Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-35

AKKİSSELİ ÖZLER

 

Aslen Akkisse’li olup, Konya’da yaşayan İhsan Öz, Ahmet Öz, Ramazan Öz kardeşler ile iki ayrı amcalarının oğulları Galip Öz ve Mustafa Öz yıllarca değişik kulüp ve değişik yeşil sahalarda futbol oynayarak iyi bir iz bıraktılar. Özellikle Galip Öz bazı yıllar gol kralı olarak (24- 28) arası fileleri havalandırdı.

 

İHSAN ÖZ (1964)

 

Futbol merakı çocukken mahalle maçlarında başladı. Bir yıl kadar Özgen Yüksel nezaretinde Cimnastik, 1 yılda antrenör Muzaffer Tulukcunun programıyla Atletizm sporu yaptı.

Futbola 1978 yılında Bölge Futbol Okulu’nda , 2. lig eski gol krallarından Naci Renklibay’ın yanında başladı. 1980 yılında siyah- beyaz Konyaspor’a lisans çıkardı. 1980–81 sezonunda antrenör Hüseyin Akın’ın çalıştırdığı Konyaspor Genç Takımı’nda forma giydi. 1981 yılında 2. Ordu Komutanı Bedrettin Demirel Paşa’nın arzusuyla Konyaspor ve Konya İdmanyurdu birleşince İhsan Öz, 1981–82 sezonunda yeşil- beyaz Konyaspor formasıyla futbol mücadelesini sürdürdü. Antrenör Sami Özdedeoğlu’nun çalıştırdığı güçlü Konyaspor Genç Takımı o yıl Türkiye Üçüncüsü oldu. İhsan Öz’de bu takımın futbolcusu olarak bu onuru yaşadı. İhsan Öz iki sezonda Konyaspor A Takımı’nda futboluna devam ettikten sonra 1984–85 yıllarında Bilecik’te vatani görevini yaptı ama bu dönemde futbol oynama imkânı bulamadı.

İhsan Öz terhis sonrası 1985 yılında Yeni Meramspor formasını giymeye başladı. 1994 yılına kadar istikrarını bu kulüpte sürdüren Akkisseli İhsan Öz, bu zaman zarfında 8 şampiyonluk gördü. Deplasmanlı lig’de de mücadele etti. Yeni Meramspor’da Naci Renklibay, Köksal Gürler, Seyit Güneş antrenörlerle çalıştı.

Futbol hayatı boyunca libero, stoper, orta sahada görev yapan İhsan Öz, son yıllarda da sol bek mevkiinde görev yaptı. İhsan Öz son bir yıl öncesine kadar hobi olarak halı saha maçlarına devam ediyordu. İhsan Öz, emeklilik sonrası Şatoform’da kardeşinin yanında lokantacılık yapıyor.

 

GOL KRALI GALİP ÖZ (1964)

 

1975- 1998 yılları arasında toplam 23 yıllık spor hayatının 20 yılında futbol oynayan Galip Öz, bu zaman zarfında 6 şampiyonluk tattı. 3 sefer gol kralı oldu. Bir seferde Türkiye üçüncüsü olan takımda oynadı.

Galip Öz, spora 1975 yılında ilkokul 4.sınıfta okurken amcaoğulları İhsan ve Ahmet Öz ile birlikte Cimnastik sporuyla başladı. Hürriyet İlkokulu’nda okurken stat açık tribünler altında bulunan cjimnastik antrenmanlarına bir yıla yakın devam eden Galip Öz, sonrasında Devrim Ortaokulu’nda Beden Eğitimi Öğretmeni İbrahim Tatuk’un teşvikiyle 2 yıl voleybol ve hentbol oynadı.

Futbol merakı olan Galip Öz zaman zaman Eski Garaj civarı ve okul bahçesinde öğürleriyle futbol oynamaya başladığı dönemde, o yıllarda çokça yapılan Hacıkaymak Turnuvalarına da katılmıştı. Öz, önce Kültürsporlu arkadaşıyla Kültürspor’un bir antrenmanına katılmıştı. Ancak 15 dakika kadar çift kalede yer alan Galip Öz aynı yıl Et Balıkspor formasıyla boy göstermeye başladı. İlk yılında stoper oynayan Öz, ikinci yıl santrafor oynadı ve attığı 26 golle gol kralı olurken Et Balıkspor’da 3. Amatör Küme’den şampiyon olarak 2. Amatör Kümeye çıktı.  Aynı yıl Yolspor’da 2. Amatör Kümeye terfi etmişti. Öz, Et Balıkspor’da Mustafa Şener ve Niyazi Yıldırım antrenörlerle çalıştı. Sezon sonunda Konyaspor’a transfer olan Galip Öz o yılda 24 golle gol kralı oldu ve o sezon Antrenör Sami Özdedeoğlu’nun çalıştırdığı Konyaspor Genç Takımı Türkiye üçüncüsü oldu. Yaşı dolunca Konyaspor Amatör Takımda oynamaya başladı. İlk sezon gene Sami Özdedeoğlu antrenörle çalışırken ertesi yılda Ali  Niyazi İnal ve Köksal Gürler antrenörlerle şampiyonluk tattı ve 28 golle gol kralı oldu. Zaman zamanda profesyonel takım antrenmanlarına çıkıyordu.

Galip Öz, 1984 yılında aynı takımdan 6 arkadaşı ile birlikte Seydişehir Eti Alimünyumspor’a gitti ve profesyonel oldu. Arif Çetinkaya nezaretinde iyi bir ekip kurulmuştu ve takım şampiyon olmuştu. Fakat Öz’ün askerlik konusu nedeniyle iyi bir hazırlık sezonu sonrası ancak 6 maç oynayıp 3 gol attıktan sonra asker olmuştu.

Isparta’da askerlik yapan Galip Öz, Ispartaspor’la anlaştı. Köprücük kemiği kırıldığı için bir süre oynamasa da Ispartaspor şampiyon oldu ve 2. lig’e terfi etti. Galip Öz terhis sonrası antrenör Yavuz Yüzbaşıgillerle 2 sezon Akşehirspor’da top koşturdu. 1988–89 sezonunda ise Altaylı Zinnur’un çalıştırdığı Tavşanlı Linyitspor’un formasını giydi. Ertesi yılda bir sezon önceki antrenörü Yavuz Yüzbaşıgillerle beraber olarak amatör olarak 2 yıl Kemerspor’da futbol oynadı.

Galip Öz, 27 yaşında memleketi Konya’ya döndü. İlk yılında Emniyetspor ile şampiyonluk yaşadı ve Deplasmanlı Lig’e çıkıldı. Sonraki yıl Köy Hizmetlerinin sarı-siyahlı formasını giydi. 1994–95 sezonunda ilk kulübü Et Balıkspor’da antrenör Mehmet Özdil nezaretinde libero oynamaya başladı. 1995 yılında gurbet göründü. 1995–96 sezonunda Eğridirspor’da son şampiyonlukla Deplasmanlı Lig’e çıkıldı. 1996–97 sezonunda ise eski Konyaspor’lu futbolcu Namık’ın çalıştırdığı Antalya Demirspor’da, son sezonunda da 3. lig takımı Muğla Dalamanspor’da forma giyerek 1998 yılında faal futbol hayatını sonlandırdı. Akkale Yapı Kooperatifinde çalışan Galip Öz zaman zaman halı sahada futbol hobisini tatmin ediyor.

 

MUSTAFA ÖZ (1965)

 

SSK Emeklisi Anadolu Sanayi’de lokanta servisçiliği yapan Mustafa Öz, futbola 1981 yılında Yeni Meramspor Genç Takımı’nda başladı. Hicret Loras ve Hamdi…antrenörlerle 1 yıl genç takımda oynadı.

1982-83 sezonu ile birlikte 1985-86 sezonuna kadar Yeni Meramspor Amatör Takım formasını antrenörle Köksal Gürler, Ahmet Ziya Fayda, Fahrettin…, Mahir Benli ve Aydın Sümeralp nezaretinde giydi. Bu dönemde Meramspor 3. Amatör Küme’den 2. Amatör Küme’ye, 2. Amatör Küme’den de 1. Amatör Küme’ye çıktı. İki şampiyonluk onuru yaşayan Mustafa Öz, futbol hayatı boyunca sol açık, sağ açık, santrafor, orta saha son olarak ta libero mevkilerinde görev yaptı.

1986 yılı sezon hazırlığını Konyaspor Profesyonel Takım’da geçiren Öz, o yıl Konyaspor’un yeni bir yapılanmaya giderek Belediye ve Kulüp Başkanı Ahmet Öksüz ile Konya Valisi rahmetli Kemal Katıtaş’ın devreye girmesiyle dışarıdan futbolcu transferi yapılması talimatıyla, Mustafa Öz ve onun gibi profesyonelliğe yeni adım atmış olan Konya’nın öz çocuklarına yol görününce 1981 yılından beri Yeni Meramspor formasını giyen Mustafa Öz, kiralık olarak 1986–88 sezonunda 3. lig temsilcisi Akşehirspor’un kırmızı-beyaz formasını giydi. Sezon sonunda da kısa dönemde vatani görevini yaptı. Akşehirspor’u o yıl Yavuz Yüzbaşıgil çalıştırmaktaydı.

1988–1993 yılları arasında 5 sezon Köy Hizmetlerispor’un sarı-siyah formasını giydi ve burada da 3 şampiyonluk yaşadı. 2 sezon Deplasmanlı Lig’de top koşturdu. Bu dönemde rahmetli Tevfik Türkan ve Ali Kandil hocalarla çalıştı.

1992 yılında Yeni Meramspor’a gelen Mustafa Öz, bir sezon hariç 2000 yılına kadar Naci Renklibay, Hüseyin Akın ve Seyit Güneş antrenörlerle çalıştı. Arada bir sezonda Et Balıkspor’da Mehmet Özdil ile çalışan Mustafa Öz, 2000 yılında 19 yıllık faal sporculuk hayatını bitirdi. Öz, hobi olarak 5 yıl öncesine kadar halı sahalara devam ediyordu.

 

AHMET ÖZ (1965)

 

1980 yılında Ahmet Öz’ünde içinde bulunduğu bir arkadaş gurubu o yıllarda izlenen Hababamspor filminden etkilenerek bir arayış içine girdiler. Çok geçmeden 14–15 kişilik bir gurup ağabeyleri Hasan Ali Yılmaz’ın önderliğinde toplandı. Okulun önünde toplanan futbol meraklıları cumartesi ve Pazar günleri bazen dolmuşla, bazen de yayan Saraçoğlu tolu’na giderek top oynamaya başladılar. İşte Akikseli Ahmet Öz’de bunlardan biriydi. Aynı gurup Hacıkaymak ve Çimento fabrikasında o günün gerçek sporseverleri antrenörleri Mustafa Şener, Hüseyin Akın, Niyazi Yıldırım ve arkadaşlarının fedakârlıklarıyla düzenledikleri turnuvalarda başarılı olunca birinciye kupa, ikinciye ise top vererek ödüllendiriliyordu. Şampiyon olmalarına rağmen Öz’ün takımı kupayı değil, ihtiyaç olan topu tercih ettiler. Çünkü onlara Saraçoğlu’nda oynamak için top gerekliydi.

Her zamanki gibi Hababamspor 98 Takımı Saraçoğlu’ndaydı, antrenman için Yeni Meramspor’da oradaydı. Yeni Meramspor’un talebi üzerine iki takım maç yaptı. Bu maçı lisanssız olan Öz’lerin takımı kazanınca, gelen teklifle Ahmet Öz ve arkadaşlarından bazıları antrenör Hicret Loras nezaretinde Yeni Meramspor antrenmanlarına katıldılar ve mor- beyaz takıma lisanslandılar.

1980–81 sezonunda Hababamspor 98, gayri federe takımında yetişen Ahmet Öz, Mustafa Özak, Mustafa Öz ve H. Ali Öz, Yeni Meramspor’da oynamaya başladılar. İlk yıl Genç ve A Takım’da oynayan dörtlünün takımı Yeni Meramspor 1981–82 sezonunda 2.Amatör Küme’de şampiyon olarak 1. Amatör Kümeye yükseldi. Antrenör Hüseyin Akın, Mustafa Şener, Saadettin Kuloğlu, Rahmetli Etem Bilge Karca, Köksal Gürler ve Naci Renklibay ile yıllar geçti.

1986–87 sezonunda Ahmet Öz, Kromlu Murat ve Mustafa Öz ile birlikte profesyonel olarak Akşehirspor’un kırmızı- beyazlı formasını giyerek düşmekte olan kulübü arkadaşlarıyla el ele vererek kümede bıraktılar. Sezon sonu amcaoğlusu Mustafa Öz ile birlikte kısa dönem askerlik görevini tamamlayan Ahmet Öz’ün, Konyaspor ve Balıkesirspor teklifi gerçekleşmedi. 1988-89 sezonunda Başkan Mehmet Yemenciler döneminde Antrenör          Mahir Benli ile mor- beyazlı takımı şampiyonlukta tuzu olan Ahmet Öz gurup maçları sonunda spora son noktayı koydu. Halen Şatoform’da lokantacılık yapan Ahmet Öz ,ara sıra halı sahada top oynayarak hobisini tatmin ediyor.

foto-1-073.jpg

Ayaktakiler: Sedat, Ünal, Ahmet, Muammer, S.Ali, Yakup

Oturanlar: Mustafa, Erol, İhsan, Salih, Galip

foto-2-069.jpg

 

Ayaktakiler:…, Ömer,…,…, M.Arabacı, Ahmet

Oturanlar: Ayhan, Berkut, Orhan, Mustafa, İhsan

foto-3-057.jpg

Ayaktakiler: Şavlak, İhsan, Yakup, Ahmet, Tahsin

Oturanlar: Ayhan, Bıçakcı, Mustafa, Osman, Molla

foto-4-040.jpg

Ayaktakiler: Ali Niyazi, Bülent, Fatih, Mustafa, Sedat, Okan, Yakup, Köksal hoca

Oturanlar: Mehmet, Muammer, Erol, S.Ali, İhsan, Hakkı, Muhammed

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.