Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-22

GAZYAĞCI KARDEŞLER

 

Konya’nın yerlisi olup Araböldüren Mahallesinde yetişen Gazyağcı Ailesi’nden Hasan Gazyağcı, bisiklet sporu yaptı ve Konya Bisikleti’nin Sprinteri- Süratçisi olarak tarihe geçti. Özellikle Veledrum yarışlarında 1970’li yıllarda kendinden söz ettirdi.

 Ailenin küçüğü Halit Gazyağcı ise 1972–2005 yılları arasında 33 yıl futbol ile ilgilendi. Konyaspor- Şekerspor ve Yolspor’da kale hariç takımın ihtiyacına göre her mevkide oynadı.

 

KONYA BİSİKLETİNİN SÜRATCİSİ:

HASAN GAZYAĞCI (1954)

 

1960’lı yılların bisikletçilerini (Nurettin Ergül, Rıfat çalışkan, nezir Sonaakın, Ertan Tezer, Mustafa Cengiz, Hasan Kılıç,..) seyrederken bisiklet sporuna merak saran Hasan Gazyağcı, 1970 yılında 3 hafta aralıksız düz bisiklet yarışlarına katılarak bisiklet sporuna başladı.1971 yılında Et Balıkspor’a lisans çıkardı. O yıllarda Konya’nın tek antrenörü Nusret Ergül’dü ve Konya’nın bütün bisikletçileri yarışlara onun bilgisi dahilinde hazırlanırdı. Hasan Gazyağcı, Et Balıkspor’un yöneticisi Celal Özçelik’ten ilgi gördü ve Mevlüt Bora, Harun Şencan, Erol Öztorun ve Seyit Kırmızı ile antrenmanlara çıkıp pedal çevirmeye başladı. Gençlerde yarışırken 1971 yılında yol Yarışında, 1972 yılında Pist Sürat ve 1 km yarışlarında Türkiye Birincisi oldu.

1973 yılında Şekerspor’a geçti. Yeşil-beyaz formasıyla Bulgaristan’dan iltica eden zamanın meşhur bisikletçisi Ali Hüryılmaz’ı Büyükler Sürat Yarışı’nda geçerek Türkiye Şampiyonu olması Konya bisiklet tarihinin önemli yarışlarındandı. Sürat yarışlarında 3 sefer Türkiye Şampiyonluğu olan Hasan Gazyağcı’yı bu yarışlara hep Nusret Ergül hazırladı ve 18 sefer Milli formayı taşıdı.

            1977–78 sezonunda faal sporculuk hayatına son verdi. 1980 yılı sonrası 4 ay kadar Şekespor’da antrenörlük yapan Hasan Gazyağcı, 1995 yılı sonunda emekli oldu, Konya Şeker Fabrikasında sözleşmeli olarak devam ediyor.

 

HALİ T GAZYAĞCI (1958)

 

Futbola sevgisi olan Halit Gazyağcı 1972 yılında Konyaspor seçmelerini kazanarak antrenör Kuşçu Nuri nezaretinde yıldız takımda spor sahlarında boy göstermeye başladı.

Çok geçmeden antrenör rahmetli Ömer Civelek’in çalıştırdığı Genç Takım kadrosunda santrafor mevkiinde gollerini atmaya başladı. Başarılı futboluyla 2. yıl hem genç takım hem A Takım formasını giyen Halit Gazyağcı, 3. yıl siyah-beyaz Konyaspor ile Orta Anadolu Bölge Şampiyonluğu’nu tattı.

Kale hariç her mevkide oynayabildiği için takımın ihtiyacına göre her mevkide forma giyen futbolcu olan Halit Gazyağcı 1978 yılında Şekerspor’a transfer oldu. Celal Boyalı ve yeşil sahaların beyefendi antrenörü rahmetli (Kör) Hikmet Günhan antrenörle çalıştı. Bir buçuk yıl yeşil-beyaz Şekerspor formasını giydi ve 1980 yılında askere gitti. Askerlik görevi süresince spor yapma imkânı bulamadı.

Terhis sonrası 1981 yılında Antrenör rahmetli Sadettin Temeller’in çalıştırdığı eski kulübü Şekerspor’da yarım sezon futbol oynadıktan sonra Yolspor’a transfer oldu. Turuncu-beyaz formayı giymeye Temeller vesile olmuştu, çünkü Sadettin Temeller o yıl Yolspor’la anlaşmıştı.

Halit Gazyağcı 1982 yılından – 1990 yılına kadar sporcu olarak – 2005 yılına kadarda antrenör olarak Yolspor’a hizmet etti. Bu dönem içinde Özdil, Azam, Halit Savaş ve kaleci Adanalı Mehmet’inde aynı zamanda geldiği 1989–90 sezonunda 1. Küme Şampiyonluğu’nda Gazyağcınında emeği vardı. İlhami Coşkun, rahmetli Artuğ Sayar, rahmetli Tevfik Türkan, Naci Renklibay antrenörlerle çalışan Konya’nın yerlisi Halit Gazyağcı 2 sefer Tevfik Türkan, 2 seferde Naci Renklibay döneminde 1.Amatör kümede şampiyonluk yaşadı.

1990 yılında faal futbol hayatını noktalayan Halit Gazyağcı 1990–98 arası Yolspor Genç Takımında antrenörlük yaptı. Bu dönemde bir sefer rahmetli Nevzat Topbaş ile, bir seferde yalnız olarak takımının şampiyonluk hazzını tattı.

1998–2000 yılları arasında – devamında 2004–2005 sezonunda Yolspor A Takımı’nı çalıştırdı. Son yılında Yolspor A Takımını 1. Küme’den Süper Guruba çıkararak spor hayatına son noktayı koydu.

Futbol sahalarının jokeri Halit Gazyağcı 1977–82 arası (Askerlik hariç) Şeker Fabrikasında, 1982–2010 arasında da Karayollarında çalışarak 2010 Eylül ayında emekli oldu. Gazyağcı halen Konya Eğitim ve Araştırma hastanesi Taksi Durağı’nda taksicilik yapıyor.

foto-1-061.jpg

Milli Bisikletçi Hasan Gazyağcı’nın ömrü Şeker Fabrikasında geçti, geçmeye de devam ediyor.

foto-2-057.jpg

Ayaktakiler: Omuzdan Ali, Mehmet Pınar, kaleci Adanalı Mehmet, Muammer Köseler, Ayala Ahmet, Adanalı Muammer

Oturanlar: Okay, Ali Tuzcu, Halis Savaş, Halit Özdil

foto-3-045.jpg

18 sefer Milli formayı giyen Hasan Gazyağcı bisiklete Et Balıkspor’da başlamıştı

foto-4-031.jpg

Ayaktakiler: Ömer Civelek, Naci, Ahmet Karayıldırım, Sedat, İsmail Ölmez, İbrahim Köseler, Ali Görgülü

Oturanlar: Mehmet Karababa, Nevzat Topbaş, Özdemir, Okay Cengiz, Halit

foto-5-019.jpg

33 yıl futbol ile ilgilenen Halit Gazyağcı, siyah-beyaz Konyaspor formasıyla spora başlamıştı

foto-6-012.jpg

 

1978–79 Sezonu, Ayaktakiler: Reşat, Halit, Hüseyin, Dursun, Mustafa, Necdet

Oturanlar: Tacettin, İshak, Şakir, Orhan, Hüseyin

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.