Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları

KONYA’NIN YERLİSİ DİNÇLER

 

Konya’nın yerlisi Rahmetli Ali Dinçler ve oğulları Rahim, Mehmet ve Mustafa Dinçler, Konya futboluna hayli hizmetler ettiler. Baba Ali Dinçler ve büyük oğlu Rahim Dinçler yönetici olarak spor sahalarında bulunurken, Mehmet Dinçler ve Mustafa Dinçler kardeşler ise futbol sahalarında centilmenlik çerçevesinde formalarını giydikleri kulüplerin başarısı için amatör bir ruh ile 1970 ve 1980’li yıllarda hayli mücadele verdiler.

 

BABA ALİ DİNÇLER (1934)

 

İnşaat Mühendisliği yapan baba Ali Dinçler, 1971–72- 73 yıllarında Kamil Civelek döneminde siyah- beyaz Konyaspor’da yöneticilik yaptığı dönemin son günlerinde 6 Nisan 1973 günü Ereğli girişi kavşakta meydana gelen trafik kazasında vefat etti ve Üçler Mezarlığına defnedildi.

 

 

RAHİM DİNÇLER

 

Siyah- beyaz Konyaspor ve yeşil – beyaz İdmanyurdu’nun birleşmesiyle oluşan Konyaspor (1981) öncesi, gerek Konyaspor gerekse İdmanyurdun da yönetici ve gençlik kolları üyeleri bu yıllara göre daha da fedakâr ve cefakâr spor taraftarlarıydılar. O yıllarda Belediye, Futbol Federasyonu, reklâm destekleri bu yıllara göre yok denecek düzeydeydi. Dolayısıyla o günkü yönetici ve gençlik kolları hatta amigoları bile oldukça samimi ve özverili bu toprağın çocuklarıydı. Onlar işlerini, ailelerini ihmal eder, zamanlarından feragat eder, ceplerinden fedakârlık ederek forma aşkına bu işleri gönüllülük esasına göre yaparlardı.

İşte bu fedakârlardan biride Rahim Dinçler’di. Halen Büsan Sanayi’de elektrik işi ile uğraşan Rahim Dinçler, aynı işini Kapu Cami yakınında yaparken zamanın Konya Belediye Başkanı Rahmetli Yılmaz Kulluk’un teşvikiyle ( Konya’dan 50 iş adamının onar bin lira siyah – beyaz Konyaspor’a Yardım Kampanyası) Projesiyle spora ilk adımını attı.

O dönemde Mehmet Özsandıkçı, İsmail Çapar, Aydın Conta, Mevlüt Yatağanlı, Halil Yatağanlı, Süleyman Yatağanlı, İrfan Mescioğlu yöneticilerle kader birliği edilirken, toplantılar evlerde ve meşhur Alaeddin Caddesi’nde bulunan Bomanti Lokantası’nda yapılırdı. Bu dönemde takımın antrenörlüğünü Sadettin Temeller, Galip Türkan, Ahmet Cücen ve Necati Meriç yaptı.

İki kulübün birleşmesiyle oluşan yeşil- beyaz Konyaspor’da 20 ay Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Rahim Dinçler, bu süre içinde arkadaşları, Hakkı Özsekili, Ahmet Kurşun, Selahi Şimşekoğlu, Naci Tarakcı, Arafa Çakar, Erol Çıkrıkçı, Ömer Faruk Kaplan, Kadircan İyigönül, Hayati Gazel, Rafet Palancı, Abdurrahman Çakır, Mustafa Kendirci ve birçok arkadaşıyla omuz omuza vererek Konya için önemli hizmetlerde bulundular.

Rahim Dinçer, sonrasında Algün Tunçalp başkanlığında 1 yılda Mali Asbaşkanlık yapmıştı. Bu dönemin diğer fedakâr yöneticileri Muhsin Dinek, Ahmet Yüzbaşıgil, M.Ali Sönmez, Metin Ortakarpuz, Alâeddin Yüzer, Mustafa Özgüzer ve Abidin Özgen gibi Konyalılardı.

