Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-24

KARAPINARSPORLU SÖZENLER VE HATİBOĞLU

Yeşil-siyah renklerin sahibi Karapınarspor 1956 yılında resmi olarak kurulmasına rağmen, 1967 yılına kadar gayri resmi olarak faaliyetlerini sürdürdü.

1967 yılı itibariyle futbol sahalarında ilçesini resmi olarak temsil eden Karapınarspor faaliyetlerini 1980’li yılların sonundan itibaren Karapınar Belediyespor adıyla devam ettirdi.

1967 yılında Bölge Müdürü Cemil Ergen’in teşvikiyle ilçelerini temsile başlayan Karapınarspor’da akraba sporcular olarak Sözenler, Hatiboğlu, Küpeli, Dinç, Halıcı, Danışık ve Aytaç soyadını taşıyanlar hayli fedakârlıklarda bulundular.

Bu akrabaların başında en fedakâr gurup Sözen ve Hatipoğlu soyadını taşıyanlar akrabalardır diyebiliriz. Sözenleri, Küpeli, Dinç, Halıcı, Aytaç ve Danışık soyadını taşıyan akrabalar takip ederler. Sözenlerin sporla ilgili ilk ferdi, petrolcü Karapınarspor’un ilk başkanlarından Ayhan Sözen’dir. (1975-85) Onun çocukları Hakkı, Mahir ve Ali Sözen’de memleketlerinin kulübü Karapınarspor’a desteğe devam ettiler. Ayrıca mahir Sözen bir süre yöneticilikte yaptı.

Sonraki kulüp başkanlarından Tevfik Sözen spora desteğini esirgemeyen Belediye Başkanı Tevfik Çorukcı döneminde Belediye Başkan Yardımcısı iken Belediyenin kömür satışlarından ton başı 5 kuruş kulübe yardım alınarak Karapınarspor’a destek çıkmıştı. Sonraki Başkanlardan Haşmet Okur, Kamil Bülbülokuyucu ve Mehmet Mügayitoğlu’da Karapınarspor’a desteklerini esirgemediler. 1980’li yıllarda modaya uyuldu Karapınarspor’un ismi Karapınar Belediyespor oldu. Yazganların kulübe hizmetleri de unutulmaz.

Sözen ve Hatipoğlu farklı soyadı almış kardeşlerdir Bire bir akraba olduğu halde bu şekilde farklı soyadı olan Anadolu’da birçok aile vardır.

Erol- Erhan- Mustafa ve Hayri Sözen kardeşlerin dördü de futbol oynadılar. Erhan- Mustafa-Hayri Sözen yeşil-siyah formayı uzun süre resmi maçlarda giymelerine rağmen en büyükleri ağabey Erol Sözen ise Karapınarspor’un kurulduğu dönemde henüz resmi maçlara başlamadan önce özellikle köyler arası maçlarda 3 yıla yakın futbol oynamıştı.

Bu futbolcu kardeşler hiç kırmızı kart görmeyerek tarihe kayıt düşmüşlerdi. Bu kardeşlerin amcaoğulları Süleyman Melek Sözen’de yeşil sahalarda 8 nolu formasıyla 10 yıl yeşil-siyahlı formayı giymişti.

Sırasıyla

1-Erhan Sözen

2-Mustafa Sözen

3-Hayri Sözen

4-Süleyman Melek Sözen

5-Faruk Hatiboğlu

 

 

MUSTAFA SÖZEN (1959)

 

Ailenin üç numarası Mustafa Sözen futbola 1972 yılında Karapınarspor Minik Takımında forma giyerek başladı. Antenör İsmail Kolaylı’dan çok şeyler öğrenen küçük Sözen ve arkadaşları o tarihlerde kendi malzemelerine kendileri sahip çıkarlardı. Karapınar futbol sahasının hemen yanında olan pınardan formalarını yıkar ve kuruturlardı.

Kısa sürede kendini kabul ettiren Mustafa Sözen, Mithat Yazgan, Süleyman Filiz, Mehmet Sönmez ve Ali Özbakır antrenörler nezaretinde 1991–92 sezonu sonuna kadar 20 yıla yakın Karapınarspor’un orta sahanın ortasında 10 numaralı formasıyla boy gösterdi. Topa çok iyi vuran ve her sezon gol ortalaması yüksek olan Mustafa Sözen 1978–79 sezonunda Şampiyonluk onurunu yaşayan ekibin içinde yer aldı. Aynı sezon Karapınarspor Valilik Kupası’nı elde etmiştir.

Karapınarspor’da forma giydiği yıl yöneticilerin Adana gezisi programında unutulmayan anılar içinde yer aldı. Almanların Bonof’u gibi frikik ustası olan Sözen Ali Özbakır antrenörün tavsiyesi ile küçükken basketbolda oynamış ve fiziği gelişmişti.

Mustafa Sözen Antenör Naci Renklibay’ın çalıştırdığı Konya Amatör Karması’na seçildiği ve oynadığı dönemde Konyaspor’dan da transfer teklifi almasına rağmen işinin Konya’da değil Karapınar’da olması nedeniyle Konyaspor’a gidememişti.

1992–93 sezonundan sonra 1 yıl dinlenen Mustafa Sözen 1994–95 sezonu ile birlikte futbol oynadığı kulüp Karapınar Belediyespor’da 8 yıl başkanlık yaptı. Sonraki yıllarda da gönüldaşı yeşil-siyahlı formaya dışarıdan desteği sürüyor. Karapınar Ticaret odası Başkanlığı yapan Mustafa Sözen doğduğu Karapınar’da yaşıyor.

FARUK HATİBOĞLU

Sözenlerin kan akrabası olmasına rağmen babasının talebiyle farklı soyadı alan Faruk Hatiboğlu 30 yıldır futbola hizmet ediyor.

Aynı zamanda Sözenlerin büyüğü Erol Sözen’in kayın biraderi olan Faruk Hatiboğlu, Karapınarspor’un ilk başkanlarından Ayhan Sözen’in rahatsızlığından sonra uzun süre Karapınarspor’da başkanlık yaptı. Bu dönemde Belediye Başkanlarından Tevfik Çorakçı, Haşmet Okur, Kamil Bülbülokuyucu ve Mehmet Mügayitoğlu ile memleketlerinin takımı için yan yana çalıştı.

1970’li yıllarda kurulan Karapınar Esnafspor’un kurulma safhasındayken 2 yıl kalecilik yaptı. O tarihlerde Karapınar’da esnaf olan Faruk Hatiboğlu 2001 yılından beri Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda Genel Sekreter olarak görev yapıyor. Amatör futbol meraklısı Faruk Hatiboğlu halen Eski İstanbul Caddesi’nde otel işletmeciliği yapıyor.

 

ERHAN SÖZEN (1954)

Mahallelerde başlayan sonrada Karapınarspor ile futbol hayatına şekil veren Erhan Sözen’in 1972 yılında antrenör Mitat Yazgan ile sporu daha da şekillenmeye başladı. Askere gittiği 1978 yılına kadar yeşil-siyah takımın efendi ve disiplinli orta saha oyuncusu Erhan Sözen bu zaman içinde Süleyman Filiz, kaptan rahmetli Ahmet Sözen ve son olarak ta Ali Özbakır antrenörlerle çalıştı.

Erhan Sözen terhis sonrası 1 yıl Futbol Tertip Komitesi’nde İbrahim Sar, Nuri Çetin, M.Ali Çanak, İbrahim Sadıkoğlu ve Ali Pekatılır ile beraber görev yaptı. Ailecek Karapınarspor’un destekleyicisi Sözen ailesinde futbol oynayanların büyüğü olan Erhan Sözen, Bisiklet Sporunu Kalkındırma Derneğinin 2000–2002 yılları arasında Sekreterliğini, 2003–2004 yıllarında da Başkanlığını yaparak Konya’nın ata sporu bisiklete hizmet etmişti.

