun ilk yıllarında orta sahada görev yaptı, sonrasında stoper ve sağ bek oynadı. Deplasmanlı Lig’de ise sağ açık da top koşturmuştu.

 

 

ERDOĞAN GÜMÜŞ (1970)

 

Halen Selçuklu Belediyesi’nde müteahhit elemanı olarak görev yapan Erdoğan Gümüş, futbola 1983 yılında Yeni Meramspor Genç Takımı’nda başladı. Mor-beyazlı takımda antrenörler Mahir Benli, Köksal Gürler ve Etem Bilgekarca ile top koşturdu. 3 yılda Yeni Meramspor Amatör Takımı için mücadele veren Erdoğan Gümüş 1991–92 yıllarında askerlik yaparken futbol oynama imkânı bulamadı.

Terhis sonrası 2 yıl tekrar Yeni Meramspor mor-beyaz formasıyla mücadele eden Erdoğan Gümüş, bir sezonda Emniyetgücü’nün kırmızı-beyaz formasını giyerek 1995 yılında futbol hayatını bitirdi. Gümüş zaman zaman orta sahada, zaman zamanda forvette görev yaptı.

foto-1-075.jpg

İbrahim Gümüş (Akşehirspor) Kardeşi Erdoğan Gümüş (Yeni Meramspor‏)

foto-2-071.jpg

 

Yeni Meramspor A Takımı:

Ayaktakiler: Kaleci Ali Bingöl, Genel kaptan, Rahim Seyirci, Antrenör Topsal Gürler, İbrahim Gümüş, Güray, Osman, Gürkan, Metin

 Oturanlar: Rahmetli Fevzi Katar, Mehmet Pörgü, Mustafa Öz, Hüseyin, Kaptan Ahmet Öz‏

foto-3-059.jpg

Ayaktakiler; Antrenör Aydın Sümeralp, Hayri, Reşit, Kemal Barış, Harun Kuşçu, Kaptan Ali Çakmak

Oturanlar: Kenan, İbrahim Gümüş, Ayhan Duman, Mehmet, Ömer‏

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.