 

 

 

MEHMET DİNÇLER (1962)

 

Babası rahmetlinin yöneticiliğini yaptığı dönemde aile dostu Konyaspor’un unutulmaz kaptanı Ali Büyükbayram’ın teşvikiyle siyah – beyaz Konyaspor’da 1973 yılında futbola başlayan Mehmet Dinçler, 3 yıl Genç Takımın sağ bek mevkiinde forma giydi. Antrenör rahmetli Talat Öncel ve Hüseyin Akın nezaretinde top koşturan Dinçler aynı yıllarda öğrenimini sürdürdüğü Endüstri Meslek Lisesi’nin yeşil – siyahlı forması ile mücadele etti. Bir sezonda Konyaspor ve İdmanyurdu’nun birleşmesi ile yeni oluşan yeşil – beyaz Konyaspor Amatör Takım’da futbol mücadelesi verdi.

Vatani görevini yaptığı Urfa’da Tugaylar arası ve Ordular arası maçlara katılarak askerde futbol oynama imkânı buldu.

 Terhis sonrası Antrenör Naci Renklibay’ın talebiyle 1985 – 86 sezonunda Akviran Kültürspor’un kırmızı – siyahlı forması ile Grup Şampiyonluğu yaşayan Mehmet Dinçler, Konya şampiyonluğu için 1 Nolu sahada oynanan Demirspor maçında aldığı kırmızı kart neticesinde futbola son noktayı koymuştu. 2 yıl aradan sonra Savaş Kaşıkçı’nın teşvikiyle 1988 – 1990 yıllarında 2 sezon antrenör Hayrettin Erkmen nezaretinde Tarımspor formasını giydi. Santrafor mevkiinde attığı 10 golle 2. yıl Tarımspor’un 2. Amatör Küme’den 1. Amatör Kümeye çıkmasına katkıda bulunarak yeşil sahalara veda etti.

10 yıl kadar halı sahalarda da boy gösteren Mehmet Dinçler, Beyşehir Yolu BSK Hastanesi yanında toptan elektrik malzeme satış işine devam ediyor.


foto-1-084.jpg

İşte Konyaspor Gençlik Kollarının fedakâr Konyalıları (1982 – 1983)

Hakkı Özeskilli, Rahim Dinçler, Ahmet Kurşun, Selahi Şimşekoğlu, Naci Tarakçı, Arafa Çakır, Erol Çıkrıkçı, Ömer Faruk Kaplan, Kadircan İyigönül, Hayati Gazel, Rafet Palancı, Abdurrahman Çakır, Mustafa Kendirci 1 nolu sahada

foto-2-080.jpg

1990–91 Sezonu başı Yugoslav Almir Memiç’in imza töreni.

Ayaktakiler: Rahim Dinçler, Kaleci Lukesku, Alâeddin Yüzer ve Noter Başkatibi..

Oturanlar: Muhsin Dinek, Konyaspor Başkanı Algün Tunçalp, Almir Memiç

foto-3-068.jpg

Kulüp Müdürü Mustafa Erçin, tüm yöneticiler gibi Rahim Dinçler’de iş yerinde ziyaret eder Üyelik ücretini almıştı (26.05.1990 – 1200 TL.)

foto-4-049.jpg

Rahim Dinçler’in Konyaspor Seçici Kurul Üye Kartı

foto-5-035.jpg

Konyaspor’da 3 yıl yöneticilik yapan Rahmetli Ali Dinçler

foto-6-024.jpg

Akviran Kültürspor 1984–85

Ayaktakiler: Kaleci Yücel Bağcı, Yakup Afyon, Mehmet Dinçler, Necdet Albay, Abdullah, Kaptan İbrahim Dursun

Oturanlar: Ayhan, İrfan, Alparslan, Uğur, Mehmet Çetin

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.