Erhan Sözen Karapınarspor dışında 1968 yılında Selçuk Kolejinde okurken okul takımında da oynamıştı. Ticaretle uğraşan Harita Mühendisi Erhan Sözen Konya’da yaşıyor.

HAYRİ SÖZEN (1962)

Sözenlerin en küçüğü Karapınar’da ticaretle uğraşan Hayri Sözen, halen Karapınar’da yaşayan antrenör Süleyman Filiz’in çalıştırdığı Karapınarspor’da 1975 yılında futbola başladı. Genç Takımda oynarken aynı günlerde A Takım forması giyecek kadar kondisyonlu ve başarılı olan Hayri Sözen stoper mevkiinde oynardı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Karapınar’da yapılan Liseler arası 3000m. yarışınıda kazanan Sözen askere gittiği 1983 yılına kadar Karapınarspor için terledi. İsmail Kolaylı ve Ali Özbakır antrenörle de çalıştı. Terhis sonrası tekrar forma giydi. 1985–86 sezonunda sakatlanınca spora son noktayı koydu. Lise döneminde Karapınar’da Masa Tenisi’nde Liseler Şampiyonu olan Hayri Sözen, futbolculuğu sonrası Karapınarspor’da Genel Kaptan olarak görev yaptı. Futbol hayatı boyunca tek bir sarı kart alacak kadar olgun bir sporcuydu.

SÜLEYMAN MELEK SÖZEN (1963)

Erhan, Mustafa, Hayri Sözen kardeşlerle dededen amcaoğulları ve aynı zamanda Hayri Sözen’in kayın biraderi olan emekli İlahiyatçı, İstanbul’da yaşayan Süleyman Melek Sözen çocukluğunda başlayan futbol sevgisi kendinden büyük amcaoğulları Sözenlerden etkilendi ve 1975 yılında Karapınarspor’a lisans çıkarttı. Orta sahanın 8 numarası genç takımda oynadığı dönemde Mitat Yazgan antrenörden yardım aldı. A Takımda oynadığı dönemde ise İsmail Kolaylı ve Ali Özbakır antrenörlerle çalıştı. Üniversite öğreniminin sona erdiği 1985 yılına kadar yeşil-siyah formayı giydi. Tam bir amatör ruh ile futbol oynayan emekli öğretmen Süleyman Melek Sözen 2 şeyi unutamıyor. Birincisi, Karapınarsporlu yöneticilerin futbol oynadığı dönemde mükâfaten futbolculara Adana Seyahati ödülünü sunmaları. İkincisi ise İlahiyat Fakültesi’nde öğrenimini sürdürdüğü dönemde Rektörlük Kupası Maçlarına okul adına dünya görüşleri gereği eşofmanla katılmalarının kabulü. Herkes bunlar hoca zaten başarılı olamazlar dendiği halde tüm maçları kazanıp finale gelmeleri, finalde de Seydişehir Eti Alüminyumspor’un profesyonel futbolculardan kurulu Devlet Mimarlık Mühendislik Akademi Takımına yenilerek ikincilik kupasını almaları.

foto-1-063.jpg

Erozyon Şenlikleri kupa töreni yıl 1984-Faruk Hatipoğlu-Yaşar Özkaya-İsmail Kolaylı-Melek Aytaç-Burhan Yükseksoy-Ayhan Sözen-İsmet Yükseler-Şaban Aydınoğlu

foto-2-059.jpg

Mustafa Sözen Karapınarspora futbolcu-kaptan ve kulüp başkanı olarak uzun yıllar hizmet etti.

foto-3-047.jpg

19 Mayıs 1973 Karapınarspor 1 Konyaspor 0

Karapınarspor Minik Takımı Antrenör Mitat Yazgan, Mustafa Sözen (Ayakta sağ başta)

foto-4-033.jpg

Ayaktakiler: İbrahim Küpeli, Süleyman Dinç, Ahmet Dinç, Harun, Mustafa Sivrikaya, Erol Halıcı

Oturanlar: Mustafa Sözen, Erhan Sözen, Melek Aytaç ,Süleyman Filiz, Sabrettin Dinç

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.