Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-29

AVDANL’LI GÜNEŞ KARDEŞLER

 

Önceden Bozkır’a, 1988 sonrası Akören’e bağlı halk arasında Avdan Tekkesi olarak bilinen Avdan Kasabası’ndan olan Celal Güneş ve İsmail Güneş kardeşler annelerinin genç yaşta vefatıyla Konya Yetiştirme Yurduna yerleştirildikten bir müddet sonra bir taraftan Yurt’ta kalırken bir taraftan da Mevlana Ortaokulu’nda eğitimlerini sürdürürken spora başladılar.

 

CELAL GÜNEŞ (1957)

 

1973 yılında Atatürk Stadına giderek Mevlana Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Seçil Kutay’ın teşvikiyle atletizm sporuna başladı. İlk antrenörü Mustafa Sılay, ağabeyi atlet Mustafa Yavuz’dan da teşvik gördü. Ortaokullar arası 1500m. yarışında 2. olunca bu spora tamamen bağlandı. Antrenmanlarını daha düzgün yapmaya başladı. 1974 yılında Muzaffer Tulukcu Bölge antrenörlüğüne başlayınca onun programına uydu. Endüstri Meslek Lisesi’nde eğitim- öğretimini sürdürürken, yurttan yaşı gereği ayrılınca spor onun imdadına yetişti. Zamanın Bölge Müdürü Cemil Ergen’in izni dahilinde Fazlı Bayram Hadi ile birlikte Kapalı Tribünler altında bulunan Misafirhane’de sürekli kalarak bu imkanla eğitim ve sporuna devam etti.

            Antrenmanlarını Fazlı Bayram Hadi ile yapmaya başladı. Önceleri 3000-5000m. koşarken, askerliğini İstanbul’da yaparken uzun mesafeye yöneldi. Vatani görevini sürdürürken Avrasya Maratonu’na katılarak 2 saat 48 dakikalık iyi derecesi ile 4. oldu. Terhis sonrası bir süre daha koştuktan sonra, Stadspor’da futbola başladı. Antrenör Hayrettin Erkmen nezaretinde sol bek- sol açık mevkiinde 5 yıl sarı- kırmızılı formayı giydi. Kaptan olarak 1980 yılında futbola son noktayı koydu. 10 yıldır Pazar günleri 20 kişilik bir gurupla Saraçoğlu’nda zevkine futbol oynayan Celal Güneş, haftada 3 gün yaz-kış demeden halı saha zevkine devam ediyor.

 

İSMAİL GÜNEŞ (1960)

 

Yetiştirme Yurdu’nda kaldığı dönemde 1974 yılında atletizm sporuna başladı. Çalışmalarını antrenör Muzaffer Tulukcu nezaretinde sürdürdü. Kışları kros yarışlarına katılırken yaz aylarında pistlerde yüksek atlama (1.67) dahil değişik yarışlara katıldı. 1980–81 yıllarında Selimiye’de vatani görevini yaparken (1.Ordu) kros müsabakalarına katıldı. Avrasya’da 10.000m.de 67.oldu. Konyaspor alt yapısı ve Stadspor’da futbol oynayan İsmail Güneş, iş, aş meşakkati ile Avusturya’ya gidince spora son noktayı koydu. Güneş emekli hayatını Konya’da geçiriyor.

foto-1-070.jpg

foto-2-066.jpg

foto-3-053.jpg

Ayaktakiler: Tayyar Türkoğlu, Mehmet Temiz Avcı, Muzaffer Tulukcu, Sait Çakır, Muzaffer Baş, Bahattin Çağdaş

Oturanlar: Celal Güneş, Mehmet Özdil, İsmail Tosun, Osman Gebzeli, Saim Kaya

foto-4-037.jpg

Celal Güneş kros müsabakalarının başarılı atletiydi

foto-5-024.jpg

19 Mayıs 1976, 4x100 Bayrak Takımı

Ayaktakiler: Harun Aydoğdu, İsmail Güneş

Oturanlar: Sait Çakır, Muzaffer Tulukcu

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.