Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları

DOĞANBEYLİ GÜNTAN KARDEŞLER

 

Beyşehir İlçemizin Doğanbeyli Kasabasından olan Güntan Kardeşlerin İzmir’de yaşayan büyükleri Ziya Güntan, mahalleler arası maçlarda hobisini tatmin ederken, ortanca Mehmet Güntan 1960 ve 1970’li yıllarda değişik kulüplerde forma giydi, küçükleri Saim Güntan ise 1967 ve 1986 yılları arasında yeşil sahalarda top koştururken, son yıllarda da antrenörlük yaparak futbola hizmet etti.

 

 

ZİYA GÜNTAN (1947)

 

Ailenin en büyüğü ağabey Ziya Güntan, askerlik sonrası Eski Sanayi’de yedek parçacılık yaparken, terzi ve manifaturacıların oluşturduğu gayri federe Bedestenspor’da 1969 yılı itibarıyla iki  yılı aşkın futbol oynadı. Genelde cumartesi – pazarları bir araya gelen ekip hobi olarak top koştururken bu kıvılcım daha sonra Sanayispor’u oluşturdu.

Ağabey Ziya Güntan İzmir’de yaşıyor.

 

 

MEHMET GÜNTAN (1949)

 

Yakın arkadaşları Mıcık Ali ve Eskişehirli Tatar Hayri’nin teşvikiyle 1964 yılı yazında Antrenör rahmetli İsmail Dümbüllü nezaretinde İdmanyurdu formasıyla antrenmanlara çıkan Mehmet Güntan, 1965 yılında siyah – beyaz Konyaspor’a lisans çıkarttı. Mehmet Çumralı, Kenan Köprülü, Mustafa Şener ve Tatar Sinan’ın arzusundan etkilenerek Selçukspor ve Çimentospor’unda birleşmesiyle 1965 yılında 2. lige alınan Konyaspor’da futbol mücadelesine başlayan Mehmet Güntan, Genç Takım’da sol açık ve santrefor mevkiinde görev yaparken, A Takımda da sağ bek mevkiinde top koşturdu.

Askere gittiği 1972 yılına kadar siyah – beyaz Konyaspor formasını giyen Mehmet Güntan bu dönemde Orhan Sözer, Vahit Gezer, Galip Türkan, Sadettin Temeller ve Tevfik Türkan antrenörlerle çalıştı.

Vatani görevini Ankara’da yaparken Karagücü formasıyla futbol tutkusunu sürdüren Mehmet Güntan, terhis sonrası antrenör Fahrettin Cansever nezaretinde 15 gün eski takımının antrenmanlarına çıktıktan sonra, rahmetli antrenör Talat Öncel’in arzusu ile Şekerspor’un yeşil – beyaz formasını giymeye başladı ve Şeker Fabrikası’nda işe başladı. Yıllar birbirini kovaladı, antrenörler Muzaffer Evren, (Kör) Hikmet İmran, Celal Boyalı ve Aydın Sümeralp önderliğinde 1986 yılına kadar Şekerspor formasıyla sağ bekte futbol mücadelesi veren Güntan, 1987- 88 sezonunda Miço Mustafa’nın ilgisiyle antrenör Ekrem Köseler nezaretinde Selçukspor’un sarı – mavi formasını giydi, ertesi sezon takımın başında antrenör olarak çıktı, sonrası 4 sezon Şekerspor’da Genel Kaptan olarak görev yapan Mehmet Güntan, 1997- 1999 arası Şekerspor alt yapıda antrenörlük yaparak spora son noktayı koydu.

1997 Yılında şeker Fabrikası’ndan emekli olan Mehmet Güntan, Aydınlıkevler mahallesinde oturuyor.

 

 

 

 

 

SAİM GÜNTAN (1951)

 

Sanat Enstitüsü Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Esen’in teşvikiyle 1967 yılında antrenör Ömer Civelek nezaretinde siyah – beyaz Konyaspor’da futbola başlayan Saim Güntan, üç yıl Genç Takımın formasını giydikten sonra, Başkan Ali Gözönü’nün 50 lira transfer parasıyla Konya Demirspor’da bir sezon mavi – lacivert formayı giydi. Saim Güntan, 50 lira ile yakın arkadaşları ile bir İstanbul gezisine katılmıştı. Demirspor’un o yıllardaki antrenörü Dümbüllü İsmail’di. Demirspor’dan sonra antrenör Etem Bilgekarca nezaretinde bir sezon Sarayönüspor’un yeşil – siyah formasını giyen Saim Güntan, 1972 yılı itibarıyla aynı antrenörü Bilgekarca ile 1.5 sezon Akviran Kültürspor’da kaptanlık yaptı. Kırmızı – siyahlı forma ile verdiği mücadeleler formunun iyi yıllarıydı.

Amasya ve Sarıkamış’ta askerlik yaparken bölükler arası maçlarda kolu kırılan ve hastanede yatan Saim Güntan terhis sonrası bir sezonda Konya Şekerspor’un yeşil – beyazlı formasını giydi. Sonrasında PTT’de işe başlayan Saim Güntan, iki yıl antrenör – sporcu, iki yılda antrenör olarak sarı – siyah PTT Spor’da futbola hizmet ederek 1986 yılında faal sporculuk hayatını noktaladı. Güntan, sağ bek ve orta saha futbolcusuydu.

Kültürspor’da futbol oynadığı dönemde Seydişehir Alüminyum Fabrikası’nda çalıştığı için, antrenmanlarını Seydişehir’de yaparak hafta sonlarını kırmızı – siyahlı forma için Konya’ya gelip giderek fedakârlık yapacak kadar futbol tutkunu olan Saim Güntan, 2001 yılında emekli oldu. Halen Konya – Selçuklu - Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşıyor.


foto-1-089.jpg

Bedestenspor formasını giyen Ziya Güntan

foto-2-085.jpg

1969 yılı sonrası gayri federe olarak kurulan Bedestenspor’da birçok esnaf forma giyme imkânı bulmuştu

foto-3-072.jpg

Kaleci Ahmet ve kaptan Saim Güntan Kültürspor formasıyla

foto-4-053.jpg

Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Esen’in emek verdiği Sanat Okulu Futbol Takımı 1968

Ayaktakiler: Ahmet Kibar, Mehmet Güntan, Sinan, Mehmet, Kaleci Oktay, Ali Osman

Oturanlar: Mustafa Güre, Şener, Salih, Fevzi

foto-5-039.jpg

Şekerspor’ın 1.Amatör Küme Şampiyon kadrosu

Ayaktakiler: Malzemeci Osman, Özcan, İbrahim, Kaleci Muzaffer, Reşat, Ömer, Nurettin, Mehmet Kara, Baba Hikmet, Aydın Sümeralp

Oturanlar: Rafet Tekin, Recep, Ali, Mustafa, Mehmet Güntan

foto-6-028.jpg

Mehmet Güntan

foto-7-017.jpg

Mehmet Güntan’ın da forma giydiği Konyaspor- Afganistan Milli Takımı özel maçı öncesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum