Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları

ÖZTOKMAK KARDEŞLER

 

Aslen Akörenli olup 1950’li yılların başında Konya’ya yerleşen Öztokmak ailesinin çocukları Osman Öztokmak, Sedat Öztokmak ve Vedat Öztokmak yeşil sahalarda görev yaparken, kız kardeşleri ise masa tenisi sporu ile ilgilenmişti.

Öztokmakların hala-dayıoğlu çocukları olan Mustafa Atikeler uzun yıllar futbol oynadı ve halı sahalarda oynamaya da devam ediyor. Çocukları Güngör ve Kaan lisanslı olarak top koşturmadılar ama halı saha maçlarında boy gösteriyorlar.

 

OSMAN ÖZTOKMAK (1960)

 

Ailenin büyüğü Osman Öztokmak’ın spor hayatı kısa sürse de 1979 yılından beri spor muhabiri- yazarı olarak hizmetlerini sürdürüyor.

Osman Öztokmak, 1976 ve 1977 yıllarında 2 yıl fedakâr yönetici Rahmetli Kazım Aytar döneminde Stadspor Genç Takımı’nın kalesini korudu. Sonrasında Başkan Müfit Kökoğlu ve Süleyman Önsever döneminde şampiyon olan Stadspor’da yönetici olarak görev yapan Osman Öztokmak, 1979 yılında Konya’nın Sesi Gazetesi’nde başladığı spor muhabirliğine Anadolu’da Bugün gazetesinde devam ettikten sonra bir sürede Milliyet Gazetesinin Konya Temsilciliğini yaptı. Yeni Meram Gazetesi’ndeki çalışmalarından sonra 2001 yılında emekli olan Osman Öztokmak, 2004 yılından beri Antalya Expres Gazetesi’nde Spor Sorumlusu olarak mesleğini sürdürüyor.

Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi olan Osman Öztokmak, Konya’da olduğu dönemde Atletizm Hakemliği yaptı ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetimi’nde bulundu.

 

SEDAT ÖZTOKMAK (1962)

 

Halen Antalya Mevzade, Başakıncı Ortaokulu’nda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapan Sedat Öztokmak, 5 yıldır Antalyaspor Alt Yapısı’nda antrenörlük yapıyor. (Akademi Ligi- Genç Takım)

Sedat Öztokmak’ı Mevlana Ortaokulu’ndayken Beden Eğitimi Öğretmeni Seçil Kutay teşvik etmişti. Mahalleler arası futbol maçlarına da katılan Sedat Öztokmak mahalle ağabeylerinden Ali Fuat Maverdeler’in yardımıyla 1977 yılında Akviran Kültürspor Genç Takımı’nda futbola başladı. Başkan Sedat Ertaş ve Muhasebeci Ali Özgen’in ilgisiyle antrenörler Mehmet Ceran, (Zamora) İlyas Uzun döneminde kırmızı- siyahlı formayı giydi. Antrenör Seyit Güneş döneminde 1979–80 sezonunda 1 yıl A Takım’da top koşturan Sedat Öztokmak, cezası nedeniyle 2 yıl futboldan uzak kaldı.

Ankara Gazi Eğitim’de Yüksek Okul okurken 4 yıl Ankara’dan Konya’ya geliş gidiş yaparak Demirspor’da futbol oynarken, Genç Takımda da antrenörlük yapan Öztokmak, bu dönemde İlhami Coşkun, Ömer Zengin, Tevfik Türkan ve Naci Renklibay antrenörlerle çalıştı. İlhami Coşkun ile şampiyonluk yaşadı.

1980’li yıllarda 4 yıla yakın Akşehirspor’un kırmızı- beyazlı formasını giyen Öztokmak 2 yıl öğretmenlik yaptığı Hakkâri Yüksekova’dayken 3.ligde mücadele eden Yüksekova Belediyespor’da kısa bir dönemde antrenörlük yaptı.

Daha sonra Konya’ya tayin olan Sedat Öztokmak, 1 yıl Akşehirspor’u çalıştırdıktan sonra 2 yılda Ömer Zenginle beraber emek verdiği Konyaspor PAF Takımı’nda birde şampiyonluk yaşadı. Sonraki yılda Konyaspor profesyonel Takımı çalıştıran Ömer Zengin’in yardımcılığını yarım sezon üstlenen Öztokmak, 1 sezonda 1.Amatör Küme’de mücadele eden Derespor’u çalıştırdı.

Antalya’da öğretmenliğe başladıktan sonra 3 yıl Antalya Yolspor’u çalıştıran Sedat Öztokmak 4 yıldır da Beşiktaş’ta Oyuncu Tarama İnceleme (Skont) işini yapıyor.

Genelde defans ağırlıklı oynayan Sedat Öztokmak, libero ağırlıklı zaman zamanda orta sahada ön libero olarak yeşil sahalarda görev almıştı. Gazi Llisesi’nde öğretimini sürdürürken okul takımında forma giydi. Üniversite Takımında oynadığı dönemde de şampiyonluk tatmıştı.

 

VEDAT ÖZTOKMAK (1963)

 

Spora Mümtaz Koru İlkokulu’nda basketbol oynayarak başladı. Sonrasında Konya İdmanyurdu Yıldız, Genç ve A Takımda voleybol oynadı. Basketbol ve voleybolda İdmanyurdu formasıyla Konya Şampiyonlukları yaşadı. Bu dönemde antrenörlüğünü Necati Yeğenoğlu yaptı.

Çocukluğundan beri futbol tutkusu olan Vedat Öztokmak, 1979 yılında Antrenör Sami Özdedeoğlu’nun seçimi ile futbola başladı. 1981 yılına kadar Özdedeoğlu ve Ömer Zengin ile yeşil- beyaz formayla futbol mücadelesi veren Vedat Öztokmak, 1981 yılı ile birlikte İdmanyurdu ve Konyaspor’un birleşmesinden oluşan yeşil- beyaz Konyaspor’da Genç ve Amatör takımlarında top koşturarak futbol tutkusunu sürdürdü.

18 yaşını doldurduğu yıldan itibaren 2.Ligde mücadele eden Konyaspor’da profesyonel olarak mücadelesini sürdüren Vedat Öztokmak, bu dönemde Orhan Yüksel, Kazım Admış, Sadettin Kuloğlu, Erkan Yanardağ, Etem Bilgekarca ve Arif Çetinkaya antrenörlerle çalıştı.

Konyaspor sonrası 3.lig’de mücadele eden Seydişehir Etibank formasıyla şampiyonluk, 14 golle gol krallığında ikincilik yaşadı. Bu dönemde önceki antrenörü Başçavuş Arif Çetinkaya ile çalışan Vedat Öztokmak, Başkan Mehmet Oktut’un isteği ile Konyaspor’a geri döndü. İki sezon Konyaspor formasını giyen Öztokmak, Coşkun Süer, A.Osman Renklibay, Arif Çetinkaya, Kadri Aytaç antrenörlerle çalıştı.

Sonraki sezon eski antrenörü Arif Çetinkaya ile 3. ligde olan Nevşehirspor için mücadele etti. O yıl 12 gol attı. Ertesi yıl aynı antrenörle Seydişehir Etibank formasıyla 35 gole ulaştı. İyi bir ücretle transfer olduğu Yeni Afyonspor’da Başkan Kemal Horzum’un tutuklanmasından etkilenen takım küme düştü. Sonraki yıl ise takım tekrar 2.lige çıktı. Vedat Öztokmak 48 golün 29’unu atmasını bilmişti. Ertesi yıl İnegölspor formasıyla futbola devam eden Vedat Öztokmak, Göztepe maçında ayağı kırılınca büyük bir talihsizlik yaşadı. Sezon sonuna doğru tekrar forma giyse de işler zorlaşmıştı ve ertesi yaz özel olarak hazırlansa da 13 yıllık futbol hayatını 1992 yılı Ekim ayında askere giderek tamamladı. İşine ve ailesine döndü.

Toplam 17 yıl spor yapan (Basketbol, Voleybol, Futbol) Vedat Öztokmak, İdmanyurdu’nda orta saha ve defansta görev yaparken, Endüstri Meslek Lisesi Okul Takımı’nda, Mehmet Güler ve Nejdet Albay öğretmenlerin santrafor oynattığı Vedat Öztokmak sonraki yıllarda mücadelesi gol atmak oldu. Harita Mühendisi olan Vedat Öztokmak, Yüksek Okulda okurken antrenör Köksal Gürler ile Selçuk Üniversitei’nin Türkiye İkincisi olan takımında yer almıştı.

 

 

 

 

 

MUSTAFA CEM ATİKELER (1959)

 

Çocukluğu Muhacir Pazarı Mahallesi’nde geçen Mustafa Cem Atikeler, 1972–71 yıllarında yakın arkadaşı Tayfun Aytar ile birlikte sokak arkadaşlarıyla evlerinin önü ve çevresinde merakları nedeniyle futbol oynamaya başladılar

Atikeler, yöresinin kulübü Stadspor’a lisans çıkartarak 1973–74 yıllarında Genç Takımın orta sahasında görev yaptı. Sarı- kırmızılı takımı bu dönemde Hulusi Burgut ve Sami Özdedeoğlu çalıştırdı.1974 ve 75’te ise hem Genç hem de A Takım’da top koşturan Mustafa Cem Atikler, 1976–77 sezonunda genç takımda antrenörlük yaptı. Stadspor’a futbolcu ve antrenör olarak hizmet ederken Kazım Aytar rahmetliden sıcak ilgi gördü.

1978 yılında Ankara Tıp Fakültesini kazanınca 1981 yılı dahil maçtan maça Konya’ya gelerek takımda yerini aldı. Derslerin ağırlığı nedeniyle bir süre futbola ara vermek zorunda kalan Stadspor’un kaptanı Atikeler, doktor olarak Elazığ’da göreve başladıktan sonra tekrar merakı futbola başladı.

1986 yılı ile birlikte 2 yıl 1.Amatör Küme kulübü faaliyetlerini merkezde sürdüren Palu Beritanspor’da top koşturan M.Cem Atikeler, o tarihten beri doktorluk mesleği yanında halı saha maçlarına devam ediyor.

Prof.Dr. Mustafa Cem Atikeler’in çocukları, Güngör ve Kaan’da babaları gibi halı saha maçlarını sürdürüyor.

 

HÜLYA TUŞAT

 

Konya’da Masa Tenisi Sporuna önemli hizmetleri olan zamanın antrenörü M.Emin Sayan’ın, Mümtaz Koru İlkokulu’nda yaptığı seçmede yetenekli ve başarılı bulunan Hülya Tuşat 1983 yılında bu spor dalına başladı.

            Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Masa Tenisi Salonu’nda 1983–1999 yılları arasında antrenmanlarını sürdüren Tuşat, 16 yıl boyunca M.Emin Sayan dışında Muharrem Akıncı, Berrin Altınöz ve Ali Mücevher antrenörlerden eğitim aldı.

Et Balıkspor forması ile yarışan Hülya Tuşat, 1989 ve sonrası sürekli Konya Birincisi olurken, Tuncer Doğan ile çiftlerde Kastamonu’da Miniklerde Türkiye Dördüncüsü oldu. Mümtaz Koru, Anadolu Ticaret Lisesi, Fen Lisesi ve Atatürk Kız Lisesi adına girdiği tüm müsabakalarda devamlı Konya Şampiyonu olan Hülya Tuşat, 1993–1999 yılları arasında Süper Lig’de bulunan D.S.İ. Spor Kulübü’nde yarışma, bu müsabakalarda 5.lik, 6.lık gibi derecelere katkıda bulunmak onurunu yaşadı.

2003- 2006 yılları arasında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Masa Tenisi Antrenörlüğü yapan Hülya Tuşlat, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde Harita Mühendisi olarak görev yapıyor.


foto-1-087.jpg

Ağabey Osman Öztokmak ve Vedat Öztokmak bir Konyaspor maçı öncesi 1.nolu sahada

foto-2-083.jpg

Ağabey Sedat Öztokmak, Demirspor formasıyla kardeş Vedat Öztokmak Seydişehir formasıyla Konya’da sporun gereği rakip olarak mücadele etmişlerdi.

foto-3-071.jpg

Uzun yıllar futbol oynayan Sedat Öztokmak antrenör olarak Derespor’u çalıştırmıştı.

foto-5-038.jpg

Çoğunluğu Konyalı çocukların oluşturduğu Konyaspor’da Vedat Öztokmak forma giymişti.

Ayaktakiler: Tuncay,.., Mevlüt, Vedat, Kaleci Metin, Kaptan Servet Alun

Oturanlar: Tufan,.., Sarayönlü Abdullah, Celalettin ve İsmail Ölmez

foto-6-027.jpg

Seydişehir Etibank SAS’ın en başarılı yıllarında Vedat Öztokmak’ın da forma giydiği takım

Ayaktakiler: İsmail Ölmez, Vedat Öztokmak, Kaleci .., Birol Yalçın, Ramazan, Kaptan Uğur

Oturanlar: Galip Öz,…, Erol ve Salih

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum